Nie będzie już mandatów za hałas traktora w nocy

Prawo karne

Nocne prace rolnicze powodujące hałas, to nie jest nieodpowiedzialny wybryk, a konieczność. Dlatego rolników nie można karać mandatami za zakłócanie ciszy nocnej. Projekt zmian w kodeksie wykroczeń właśnie znalazł się w porządku dziennym najbliższego posiedzenia Sejmu. Odbędzie się ono w dniach 6-8 marca. Chodzi o wprowadzenie niekaralności rolników prowadzących prace polowe.

01.03.2024

Tysiąc złotych za pozew frankowy - reszta zależy od tego, czy będzie biegły

Wymiar sprawiedliwości Domowe finanse Kredyty frankowe

Frankowicz, decydując się na walkę o unieważnienie umowy, musi liczyć się po pierwsze z kosztami związanymi z reprezentowaniem przez profesjonalnego pełnomocnika. To jednak nie wszystko - do tego dochodzą m.in. opłaty sądowe oraz koszty wynikające np. z powołania biegłych. Dzięki temu, że w postępowaniach dotyczących kredytów frankowych wiele kwestii jest już wyjaśnionych, choćby przez TSUE, udział biegłych coraz częściej nie jest potrzebny.

01.03.2024

Cyberprzestępcy biorą za klientów „kredyty na klik”

Banki Kredyty

Lawinowo rośnie liczba wniosków do rzecznika finansowego dotyczących problemów kredytów, niezawieranych świadomie przez klientów, tylko na skutek działań cyberprzestępców, z wykorzystaniem socjotechnik i metod hakerskich. W takich sytuacjach to bank musi udowodnić, że transakcja była autoryzowana.

01.03.2024

Premier: Będzie lista polskich postulatów zmian w europejskim Zielonym Ładzie

Prawo unijne Rolnictwo

Premier Donald Tusk zapowiedział w czwartek wieczorem, że wraz z rolnikami zostanie przygotowana lista polskich postulatów zmian w europejskim Zielonym Ładzie. Dodał, że polskie rolnictwo nie będzie respektowało zapisów Zielonego Ładu, jeśli nie zostaną one zmienione. Poinformował też, że w piątek będzie rozmawiał z marszałkiem Sejmu i liderami koalicji rządzącej, by przekonać ich do uchwały Sejmu, która jednoznacznie wskaże na potrzebę wprowadzenia embarga na rosyjską i białoruską żywność.

29.02.2024

Resort rodziny rozpoczyna konsultacje w sprawie pieczy zastępczej

Prawo rodzinne

Ministerstwo rodziny rozpoczyna prace nad zmianami w zakresie pieczy zastępczej. W czwartek w resorcie odbyło się pierwsze spotkanie konsultacyjne z udziałem przedstawicieli organizacji pozarządowych, rząd i samorządów lokalnych. Powołano zespoły robocze, które wypracują rekomendacje rozwiązań m.in. w zakresie rodzinnej i instytucjonalnej pieczy zastępczej, w tym rodzicielstwa zawodowego.

29.02.2024

Resort kultury zapowiada prawo dotyczące korzystania z tantiem w internecie

Nowe technologie

Minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz zapowiedział w czwartek, że najdalej za 2-3 tygodnie do parlamentu trafi projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, dotyczący korzystania z tantiem w internecie. Celem jest wdrożenie dwóch dyrektyw UE. Twórcy i wykonawcy będą mieć prawo do pobierania tantiem wynikających z odtwarzania ich dzieł w internecie.

29.02.2024

Potrzeba krajowej polityki otwartego dostępu

Szkolnictwo wyższe

Coraz więcej instytucji zaczęło przyjmować polityki otwartego dostępu. Pierwsze takie dokumenty pojawiły się w 2016 roku, zaś najwięcej z nich przyjęto w 2018 i 2021 roku (odpowiednio 12 i 13). Aż 34 instytucje zadeklarowały plany opracowania dokumentu w 2023 roku. Wskazuje się natomiast, że niezbędne jest wprowadzenie krajowej polityki otwartego dostępu, wyznaczającej priorytetowe działania dla agencji grantowych.

