Dworczyk: Nie ma planu wprowadzenia obowiązku szczepień

Koronawirus szczepienia

Francja w obawie przed kolejną falą epidemii zaostrza politykę szczepieniową i ograniczy osobom niezaszczepionym dostęp do restauracji czy centrów handlowych. Tuż po tych zapowiedziach na szczepienia zarejestrował się milion Francuzów. O plany podobnych działań w Polsce pytany był w środę pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk. Zapewniał, że w tej chwili nie ma planu wprowadzenia obowiązku szczepień.

14.07.2021

Naukowcy zbadają, jacy nauczyciele będą potrzebni w najbliższych latach

Zarządzanie oświatą

Naukowcy z Ośrodka Przetwarzania Informacji – Państwowego Instytutu Badawczego chcą ustalić, jakie kierunki kształcenia nauczycieli przedmiotów zawodowych i praktycznej nauki zawodu są i będą potrzebne w perspektywie najbliższych 5 i 10 lat. Przyjrzą się sytuacji kadrowej szkół i wyzwaniom w rekrutacji nowych nauczycieli.

14.07.2021

Dziś wielki finał loterii Narodowego Spisu Powszechnego

Domowe finanse

W środę, 14 lipca w samo południe odbędzie się losowanie nagród głównych w loterii Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań. 16 osób, spośród ponad miliona dwustu tysięcy, które zgłosiły chęć udziału w loterii, wygra samochody osobowe - po jednym samochodzie przeznaczono na każde województwo. Finał loterii nie oznacza końca spisu

14.07.2021

Kandydat na referendarza będzie mógł potwierdzić aplikację sędziowską lub prokuratorską

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Wśród dokumentów, które mają potwierdzać kwalifikacje kandydatów na referendarza ma być również oryginał lub urzędowo poświadczony odpis dyplomu ukończenia aplikacji sędziowskiej lub prokuratorskiej. Projekt zmieniający rozporządzenie trafił już do opiniowania, a Ministerstwo Sprawiedliwości uzasadnia go luką w przepisach.

14.07.2021

Krakowscy sędziowie punktują nowelę procedury cywilnej - zagrożenie dla praw stron

Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Zmiany wprowadzone niedawną nowelizacją procedury cywilnej i tarczy antykryzysowej rodzą poważne konsekwencje procesowe i uderzają w standardy konstytucyjne. Zagrożona jest m.in. realizacja podstawowych praw procesowych stron, a efektem zmienionych przepisów są istotne trudności interpretacyjne co do zakresu i sposobu ich stosowania - piszą do MS sędziowie apelacji krakowskiej.

14.07.2021

Gdy minister zleci zajęcia, opinia kuratora niepotrzebna

Zarządzanie oświatą

To kurator oświaty będzie miał decydujący głos, jeżeli chodzi o zajęcia realizowane w szkołach przez organizacje społeczne. Choć uzasadnieniem projektowanych zmian w prawie jest ochrona praw rodziców, jeżeli urzędnikowi nie spodoba się tematyka zajęć, to ani uczniowie, ani rodzice programu nawet nie zobaczą. Co innego, gdy będą to programy, które zleci sam resort.

14.07.2021

Sądy mają chronić dane w e-KRS, ale nie wiedzą jak

Wymiar sprawiedliwości

Im głębiej w las tym więcej... problemów. Nowy, elektroniczny KRS działa już od dwóch tygodni, a pojawiają się coraz to nowe wątpliwości. Według nieoficjalnych informacji Prawo.pl, sądy zamierzają zwrócić się do Ministerstwa Sprawiedliwości o zalecenia dotyczące anonimizowania danych w aktach rejestrowych. Taki obowiązek nakłada na nie bowiem regulamin ich urzędowania.

14.07.2021

Przeglądy kadr - firmy oceniają pracę zdalną i szykują się do czwartej fali pandemii

Prawo pracy HR

Pracodawcy coraz uważniej przyglądają się swoim pracownikom i coraz częściej oceniają efekty ich pracy, zwłaszcza pracy zdalnej. Nowością są – wprowadzane w firmach obok ocen półrocznych i rocznych - oceny kwartalne. Eksperci przyznają, że pracodawca ma prawo oceniać wyniki pracy, a słabe lub niezadawalające go - mogą być powodem zwolnienia.

14.07.2021

Samorządy wciąż walczą z reklamami, a firmy czasem w sądach wygrywają

Samorząd terytorialny Wymiar sprawiedliwości Budownictwo

Wiele samorządów chce "ukrócić” nadmiar reklam i przyjmuje uchwały krajobrazowe. Ale firmy nie chcą dobrowolnie ich usuwać. Idą do sądów, a wyroki są różne. W Trybunale Konstytucyjnym czekają na rozpatrzenie dwa pytania dotyczące przepisów, dzięki którym miasta mogą żądać usunięcia legalnie postawionych nośników reklam. Jeżeli okaże się, że są one niekonstytucyjne, przedsiębiorcy będą mogli liczyć na odszkodowania.

14.07.2021

Jakie badania może zlecić lekarz rodzinny

Opieka zdrowotna

Lekarz rodzinny może zlecić pacjentowi wiele badań. Może wypisać skierowanie na zbadanie stężenia ferrytyny, które pozwala ocenić poziom żelaza we krwi oraz witaminy D3. Lista dostępnych w POZ badań nie jest krótka, ale ograniczona. Określa ją w rozporządzeniu minister zdrowia.

