MZ: Można przerwać ciążę, gdy życie lub zdrowie matki zagrożone

Opieka zdrowotna

W przypadku sytuacji zagrażającej życiu lub zdrowiu kobiety, np. podejrzenia zakażenia dotyczącego jamy macicy, krwotoku itp., zgodne z prawem jest niezwłoczne zakończenie ciąży w oparciu o obowiązujące przepisy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży - ogłosiło Ministerstwo Zdrowia. I opublikowało zalecenia w tej sprawie.

07.11.2021

Nowe prawo ma skuteczniej ścigać poszukiwaczy skarbów, a zabytki mają być oznakowane

Administracja publiczna

Projektowana przez rząd ustawa ma ograniczyć poszukiwanie ukrytych lub porzuconych zabytków, przy użyciu wszelkiego rodzaju urządzeń elektronicznych i technicznych oraz sprzętu do nurkowania na gruntach pokrytych wodami lub terenach cmentarzy i miejsc zagłady. A wszystkie zabytkowe budowle, prywatne i państwowe mają być oznakowane.

06.11.2021

W covidzie brak zebrania we wspólnocie i głosowanie online to norma, nie ma co się skarżyć

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus Nieruchomości

Głosowanie nad uchwałami we wspólnocie mieszkaniowej może odbywać się przy pomocy programu e-kartoteka lub w innej formie online. Natomiast roczne obowiązkowe zebranie musi być typowym tradycyjnym spotkaniem. Ale jest pandemia i przepisy covidowe pozwalają na odstępstwa od tej zasady - stwierdził Sąd Okręgowy w Warszawie.

06.11.2021

Pracodawcy sięgają po nowe benefity, by chronić pracowników przed depresją i wypaleniem zawodowym

Prawo pracy BHP

Dodatkowe dni wolne, płatne to coraz powszechniejszy benefit w firmach. Są więc dni wolne z okazji urodzin albo przeprowadzki, na „przytulenie milusińskiego” – zwierzaka albo pluszaka, a w niektórych firmach dla kobiet „dni wolne menstruacyjne” albo „menopauzalne”. Prawnicy radzą indywidualizowanie rozwiązań, by pracownik mógł wybrać to najkorzystniejsze dla niego.

06.11.2021

Łąki kwietne potrzebne przy drodze, przepisy także

Środowisko Transport

Łąki kwietne popularyzują się i są coraz częściej zakładane nie tylko na miejskich skwerach, ale przy drogach publicznych. Lepiej niż trawniki oczyszczają powietrze, retencjonują wodę i obniżają temperaturę okolicy, są dobrym środowiskiem dla pszczół. Ale coraz częściej pojawiają się głosy, że trzeba ustandaryzować procedury administracyjne związane z ich zakładaniem i usytuowaniem.

06.11.2021

Małżonkowie w separacji też mogą uniknąć podatku od spadków i darowizn

Domowe finanse Podatek od spadków i darowizn

Separacja nie przerywa węzła małżeńskiego. Możliwe jest zatem korzystanie ze zwolnienia z podatku od spadków i darowizn. Jeśli darowizna przekracza pewien określony w ustawie próg, konieczne jest zgłoszenie jej do urzędu skarbowego. Jest na to pół roku. Specjalnego podejścia wymagają jednak darowizny pieniędzy. Znaczenie ma, czy chodzi o gotówkę czy przelew bankowy.

06.11.2021

Koniec z miganiem się od więzienia, policja zatrzyma, a jak nie znajdzie - będzie list gończy

Wymiar sprawiedliwości

Co roku kilkadziesiąt tysięcy skazanych nie stawia się do odbycia kary, mimo przesłanego wezwania. Ministerstwo Sprawiedliwości chce to zmienić. W myśl proponowanych zmian przyszły osadzony zostanie zatrzymany przez policję i doprowadzony do aresztu śledczego. Jeśli nie będzie wiadomo gdzie jest - sąd zastosuje list gończy, a zaledwie 14 dni wystarczy do tego by uznał, że doszło do bezprawnego utrudniania wykonania kary.

06.11.2021

Nie będzie obowiązkowego egzaminu ósmoklasisty w szkołach specjalnych

Zarządzanie oświatą

Chcemy odejść od obligatoryjnego egzaminu ósmoklasisty i przejść na dobrowolny – zapowiedział w piątek w Strzelcach Krajeńskich (Lubuskie) minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Podkreślił, że to postulat dyrektorów i nauczycieli, a przygotowywana zmiana oszczędzi uczniom szkół specjalnych niepotrzebnego stresu.

05.11.2021

Minister Moskwa: W sprawie Turowa potrzebujemy jeszcze czasu do poniedziałku

Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne

Do zawarcia porozumienia ze stroną czeską w sprawie kopalni węgla brunatnego Turów potrzebny jest czas i prawdopodobnie w poniedziałek zostanie ogłoszony ostateczny komunikat - zapowiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa w piątek w Pradze po rozmowach z ministrem środowiska Czech Richardem Brabcem.