29.02.2024

Udział Polski w Prokuraturze Europejskiej potwierdzony przez KE

Prokuratura

Komisja Europejska przyjęła w czwartek decyzję potwierdzającą udział Polski w Prokuraturze Europejskiej (EPPO). Na wniosek skierowany do Komisji przez Polskę Prokuratura Europejska będzie właściwa do prowadzenia dochodzeń i ścigania przestępstw naruszających interesy finansowe Unii, popełnionych w Polsce po 1 czerwca 2021 roku. Polska formalnie stanie się częścią Prokuratury Europejskiej z dniem wejścia w życie decyzji Komisji.

29.02.2024

GUS: 78,8 proc. ogółu pracujących to pracownicy najemni

Prawo pracy Rynek pracy

Na ostatni dzień września 2023 r. w gospodarce narodowej było prawie 15,2 mln pracujących. Średnia wieku wyniosła 42,6 roku, mediana wieku 42 lata. Średnia wieku i mediana wieku pracujących w gospodarce narodowej były podobne dla kobiet i mężczyzn – podał w czwartek GUS. Wśród pracujących na własny rachunek łącznie z pomagającymi członkami rodziny mężczyźni stanowili 62,2 proc.

29.02.2024

Kto skorzysta ze wspólnego rozliczenia PIT z małżonkiem

PIT

Rozliczenie wspólnie z małżonkiem jest najbardziej opłacalne przy dużych różnicach zarobków, gdy dochody małżonków podlegałyby opodatkowaniu według stawek w różnych progach podatkowych (12 oraz 32 proc.). Nie trzeba pozostawać w związku małżeńskim przez cały rok, aby zyskać prawo do wspólnego rozliczenia. Wystarczy, że małżeństwo zostało zawarte np. w grudniu 2023 roku.

29.02.2024

Ruszył nabór do 6. edycji programu POLONISTA NAWA

Szkolnictwo wyższe

Celem programu jest upowszechnianie języka polskiego i popularyzacja studiów i badań polonistycznych i polonoznawczych na świecie. Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej rozpoczęła nabór do programu POLONISTA. Mogą się do niego zgłaszać studenci, doktoranci i naukowcy, których przedmiotem studiów lub badań jest język polski, polska kultura, sztuka, literatura i historia.

29.02.2024

Kiedy wolne dla członków komisji wyborczych

Prawo pracy Wybory

Zarówno członkowie komisji wyborczych pracujący przy obsłudze nadchodzących wyborów samorządowych, jak i wyborów do Parlamentu Europejskiego, mają prawo do dni wolnych od pracy. Występują tutaj dwa rodzaje dni wolnych – płatne i niepłatne. Konstrukcja przepisów wskazuje na to, że mogą to być nawet trzy dni, a za czas nieobecności pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia.

29.02.2024

Wyciął bezdomnemu psu nerkę. Sąd ponownie zajmie się sprawą

Prawo karne

Lekarz weterynarii wyciął nerkę Saturnowi - psu adoptowanemu ze schroniska, by przeszczepić ją rasowemu psu z hodowli. Decyzją Sądu Najwyższego sprawa wróci do rozpoznania przez sąd pierwszej instancji - informuje organizacja Viva! Akcja dla Zwierząt, która złożyła zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa znęcania się nad Saturnem.

29.02.2024

Kiedy pracownik skorzysta z 50 proc. kosztów uzyskania przychodów

PIT

Autorskie koszty uzyskania przychodów dotyczą zarówno umowy o pracę, umowy zlecenia oraz umowy o dzieło. Są stosowane do wynagrodzeń podatników-twórców, uzyskujących przychody z przeniesienia praw autorskich. Warunkiem jest wydzielenie wynagrodzenia (honorarium) autorskiego z ogółu wynagrodzenia za pracę. W 2024 r. podatnicy mogą odliczyć 50 proc. przychodów, nie więcej jednak niż 120 tys. zł rocznie.