14.07.2021

Projekt specustawy - lasy pod Jaworznem i Stalową Wolą pod państwowe inwestycje

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt specustawy, która pozwoli na lokalizacje inwestycji na gruntach leśnych w Jaworznie i Stalowej Woli. W uzasadnieniu stwierdzono, że bez tego jest w tej materii zbyt dużo ograniczeń, np. środowiskowych lub przestrzennych. Resort uspokaja, że stanie się to bez uszczerbku dla Skarbu Państwa, a pozwoli m.in. na rozwój przemysłu tworzyw sztucznych.

13.07.2021

TK na razie nie odpowiedział na pytanie o nadrzędność prawa krajowego nad unijnym

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne

Trybunał Konstytucyjny do godz. 13 w czwartek odroczył rozpatrywanie wniosku premiera w sprawie zasady wyższości prawa unijnego nad krajowym zapisanej w Traktacie o Unii Europejskiej. W środę TK ma odpowiedzieć na pytanie, czy jest obowiązek wykonywania postanowień Trybunału Sprawiedliwości UE zawieszających Izbę Dyscyplinarną. A w czwartek ma zapaść wyrok TSUE w sprawie systemu odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów w Polsce.

13.07.2021

BCC pozytywnie ocenia rządowy projekt polityki migracyjnej

Prawo pracy

Opracowanie „Polityki migracyjnej Polski” daje nadzieję, że zostanie wdrożona poprzez istotną reformę rynku pracy oraz wprowadzenie nowych rozwiązań dotyczących legalizacji pobytu cudzoziemców w Polsce – ocenia Business Centre Club. Choć, jak twierdzi, powinna była ona powstać co najmniej 4 lata temu i w tym czasie powinna być już realizowana,

13.07.2021

Rząd zapowiada ograniczenia dla niezaszczepionych

Koronawirus szczepienia

Główny Inspektor Sanitarny Krzysztof Saczka powiedział we wtorek, że "może dojść do sytuacji, że w Polsce będą wdrożone zasady powodujące, aby osoby, które nie są zaszczepione nie stwarzały ryzyka dla osób zaszczepionych". Nie skonkretyzował jednak, jakie to mogą być ograniczenia i kiedy mogłyby być wprowadzone.

13.07.2021

Surowe kary i powiązanie kosztu ubezpieczenia z liczbą punktów karnych mają poprawić bezpieczeństwo na drogach

Prawo karne Prawo cywilne Transport

Zaostrzenie kar dla sprawców przestępstw i wykroczeń drogowych. Przyznanie renty osobom bliskim ofiar przestępstw ze skutkiem śmiertelnym. Powiązanie wysokości stawek ubezpieczeń komunikacyjnych z liczbą punktów karnych i rodzajem popełnianych wykroczeń. Ściąganie zaległych mandatów karnych z nadpłaty podatku. Takie zmiany proponuje rząd w nowelizacji Prawo o ruchu drogowym

13.07.2021

Rząd proponuje bardziej efektywne formy aktywizacji zawodowej

Prawo pracy

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii kontynuuje prekonsultacje projektu ustawy o wspieraniu zatrudnienia. Jego głównym celem jest dostosowanie usług publicznych służb zatrudnienia do potrzeb osób szukających pracy oraz pracodawców. Iwona Michałek, wiceszefowa resortu, spotkała się we wtorek w Piasecznie z przedstawicielami powiatowych urzędów pracy z województwa mazowieckiego.

13.07.2021

Rząd: W Jaworznie i Stalowej Woli łatwiej o grunty pod energetykę

Środowisko Budownictwo

We wtorek Rada Ministrów przyjęła projekt, który ma ułatwić pozyskiwanie gruntów leśnych m.in. pod inwestycje energetyczne bądź związane z elektromobilnością. Przepisy mają obowiązywać tylko dwa lata i dotyczyć jedynie okolic Jaworzna i Stalowej Woli. Wcześniej podobną zamianę, ale dalej idącą, przygotowywali posłowie PiS.

13.07.2021

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o mapach potrzeb zdrowotnych

Finansowanie zdrowia

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o świadczeniach zdrowotnych, która przewiduje wprowadzenie nowego systemu planowania strategicznego w ochronie zdrowia poprzez usprawnienie organizacji tworzenia mapy potrzeb zdrowotnych i wykorzystania jej do prowadzenia polityki zdrowotnej. Według Senatu łamie ona konstytucję, ale Sejm odrzucił uchwałę Senatu o odrzuceniu ustawy.

13.07.2021

Lewiatan: Pakiet Mobilności to realna groźba likwidacji kilkudziesięciu tysięcy miejsc pracy w transporcie

Prawo pracy Prawo unijne Transport

Pakiet Mobilności, którego najdalej idące rozwiązania zaczną obowiązywać już od 2 lutego 2022 roku, to inicjatywa wymierzona w polskich przewoźników, którzy w międzynarodowym transporcie drogowym odnieśli sukces na unijnym rynku. Stąd próby ograniczenia ich obecności na rynku poprzez inicjatywy legislacyjne o protekcjonistycznym charakterze - twierdzi Konfederacja Lewiatan.

13.07.2021

W maju dzieci wróciły do szkół, a rodzice – do biur i na zasiłek opiekuńczy

Ubezpieczenia społeczne Koronawirus

W maju 2021 roku ubezpieczeni wykorzystali 2 941,5 tys. dni zasiłku opiekuńczego, a ZUS wypłacił im w tym czasie świadczenia na kwotę ponad 266,3 mln zł. To najwięcej od września 2020 roku. Zdaniem ekspertów, taki wzrost zasiłków opiekuńczych to efekt powrotu dzieci do szkół, a rodziców – do zakładów z pracy zdalnej. Pokazuje też skalę pomocy,

13.07.2021