Wojskowi w aktywnej rezerwie mają i emeryturę, i uposażenie

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne Wojsko

Emerytowani żołnierze zawodowi, którzy wstępują do aktywnej rezerwy, mogą jednocześnie pobierać emeryturę i uposażenie służbowe, które dodatkowo jest zwolnione z podatku PIT. Okres tej służby wlicza się także do wysługi emerytalnej. Zdaniem prawników, to systemowe niedopatrzenie, które faworyzuje żołnierzy wobec innych służb mundurowych, gdzie powrót do służby oznacza zawieszenie świadczeń emerytalnych.

19.05.2025

Test zaspokojenia: nowy obowiązek ma usprawnić restrukturyzację

Prawo europejskie Restrukturyzacja

Nowy dokument, sporządzany na początku postępowania restrukturyzacyjnego, ma dać wierzycielom wiedzę na temat wartości majątku dłużnika. To z kolei pozwoli im świadomie zdecydować czy głosować nad układem, czy optować za innymi scenariuszami postępowania. Wielu ekspertów pozytywnie ocenia tę zmianę, pojawiają się też jednak głosy, że test zaspokojenia będzie generować formalizm i dodatkowe koszty.

19.05.2025

Szykuje się ogólnopolski protest w sprawie urzędówek

Wymiar sprawiedliwości

Zgromadzenie Izby Adwokackiej w Warszawie, jako kolejne w Polsce, przyjęło uchwałę zakładającą protest w sprawie wynagrodzeń za świadczenie przez adwokatów pomocy prawnej z urzędu. I to mimo, że minister sprawiedliwości Adam Bodnar, w trakcie zgromadzenia, zapewniał, że jeszcze w tym roku powinny wzrosnąć „urzędówki” w kolejnych 15 grupach spraw, a resort rozważa również uregulowania systemowe.

19.05.2025

Prokuratorzy bagatelizują znieważanie kuratorów? Związkowcy apelują o wytyczne

Wymiar sprawiedliwości

Ogólnopolski Związek Zawodowy Kuratorów Sądowych chce, by minister sprawiedliwości - prokurator generalny wydał ogólne wytyczne dla prokuratorów, dotyczące praktyki wszczynania dochodzeń w zakresie znieważenia kuratorów jako funkcjonariuszy publicznych. Jak wskazują związkowcy, są one konieczne, ponieważ kuratorzy często padają ofiarą ataków osób, wobec których prowadzą lub prowadzili czynności.

19.05.2025

Nie tylko przejście na emeryturę uprawnia nauczyciela do odprawy

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne Zarządzanie oświatą

Nauczyciel ma prawo do odprawy nie tylko w związku z przejściem na emeryturę, rentę z tytułu niezdolności do pracy albo nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Świadczenie przysługuje mu także w sytuacji rozwiązania stosunku pracy z powodu likwidacji szkoły, zmian organizacyjnych albo niezdolności do wykonywania pracy. Wysokość odprawy jest uzależniona od stażu pracy w zawodzie oraz podstawy zatrudnienia.

19.05.2025

Parkowanie pod domem a odliczenie VAT - sądy po stronie podatników

VAT Małe i średnie firmy

Samochód należy uznać za wykorzystywany wyłącznie do celów służbowych, jeśli zasady jego używania, dodatkowo potwierdzone prowadzoną ewidencją, wykluczają użycie do celów prywatnych - orzekł kolejny sąd administracyjny. To oznacza, że przedsiębiorca ma prawo do odliczenia 100 proc. VAT, nawet jeśli parkuje służbowe auto pod domem. Skarbówka wciąż twierdzi jednak, że parkowanie w miejscu zamieszkania wyklucza pełne odliczenie.

19.05.2025

Wyborca ugryzł członka komisji - zgłoszono 202 naruszenia wyborcze

Wybory

W okręgu Bielsko-Biała do lokalu wyborczego wtargnął agresywny mężczyzna, który w wyniku awantury ugryzł członka komisji. Najczęściej zgłoszenia dotyczyły niszczenia banerów wyborczych, agitacji w intenecie. Do godz. 16 odnotowano łącznie 202 przypadki naruszenia ciszy wyborczej. Nie zabrakło incydentów z wykonywaniem czynności wyborczych pod wpływem alkoholu.

18.05.2025

Adwokat dyscyplinarką walczy z adwokatem - izba warszawska próbuje to ukrócić

Wymiar sprawiedliwości

Coraz więcej skarg trafiających do rzecznika dyscyplinarnego Izby Adwokackiej w Warszawie to sprawy wykorzystywane w walce procesowej. Zgromadzenie warszawskiej izby przyjęło właśnie uchwałę, w której zobowiązuje ORA do monitorowania i wspierania działań mających na celu ograniczenie oraz przeciwdziałanie takim sytuacjom, jeśli wyczerpują znamiona art. 234 k.k., penalizującego fałszywe oskarżanie innej osoby.

18.05.2025

PKW sprostowała nieprawidłowe informacje o wyborach

Samorząd terytorialny Wybory

W przestrzeni publicznej powiło się szereg nieprawdziwych informacji dotyczących głosowania za pomocą mObywatela, sposobu głosowania na zaświadczenie oraz „innych legalnych metodach oddania głosów”....

18.05.2025

Kosmetyki z Temu to kiepski pomysł, ale narzędzi prawnych brak

Pacjent Rynek i konsument Prawo europejskie

Aby sprzedawać kosmetyki w Europie, dystrybutorzy muszą spełnić szereg restrykcyjnych wymogów wynikających m.in. z unijnych rozporządzeń. W praktyce przepisy są jednak bardziej skomplikowane, a luki prawne są wykorzystywane przez sprzedawców oferujących chińskie produkty na dużych platformach dystrybucyjnych. W rezultacie do europejskich konsumentów trafiają nieprzebadane i potencjalnie niebezpieczne kosmetyki, które nie spełniają żadnych norm.