29.02.2024

Rusza nabór wniosków do "programu samochodowego"

Pomoc społeczna Transport Niepelnosprawność

1 marca ruszy trzeci nabór wniosków do tzw. programu samochodowego dla osób z niepełnosprawnością finansowanego z PFRON. Wnioski można składać tylko elektronicznie. Co ważne, jeśli ktoś składał wniosek w poprzednich turach i nie otrzymał dofinansowania, przy ponownym wnioskowaniu nie może wykorzystać starego wniosku. Musi złożyć od nowa aplikację w programie.

29.02.2024

Radni, wójtowie, burmistrzowie i prezydenci mają ostatni dzień na złożenie oświadczeń majątkowych

Samorząd terytorialny Wybory

Dziś, 29 lutego mija termin w którym radni wszystkich szczebli samorządu terytorialnego oraz wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast mają czas na złożenie oświadczeń majątkowych na koniec kadencji. Marszałkowie województw, starostowie, urzędnicy piastujący najważniejsze stanowiska w samorządzie - niewybierani podczas wyborów bezpośrednich w powiatach, składają oświadczenie dopiero w dniu odwołania ze stanowiska.

29.02.2024

Lekarz weterynarii zawodem zaufania publicznego

Zawody medyczne

Lekarz weterynarii jest zawodem zaufania publicznego, zrzeszonym w ramach samorządu lekarsko-weterynaryjnego i podlegającym odpowiedzialności zawodowej przed sądami lekarsko-weterynaryjnymi. Usługi świadczone przez lekarzy weterynarii mają znaczenie nie tylko dla ochrony zdrowia zwierząt, ale również dla bezpieczeństwa żywności pochodzenia zwierzęcego, w tym również zawierającej środki spożywcze pochodzenia niezwierzęcego, a co się z tym bezpośrednio wiąże – dla ochrony zdrowia publicznego.

29.02.2024

Więcej czasu na uchwalenie planów ogólnych? Będzie rewizja KPO

Budownictwo Prawo unijne Ład Przestrzenny

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej planuje renegocjować część kamieni milowych - także ten dotyczący reformy planistycznej. Już od dawna trafiają do resortu apele, żeby przesunąć w czasie obowiązek uchwalenia planów ogólnych. Narzucone bowiem przez przepisy terminy trudno będzie gminom dotrzymać, co grozi paraliżem inwestycyjnym. Od 1 stycznia 2026 r. nie będzie można już budować na obowiązujących dziś zasadach. Dla gospodarki będzie to prawdziwa katastrofa.

29.02.2024

Sąd nie uzasadnił zabezpieczenia? Zaskarżenie trzeba składać od razu

Wymiar sprawiedliwości

Od 2019 roku obowiązuje przepis, zgodnie z którym sąd może w sprawie cywilnej odstąpić od uzasadnienia postanowienia wpadkowego. Sędziowie korzystają z tego w sprawach rodzinnych, ale też np. w sprawach frankowych. Część z nich stosuje też ogólne pouczenia dotyczące zaskarżania. Efekt? Strona w tym przypadku powinna składać zażalenie od razu, czyli w ciągu siedmiu dni. Zamiast tego wnioskuje o pisemne uzasadnienie, sąd wniosek odrzuca... a termin przepada.

29.02.2024

Coraz więcej nowych przepisów, krótsze vacatio legis

Prawnicy Administracja publiczna

Skokowo zwiększa się liczba nowych i zmienionych przepisów. W 2023 roku ogłoszono aż 143 155 nowych aktów prawnych – ponad 15 tys. więcej niż rok wcześniej. Przynajmniej raz zmieniono natomiast 31 968 aktów. Najczęściej zmieniana była ustawa o PIT. Nadal wiele przepisów wchodzi w życie z datą wsteczną - w momencie publikacji dowiadujemy się, że... ustawa już dawno obowiązuje. To tylko niektóre problemy wskazane w raporcie „Poprawmy prawo”.

29.02.2024