05.11.2021

PFR będzie wysyłać wezwania do firm, które nie zawarły umów o zarządzanie PPK

Prawo pracy Małe i średnie firmy PPK

Od 18 listopada do końca grudnia br. Polski Fundusz Rozwoju prześle wezwania do prawie 650 tys. podmiotów, które były zobowiązane do zawarcia umowy o zarządzanie Pracowniczymi Planami Kapitałowymi (PPK), ale dotąd tego nie zrobiły - poinformował w piątek PFR. Za niedopełnienie obowiązku zawarcia umowy o zarządzanie PPK w terminie grozi grzywna w wysokości do 1,5 proc. funduszu wynagrodzeń.

05.11.2021

Badanie RPD: Dzieci potrzebują pomocy psychologicznej

Co siódme dziecko w Polsce odczuwa niezadowolenie ze swojego życia w stopniu zagrażającym jego zdrowiu psychicznemu. Gorsze samopoczucie mają starsze dziewczęta i młodzież z dużych miast. Potrzebne są natychmiastowe działania zaradcze – alarmuje Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak.

05.11.2021

Europejska Nagroda Obywatelska 2020 dla Inicjatywy Wolne Sądy

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Medal Eropejskiej Nagrody Obywatelskiej przyznawanej przez Parlament Europejski został w piątek wręczony prawnikom z Inicjatywy Wolne Sądy. - Stali się wyrzutem sumienia dla całego świata prawniczego a także dla polityków - powiedział w laudacji były Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. Z powodu pandemii ceremonia wręczenia nagrody za 2020 r. odbyła się dopiero teraz.

05.11.2021

Jest porozumienie w sprawie płac w zdrowiu, ale bez protestujących pod kancelarią premiera

Zawody medyczne

Zespół do Spraw Ochrony Zdrowia Rady Dialogu Społecznego podpisał porozumienie z ministrem zdrowia w sprawie podwyżki płac. Ma kosztować 6,5 mld zł. Co zrobi Ogólnopolski Komitetem Protestacyjno-Strajkowy Pracowników Ochrony Zdrowia, który nie uczestniczył w tych rozmowach? Ostatnio chciał rozmawiać z premierem. I zapowiedział, że gdy nie dojdzie do rozmów, medycy zaczną wypowiadać klauzule opt-out, czyli będą pracować krócej.

05.11.2021

Do SN tylko sędziowie uznani przez KRS i pod warunkiem, że nie kwestionują "nowych"

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

By orzekać w odchudzonym Sądzie Najwyższym sędziowie będą musieli uzyskać pozytywną opinię Krajowej Rady Sądownictwa i pozytywną decyzję prezydenta o przydzieleniu stanowiska w jednej z dwóch izb. Co istotne odmowa orzekania z "nowymi" sędziami, wyłączania ich od udziału w sprawie, czy kwestionowanie ich orzeczeń ma być równoznaczne ze zrzeczeniem się pełnienia urzędu na stanowisku sędziego SN, a nawet utraty możliwości orzekania.

05.11.2021

Biznes apeluje do prezydenta o zawetowanie Polskiego Ładu

CIT PIT Polski Ład

Rada Przedsiębiorczości zaapelowała do prezydenta Andrzeja Dudy, by ten nie podpisywał podatkowych zmian wprowadzanych w Polskim Ładzie. Zdaniem przedstawicieli biznesu, nowe przepisy będą naruszały zasadę zaufania obywateli do państwa. Zwracają także uwagę, że 72 proc. przedsiębiorców jest negatywnie nastawiona do zmian podatkowych.

05.11.2021

Rząd da gminom 4 mld zł na inwestycje wodno-kanalizacyjne

Samorząd terytorialny Środowisko Finanse samorządów

Rząd przeznaczy 4 mld zł dla 1714 gmin na inwestycje wodno-kanalizacyjne – ogłosił premier Mateusz Morawicki wizytując w piątek stację uzdatniania wody w podwarszawskich Ząbkach. Pieniądze mają trafić do samorządów jeszcze w tym roku. Ten program w ciągu 2-3 lat przyspieszy uzyskanie dostępu do czystej wody i pozwoli skanalizować nowe tereny - dodał premier.

05.11.2021

RPO: Państwo niekonsekwentnie traktuje poszkodowanych przez GetBack

Wymiar sprawiedliwości Finanse

W aferze GetBack S.A. doszło do licznych nieprawidłowości, a wielu obywateli zostało pokrzywdzonych.Tymczasem państwo traktuje ich w sposób niekonsekwentny. Z jednej strony roszczenie przyznane przez państwo daje poszkodowanym prawo do zwrotu utraconych środków. Z drugiej zaś strony – poprzez działania Bankowego Funduszu Gwarancyjnego – uczyniło te roszczenia niewykonalnymi - twierdzi rzecznik praw obywatelskich.

05.11.2021