W ramach finansowania procedury in vitro z budżetu państwa, planowane jest także refundowane zabezpieczenie płodności pacjentów onkologicznych. Wśród przedstawionych rozwiązań znalazło się m.in. bankowanie gamet męskich i żeńskich, a w przypadku par – zarodków.  Kobieta i mężczyzna, których czeka leczenie onkologiczne, będą mogli wcześniej zabezpieczyć swoje komórki rozrodcze. Świadczenie to ma być refundowane.  Program finansowania procedury in vitro ma się rozpocząć 1 czerwca

Czytaj także na Prawo.pl: Pacjenci onkologiczni przed terapią bezpłatnie zamrożą gamety

Zamrażanie tkanek jajnika

Posłowie Koalicji Obywatelskiej zapytali o możliwość prawną i zamiary Ministerstwa Zdrowia w odniesieniu do zamrażania tkanek jajnika.

- Jedną z metod zabezpieczania płodności u pacjentek onkologicznych jgest zamrażanie tkanek jajnika (zawiera pierwotne pęcherzyki jajnikowe - red.)Jest to procedura dostępna w Polsce. Zaletą autotransplantacji tkanki jajnika jest przywrócenie jego naturalnych funkcji i prawidłowej gospodarki hormonalnej, a także możliwość uzyskania ciąży w sposób naturalny. Dodatkowo metodę tę można zastosować u osób, które już rozpoczęły chemioterapię - piszą posłowie w interpelacji do ministra zdrowia. 

Kobiecie, która zakończy leczenie onkologiczne, wszczepiana jest zamrożona wcześniej tkanka jajnikowa. W efekcie kobieta może odzyskać płodność. 

W przypadku zamrożenia komórki jajowej do zajścia w ciążę wykorzystuje się metodę in vitro. 

Wiceminister zdrowia Wojciech Koniczny zauważa jednak, że kwestia pobrania i witryfikacji tkanki jajnika nie została uregulowana prawnie. - Ustawa z dnia 25 czerwca 2015 r. o leczeniu niepłodności (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 442) reguluje jedynie kwestie przechowywania komórek rozrodczych i zarodków w banku komórek rozrodczych i zarodków - zaznacza. 

Dodaje też, że ustawa z dnia 1 lipca 2005 r. o pobieraniu, przechowywaniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów wyłącza pobieranie i przeszczepianie komórek rozrodczych, gonad, tkanek zarodkowych i płodowych oraz narządów rozrodczych lub ich części.

Takie zabiegi są mimo braku regulacji prawnych dostępne w polskich prywatnych klinikach. 

Leczenie onkologiczne a płodność

W komunikacie na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia można przeczytać, że w przypadku leczenia onkologicznego możliwe jest uszkodzenie zdolności prokreacyjnych, zarówno na skutek zniszczenia narządów płciowych przez chorobę, jak i w efekcie zastosowanego leczenia. Chemioterapia i radioterapia wpływają niekorzystnie na funkcjonowanie całego układu rozrodczego i hormonalnego, prowadząc do znacznego lub całkowitego upośledzenia płodności.