MS odciąża od spraw sędziów pracujących w KSSiP - jest rozporządzenie

Wymiar sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości wprowadza kolejne zmiany dotyczące przydziału spraw dla sędziów pełniących określone funkcje. Zgodnie z już obowiązującym rozporządzeniem co najmniej 10 proc. ale nie więcej niż 15 proc. przewidziano dla sędziego delegowanego do pełnienia obowiązków głównego specjalisty w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury lub prowadzenia zajęć w KSSiP. Z kolei dla koordynatora do spraw współpracy międzynarodowej i praw człowieka w sprawach cywilnych albo w sprawach karnych ustalono wskaźnik na poziomie 75 proc.

03.01.2025

Rząd szykuje przepisy dotyczące ewakuacji ludności oraz zabezpieczenia mienia

Administracja publiczna

Do wykazu prac legislacyjnych rządu trafiła w czwartek zapowiedź nowych przepisów dotyczących ewakuacji ludności i zabezpieczenia mienia. Chodzi o przypadki zarządzenia ewakuacji osób zamieszkujących wskazany obszar, w szczególności z rejonów zagrożonych niebezpieczeństwami wynikającymi z działań zbrojnych lub klęsk żywiołowych.

02.01.2025

Można już składać wnioski o dofinansowanie inwestycji w monitoring środowiska

Środowisko

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) uruchomił nabór wniosków o dotacje na łączną kwotę 24 mln złotych. Pieniądze można przeznaczyć m.in. na zakup nowoczesnego sprzętu do monitorowania środowiska. Pochodzą z programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko (FEnIKS) 2021-2027.

02.01.2025

Poseł Romanowski zrzeka się diet

Administracja publiczna

Zbiegły do Węgier poseł PiS Marcin Romanowski przekazał, że "zrzekł się statusu posła zawodowego". W związku z tym nie będzie pobierać poselskiego wynagrodzenia. Wyprzedził w ten sposób uchwalenie nowelizacji ustawy o sprawowaniu mandatu posła i senatora. A projekt zakłada, że wydanie przez sąd postanowienia o tymczasowym areszcie pozbawia parlamentarzystę prawa do uposażenia.

02.01.2025

Powracają "stare" choroby zakaźne, m.in. krztusiec i szkarlatyna

Pacjent

Główny Urząd Statystyczny opublikował raport „Zdrowie i ochrona zdrowia w 2023 roku" (dane są publikowane z opóźnieniem). W dokumencie przeanalizowano przypadki zachorowań na choroby zakaźne. W 2023 r., w porównaniu do 2022 r., zarejestrowano wzrost liczby zakażeń m.in.: szkarlatyną, wirusowym zapaleniem wątroby typu C i B, krztuścem, wirusowym zapaleniem opon mózgowych, różyczką, świnką, tężcem i odrą.

02.01.2025

Więcej pieniędzy na oświatę w 2025 r., ale z uwzględnieniem przedszkolaków

Zarządzanie oświatą

W tym roku subwencję oświatową zastępuje kalkulacja tzw. potrzeb oświatowych jednostki samorządu terytorialnego. To efekt reformy finansowania samorządów. Niemniej, podobnie jak dotychczas, szczegółowy podział pieniędzy na oświatę określać będzie rozporządzenie. Zasadniczą różnicą jest objęcie tymi kalkulacjami przedszkolaków.

02.01.2025

RPO: Uczelnie nieprawidłowo pobierają opłaty od doktorantów

Uczelnie w sposób dowolny ustalają opłaty za czynności w przewodach doktorskich i postępowaniach w sprawie nadania stopnia doktora - zwraca uwagę rzecznik praw obywatelskich w wystąpieniu skierowanym do ministra nauki. W części uczelni i jednostek naukowych obciąża się nimi tych, którzy przeszli cykl kształcenia na studiach doktoranckich, a obrony rozpraw finalizują, nie mając już statusu uczestnika tych studiów.

02.01.2025

Nie tylko Erasmus - ustawa w sprawie programu wymiany akademickiej opublikowana

Szkolnictwo wyższe

Opublikowano ustawę o porozumieniu w sprawie Środkowoeuropejskiego Programu Wymiany Uniwersyteckiej CEEPUS IV. To program alternatywny dla Erasmusa, a Polska jest jednym z jego największych beneficjentów. Ustawa stwarza odpowiednie ramy prawne nie tylko rozwoju dotychczasowej regionalnej współpracy w ramach programu, ale także daje nowe możliwości dla krajów regionu w zakresie wymiany akademickiej.

02.01.2025

Prof. Manowska broni statusu Izby Kontroli Nadzwyczajnej

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Wybory

Wszyscy sędziowie orzekający w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN zostali powołani na wniosek KRS, w której skład wchodziły osoby wymienione w art. 187 ust. 1 Konstytucji, w szczególności 15 członków wybranych spośród sędziów, zgodnie z art. 187 ust. 4 Konstytucji i na zasadach określonych ustawą o KRS. Nieprawdą jest stwierdzenie, że „powołania do Izby nastąpiły w skrajnie upolitycznionej procedurze przed organem zdominowanym przez jedną opcję polityczną - pisze I prezes SN prof. Małgorzata Manowska.

02.01.2025

ESG: Od stycznia kolejne firmy objęte obowiązkiem raportowania

Środowisko Prawo gospodarcze

Od 2025 roku kolejne polskie przedsiębiorstwa zmierzą się z koniecznością raportowania ESG. Chociaż małe firmy nie mają jeszcze takiego obowiązku, więksi kontrahenci już teraz oczekują od dostawców wdrażania „zielonych” procesów. Przemysł energochłonny czekają liczne, kosztowne inwestycje – zarówno we własne źródła zielonej energii, jak i w technologie zwiększające efektywność energetyczną.

