Profesor Safjan, w latach 2009–2024 sędzia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, otrzymał tytuł honorowego członka Iustitii. Podczas zebrania omawiano m.in. konieczne zmiany w wymiarze sprawiedliwości, w tym w zakresie obecnej Krajowej Rady Sądownictwa i statusu sędziów powołanych po 2018 r., przy jej udziale. Nawiązywano do wyroku m.in. TSUE.

Czytaj: Prof. Safjan odchodzi z Trybunału unijnego >>

Cieszmy się z tego, co zostało osiągnięte

Profesor Safjan podkreślił, że trzeba się cieszyć z tego, co już zostało osiągnięte, "z odzyskanej niezależności sędziowskiej".

- Musimy z podziwem spoglądać na wszystkie działania, które prowadzą do radykalnej zmiany sytuacji powrotu do rządu prawa, ale droga jest długa, wiele przed nami do zrobienia. Jestem przekonany, że udział państwa, Stowarzyszenia Iustitia, wszystkich sędziów w naszym kraju, będzie w tym procesie niezwykle cenny - zaznaczył.

 

Instrumenty w rękach sędziów

Dodał, że sędziowie mają już wiele instrumentów, "nie trzeba czekać na rozstrzygnięcia, które są potrzebne w perspektywie strategicznej, rozstrzygnięcia ustawowe".

- Bardzo dużo rzeczy można robić już dzisiaj, korzystać z tego instrumentarium prawnego, którym dysponujecie jako sędziowie. To, co się zdarzyło np. w dziedzinie rozproszonej kontroli konstytucyjności prawa, z możliwością odwoływania się do najwyższych zasad i wartości prawa unijnego i Konstytucji Polskiej - to także zmienia perspektywę i odpowiedzialność funkcji sędziowskiej - mówił do sędziów.

Podsumował, że jest przekonany, iż proces zmiany zostanie przeprowadzony do końca z ogromnym powodzeniem. - I, że będziemy mogli spotykać się na kolejnych konferencjach, zjazdach, podsumowując pozytywne zmiany, które zachodzą w naszym kraju - podkreślił.