18.05.2025

Dr Katarzyna Gajowniczek-Pruszyńska dziekanem ORA w Warszawie

Prawnicy

Dr Katarzyna Gajowniczek-Pruszyńska, dotychczasowa wicedziekan ORA w Warszawie, została wybrana na stanowisko dziekana. W wyborach startowała również adwokatka Agata Rewerska i adwokat Sławomir Zdunek. Nowa dziekan uzyskała 1984 głosy. Jak sama podkreśla, jej celem jest, by warszawski samorząd adwokacki był realnym wsparciem dla adwokatów i adwokatek - niezależnie od rodzaju prowadzonej praktyki. Uważa również, że zakaz zatrudniania adwokatów na umowę o pracę to anachronizm, który wymaga zmiany.

17.05.2025

Wiceminister Myrcha przeprasza za grafikę wyborczą podczas ciszy wyborczej

Wybory

Wiceminister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha przeprosił za udostępnienie podczas ciszy wyborczej grafiki zachęcającej do głosowania na popieranego przez niego kandydata. Jak wyjaśnił, "w wyniku błędu ładowania" grafiki pojawiły się na jego profilu w mediach społecznościowych już po północy. O północy z piątku na sobotę do końca niedzielnego głosowania 18 maja, czyli do godz. 21 trwa cisza wyborcza. Jest już zawiadomienie w tej sprawie.

17.05.2025

Adw. Mikołaj Pietrzak z Odznaką Honorową za Zasługi dla Wymiaru Sprawiedliwości

Wymiar sprawiedliwości

Adwokat Mikołaj Pietrzak, dotychczasowy dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie, został odznaczony Odznaką Honorową za Zasługi dla Wymiaru Sprawiedliwości. Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar, wręczając ją, podkreślił, że mecenas jest wzorem integralności zawodowej i przywiązania do wartości. Wskazywał również na jego rolę w obronie praw człowieka i Konstytucji.

17.05.2025

Jak złożyć protest wyborczy w wyborach na prezydenta?

Wybory

Protest przeciwko wyborowi Prezydenta RP wnosi się na piśmie do Sądu Najwyższego w terminie 14 dni od dnia ogłoszenia wyników wyborów przez Państwową Komisję Wyborczą. Za zachowanie terminu uważa się także nadanie protestu na poczcie. Protest powinien zawierać sformułowane zarzuty, oraz dowody lub wskazanie dowodów, na których się opierają.

17.05.2025

Dr Szymura: Rozwód bez sądu czyli dokąd zmierza ustawodawca

Wymiar sprawiedliwości

Kilka dni temu do uzgodnień międzyresortowych trafiła nowelizacja m.in. Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, wprowadzająca możliwość rozwodu pozasądowego. Projekt ujęto w pakiecie rozwiązań deregulacyjnych, mających na celu uproszczenie procedur oraz zmniejszenie biurokracji, co jest bez wątpienia trafnym kierunkiem prac legislacyjnych. Jednak trzeba poczekać na jej finalny kształt, bo dopiero wtedy będzie można stwierdzić, czy mamy do czynienia z faktycznym uproszczeniem procedur - pisze dr Mateusz Szymura, adwokat z Kancelarii Sobota Jachira.

17.05.2025

Świadczenie wdowie z USA bez ulgi w PIT

Domowe finanse Emerytury i renty PIT

Świadczenie wdowie otrzymywane ze Stanów Zjednoczonych Ameryki, po śmierci męża, który pracował w USA - przyznane na podstawie federalnych przepisów emerytalno-rentowych - nie może zostać uznane za świadczenie rodzinne otrzymywane na podstawie przepisów o świadczeniach rodzinnych. Nie może zatem korzystać w Polsce ze zwolnienia podatkowego i powinno być wykazane w zeznaniu podatkowym.

17.05.2025

Adwokaci chcą mieć prawo do urlopu

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Kilka projektów uchwał, które będzie rozpatrywało rozpoczynające się właśnie Zgromadzenie Izby Adwokackiej w Warszawie, dotyczy prac legislacyjnych nad zapewnieniem zawodom prawniczym prawa do niezakłóconego wypoczynku. Proponowane jest m.in. wyznaczanie przez sądy jednego z miesięcy letnich jako wolnego od terminów rozpraw albo wyznaczanie przez sądy terminów rozpraw i posiedzeń z uwzględnieniem urlopów adwokatów i radców.

17.05.2025

ZUS wstrzyma świadczenie wspierające za czas pobytu w placówce opiekuńczej

Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne

Jeśli osoba pobierająca świadczenie wspierające, musi skorzystać z pobytu krótkoterminowego, np. w zakładzie opiekuńczo-leczniczym, za ten czas nie otrzyma świadczenia. Musi też zgłosić ten fakt w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, a jeśli świadczenie było już wypłacone za okres pobytu w placówce, będzie musiała je zwrócić do ZUS. Ta zasada nie dotyczy pobytu w szpitalu.

17.05.2025

Sugestywne opisy gadżetów erotycznych naruszały zasady etyki reklamy

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Po wpisaniu na portalu Allegro hasła „walentynki", użytkownicy mogli znaleźć przeróżne oferty, także produktów związanych z erotyką i seksem. Informacja o tym, że są to artykuły z kategorii 18+ , pojawiała się dopiero po kliknięciu na daną ofertę. Tymczasem już sam opis produktów mógł być nieodpowiedni dla dzieci. Portal zmienił już swoją praktykę, niemniej Komisja Etyki Reklamy uznała, że dopuścił się naruszenia.

16.05.2025