02.01.2025

Od nowego roku wyższe stawki akcyzy na wyroby tytoniowe

Akcyza

Według szacunków Ministerstwa Finansów, w latach 2025-2027 cena detaliczna paczki 20 szt. papierosów będzie rosła średnio o ok. 2,7-3,1 zł rok do roku. W efekcie w 2027 r. może ona kosztować ok. 26 zł. To efekt nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym. Przepisy weszły w życie 1 stycznia br. Stawki opodatkowania nie dotyczą na razie m.in. urządzeń do waporyzacji - te zmiany są procedowane w odrębnym projekcie nowelizacji.

02.01.2025

E-apelacja przez portal sądowy coraz bliżej - projekt w opiniowaniu

Wymiar sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości chce, by w sprawach karnych środki odwoławcze i wnioski o uzasadnienie, a także np. odpowiedź na apelację można było wnosić za pośrednictwem kont na portalu informacyjnym sądów. Taką możliwość - na początkowym etapie - mieliby obrońcy, prokurator, pełnomocnik będący adwokatem lub radcą prawnym oraz Prokuratoria Generalna RP. Projekt nowelizacji Kodeksu postępowania karnego trafił już do opiniowania.

02.01.2025

Im bogatsza firma, tym więcej zyska na zmianach w składce zdrowotnej

PIT Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Finanse Polski Ład

Przedsiębiorcy, którzy jednego dnia zaliczą do środków trwałych posiadane ruchomości i nieruchomości, np. dealerzy samochodowi – auta, którymi handlują, a mali deweloperzy - mieszkania na sprzedaż czy domy pokazowe, a następnego dnia je sprzedadzą, nie będą musieli płacić składki zdrowotnej od uzyskanego ze sprzedaży przychodu. Bo rząd nie wprowadził żadnego mechanizmu zabezpieczającego przed nadużyciami. W efekcie im bogatszy przedsiębiorca, tym więcej zyska, a ubytek we wpływach ze składki zdrowotnej, który zasila NFZ, może być wyższy niż zakładał rząd.

02.01.2025

Od skreślenia z listy studentów można się odwoływać

Szkolnictwo wyższe Dla studenta

Z przepisów ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce wynika zamknięty katalog przypadków, które mogą wiązać się z wydaniem przez organy uczelni decyzji o skreśleniu studenta z listy studentów. O ile w niektórych sytuacjach decyzja wydawana jest obowiązkowo, o tyle w innych przypadkach zależy od uznania organu.

02.01.2025

Eksperci apelują o stworzenie Centralnego Rejestru Przetok

Pacjent Opieka zdrowotna

Specjaliści grupy roboczej ds. dostępu naczyniowego dla pacjentów dializowanych apelują do Ministerstwa Zdrowia o powstanie Centralnego Elektronicznego Rejestru Przetok. Usprawni to opiekę nad pacjentami i umożliwi im swobodne przemieszczanie się między ośrodkami nefrologicznymi, np. przy zmianie miejsca zamieszkania. Umożliwi także sprawne przenoszenie dokumentacji pomiędzy ośrodkami nefrologicznymi, zapewniając ciągłość historii leczenia pacjenta.

02.01.2025

W areszcie podejrzany nadal nie porozmawia z obrońcą bez świadków

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Projektowana nowelizacja kodeksu postępowania karnego ma usunąć przepisy pozwalające prokuratorowi na przysłuchiwanie się rozmowom podejrzanego z obrońcą. To ważna zmiana uznająca w Polsce międzynarodowe standardy dotyczące poufności takich kontaktów. Jednak nadal zostanie przepis pozwalający na monitorowanie takich spotkań w aresztach i zakładach karnych.

02.01.2025

Skuteczność egzekucji spada - potrzebne zmiany w przepisach

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Domowe finanse Prawo pracy Poprawmy prawo

Wzrost wysokości minimalnego wynagrodzenia ogranicza możliwość egzekucji długu od coraz większej liczby dłużników. Komornicy, ale też prawnicy reprezentujący wierzycieli apelują o zmiany w przepisach, bo jak podkreślają, nadal część pracowników wykorzystuje przepisy, zatrudnia się na umowę o pracę z minimalnym wynagrodzeniem, by uniknąć egzekucji. Dodatkowo - jak wskazują - emeryci nie są tak chronieni - w ich przypadku kwota wolna od zajęcia wynosi do 75 proc. minimalnej emerytury.

02.01.2025

Domena publiczna nie zwalnia z ostrożności

Własność intelektualna Prawo autorskie

Z początkiem 2025 roku do domeny publicznej weszły utwory m.in. polskiej pisarki Zofii Nałkowskiej, meksykańskiej malarki Fridy Kahlo i francuskiego pioniera kinematografii Auguste’a Lumière’a. Z twórczości tych artystów można korzystać swobodnie i nieodpłatnie. Nie zawsze ustalenie statusu prawnoautorskiego danego utworu jest jednak proste – trzeba brać pod uwagę m.in. ewentualne prawa innych osób i kwestie międzynarodowe.

02.01.2025

Od 1 stycznia 2025 r. nowa lista leków refundowanych

Pacjent Farmacja

Od nowego roku wchodzi w życie nowa wersja listy leków refundowanych. Znalazło się na niej 31 nowych cząsteczko–wskazań stosowanych m.in. w onkologii, kardiologii i chorobach rzadkich. To m.in. lek dla dzieci chorych na achonodroplazję, nowe terapie onkologiczne oraz leki zawierające nowe substancje kardiologiczne, wpływające na skuteczność leczenia.

01.01.2025