Organizator szkolenia powinien ocenić kwalifikacje wykładowcy BHP

Prawo pracy BHP HR

Przepisy nie wymagają, by osoba prowadząca szkolenie okresowe w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy legitymowała się określonym wykształceniem. Wykładowcy i instruktorzy powinni jednak posiadać zasób wiedzy, doświadczenie zawodowe i przygotowanie dydaktyczne zapewniające właściwą realizację programów szkolenia. Ocena, czy kryteria te zostały spełnione, należy do organizatora.

26.07.2022

Atlas dobrych praktyk, czyli przykłady współpracy między samorządem i mieszkańcami

Samorząd terytorialny

Mieszkańcy miast, miasteczek i wsi oczekują, że władza lokalna będzie bliżej nich. Może to ułatwić zainteresowanie samorządowców działaniami oddolnymi inspirowanymi przez organizacje społeczne i grupy nieformalne. „Atlas dobrych praktyk” na konkretnych przykładach pokazuje, że to może się udać. Patronem medialnym projektu był portal Prawo.pl.

25.07.2022

Zestresowany i wypalony jak Polak - niepokojące wynik badań

Pacjent

Dorośli Polacy najczęściej na tle innych Europejczyków czują się na granicy wypalenia – pokazuje badanie internetowe STADA Health Report 2022. Przyznają, że pandemia COVID-19 pogłębiła u nich stres. Próbują walczyć ze złym samopoczuciem witaminami, suplementami i zajęciami fitness. Ponadto 20 proc. naszych rodaków zaopatrzyło się w leki, co stanowi najwyższy wynik w badaniu.

25.07.2022

WUP w Lublinie musi wypłacić świadczenia na rzecz ochrony miejsc pracy zarządcy sukcesyjnemu

Prawo pracy Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Tarcza Antykryzysowa

Zarządca sukcesyjny może wykonywać prawa i obowiązki zmarłego przedsiębiorcy bez zakłócenia funkcjonowania prowadzonej działalności, m.in. bez zerwania więzów prawnych wynikających z umów zawartych przez tego przedsiębiorcę – Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie podzielił stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców.

25.07.2022

Sądy łamią prawo, bo nie chcą wznawiać spraw frankowych, mimo wyroku TSUE

Wymiar sprawiedliwości Banki Kredyty frankowe

Frankowiczowi odmówiono wznowienia jego sprawy, zakończonej nakazem zapłaty kilku milionów złotych - mimo przełomowego wyroku TSUE w sprawie państwa Dziubaków. Sądy uznały, że nie było do tego „podstawy ustawowej”. - Wznowienie postępowania po wyroku TSUE jest dopuszczalne, bo wynika i z Konstytucji, i z prawa unijnego – uważa rzecznik praw obywatelskich.

25.07.2022

W przyszłym roku podatki i opłaty lokalne mogą znacząco wzrosnąć

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Doradca podatkowy Finanse

Ministerstwo Finansów ogłosi lada moment obwieszczenie określające maksymalne stawki podatków i opłat lokalnych, które będą obowiązywały w przyszłym roku. Chodzi m.in. o podatek od nieruchomości. Lokalne daniny będą mogły więc wzrosnąć o 11,8 procent. Gminy mogą co prawda obniżać ministerialne stawki, ale z danych zebranych przez Prawo.pl wynika, że z roku na rok coraz więcej samorządów wprowadza podatki najwyższe z możliwych.

25.07.2022

Kursy językowe dla osób z Ukrainy na Uniwersytecie Śląskim

Szkolnictwo wyższe

Blisko 360 obywateli Ukrainy, którzy przekroczyli granicę Polski po wybuchu wojny w ich ojczyźnie może skorzystać z intensywnych kursów języka polskiego, organizowanych przez Uniwersytet Śląski w Katowicach przy wsparciu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

25.07.2022

Aktywizacja zawodowa osób z niepełnosprawnościami

Prawo pracy

Sprawne i efektywne, a przy tym zapewniające wysoką jakość, wsparcie osób z niepełnosprawnościami w aktywizacji zawodowej, to jeden z priorytetów Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej – deklaruje resort. W tym celu do Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój wprowadzona została nowa linia wsparcia skierowana wyłącznie do osób z niepełnosprawnościami oraz biernych zawodowo z powodu choroby.

25.07.2022

Sędzia Witkowski przechodzi z Izby Dyscyplinarnej do Izby Karnej SN

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

W Izbie Karnej Sądu Najwyższego będzie zasiadał przeniesiony ze zlikwidowanej Izby Dyscyplinarnej sędzia Ryszard Witkowski. Sędzia ten nie zastosował się do uchwały trzech połączonych Izb Sądu Najwyższego z 20 stycznia 2020 r. i do zabezpieczeń wydanych przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, aby zawiesić orzekanie, gdyż Izba nie jest sądem.

25.07.2022

Program „Ciepłe Mieszkanie” dla właścicieli mieszkań w budynkach wielorodzinnych

Samorząd terytorialny Środowisko Pomoc społeczna Domowe finanse

Właściciele mieszkań w budynkach wielorodzinnych będą mogli wnioskować o dofinansowanie do wymiany tzw. kopciuchów i poprawę efektywności energetycznej mieszkań w ramach programu „Ciepłe Mieszkanie”. Dystrybucją bezzwrotnych dotacji zajmą się gminy. Wysokość wsparcia wyniesie od 15 tys. zł do 37,5 tys. złotych.

25.07.2022

Konto Przedsiębiorcy na Biznes.gov.pl - pomoże w prowadzeniu firmy

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Mając Konto Przedsiębiorcy można załatwić sprawy urzędowe na jednej platformie. Dotychczas wiązało się to z wizytą w kilku różnych instytucjach, np. Urzędzie Stanu Cywilnego, Państwowej Inspekcji Pracy, ZUS, NFZ. Przedsiębiorca może przejść także do innych systemów administracji: eObywatel, e-Urząd Skarbowy, PUE ZUS i Portal Praca.gov.pl.

25.07.2022

Choroba na urlopie? Podaj aktualny adres pobytu na zwolnieniu lekarskim

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Gdy zamierzamy skorzystać z chorobowego, warto zadbać o to, by lekarz wystawił zwolnienie na adres, pod którym będziemy przebywać w trakcie rekonwalescencji. Pamiętajmy o tym, zwłaszcza w sezonie letnim, gdy zmieniamy miejsce naszego pobyty na czas urlopu, a niestety, przytrafi się nam choroba i konieczność zwolnienia lekarskiego – przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

25.07.2022

Rusza nabór wniosków na finansowanie działań edukacyjnych

Zarządzanie oświatą

Ministerialny Program Wsparcia Edukacji ma zachęcić organizacje pozarządowe do współpracy ze szkołami i placówkami oświatowymi. Program składa się z trzech modułów: wsparcia placówek w innowacyjnej, nowoczesnej działalności, wsparcia tradycyjnej i patriotycznej edukacji, a także zachęcającej do aktywnego i zdrowego stylu życia. Ma być na to dofinansowanie.

25.07.2022

Za walizkę pozostawioną bez opieki nie będzie odszkodowania

Prawo cywilne Rynek i konsument

Ubezpieczenie bagażu to polisa, która pomoże tylko wtedy, gdy sami dobrze pilnujemy swojego dobytku. Nie każdy cenny przedmiot znajdzie się pod ochroną zakładu ubezpieczeń. Za utratę biżuterii asekuratorzy przeważnie nie wypłacają odszkodowania. Ale wiele zależy od ustalonej w polisie sumy ubezpieczenia.

25.07.2022

Mimo szerokich przywilejów, pospolitego ruszenia dawców krwi nie ma

Pacjent Opieka zdrowotna

Aby ominąć kolejkę czekających na wizytę do lekarza specjalisty wystarczy obecnie trzy razy oddać krew lub jej składniki, w tym osocze po chorobie Covid-19. Jednak, mimo rozszerzenia prawa do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej poza kolejnością, magazyny krwi w niektórych miastach świecą pustkami. Powodem może być niewiedza pacjentów, ale i problemy z respektowaniem przywilejów honorowych dawców.

25.07.2022

Skala mobbingu w miejscu pracy to w Polsce ciemna liczba

Prawo pracy Prawo unijne

Nikt w Polsce nie wie, jaka jest skala mobbingu w miejscu pracy. Nie wie tego ani minister ds. pracy, ani nawet Państwowa Inspekcja Pracy, która co prawda go monitoruje, ale tylko na podstawie skarg, które do niej wpływają. Nikt nie interesuje się też liczbą wewnątrzzakładowych postępowań wyjaśniających, prowadzonych przez pracodawców. Polska nie ratyfikowała konwencji MOP o przemocy i molestowaniu, co nie poprawia sytuacji skrzywdzonych.

25.07.2022

Miasta domagają się przedawnionych opłat za użytkowanie wieczyste

Prawo cywilne Domowe finanse Doradca podatkowy

Urzędnicy wydają się nie pamiętać, że roszczenia ulegają przedawnieniu. Przykładem jest duża miejska gmina, która zaczęła masowo wysyłać wezwania. Domaga się w nich zapłaty zaległych opłat za użytkowanie wieczyste. Zdaniem ekspertów to skandal. Administracja wykorzystuje bowiem swoją dominującą pozycję i korzysta na nieznajomości prawa swoich mieszkańców.

25.07.2022

Jesień w sądach pod znakiem protestów - związkowcy już się szykują

Wymiar sprawiedliwości

Postulaty płacowe pracowników sądów, prokuratury i Instytutu Ekspertyz Sądowych spełniono w bieżącym roku jedynie w marginalnym zakresie - piszą do ministra sprawiedliwości Krajowa Rada Związku Zawodowego Pracowników Wymiaru Sprawiedliwości RP, Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Pracowników Wymiaru Sprawiedliwości RP oraz Międzyzakładowa Organizacja Związkowa NSZZ „Solidarność” Pracowników Sądownictwa i Prokuratury. Domagają się jeszcze w tym roku podwyżek sięgających 12 proc., a w 2023 r. - 20 procent.

25.07.2022

Klapa mediacji, ale uproszczenia działają - resort rozwoju ocenia wprowadzone procedury

Administracja publiczna Prawo gospodarcze Kodeks postępowania administracyjnego

Mediacje w postępowaniach administracyjnych okazały się martwą instytucją, ale za to np. wprowadzenie jednoinstanycjności w niektórych postępowaniach uprościło procedury. Tak Ministerstwo Rozwoju i Technologii ocenia pakiet ułatwień dla przedsiębiorców "100 zmian dla firm", wprowadzony przed pięciu laty. To rzadki przypadek, gdy rząd po latach ocenia wprowadzone zmiany.

25.07.2022

Banki poniosą koszty wakacji kredytowych, ale walka o odszkodowania od państwa nie będzie łatwa

Banki Kredyty

Rządowe wakacje kredytowe, o które wnioski można będzie składać od 29 lipca, uderzą w finanse banków. Banki mają możliwość podejmować kroki prawne przeciwko Skarbowi Państwa, co niektóre zapowiadają, ale dochodzenie wypłaty nie będzie proste. Bardziej prawdopodobne jest więc to, że podniosą opłaty dla klientów, żeby zrekompensować sobie koszty „wakacji”.

25.07.2022
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski