Zakaz prac nad reformą sądownictwa dla sędziów SN

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Kolegium Sądu Najwyższego podjęło uchwałę, w której przypomniało, że sędziowie nie tylko nie mogą należeć do partii politycznej lub związku zawodowego, ale także nie mogą prowadzić działalności publicznej, nie dającej się pogodzić z zasadami niezależności sądów i niezawisłości sędziów. Kolegium zakazało sędziom udziału w procesie tworzenia prawa, zarówno w powołanych w tym celu komisjach, jak i jako autorzy opinii, jeżeli prowadzi to do zaangażowania w spory o charakterze politycznym i publicznej identyfikacji sędziów.

12.05.2025

Jeszcze w maju wstępny projekt zmian w egzaminach sędziowskich i prokuratorskich

Wymiar sprawiedliwości

Jeszcze w maju ma zostać przedstawiony przez Departament Kadr i Organizacji Sądów Powszechnych i Wojskowych MS wstępny projekt zmian w egzaminach sędziowskich i prokuratorskich. Rozważane jest m.in. uwzględnienie postulatu aplikantów, by do egzaminu zawodowego mogli podchodzić więcej niż dwa razy. Stowarzyszenie Absolwentów i Aplikantów KSSiP Votum apelowało też do ministra o wprowadzenie możliwości odwoływania się od niezdanego egzaminu.

12.05.2025

Wyspecjalizowana opieka wytchnieniowa potrzebna od zaraz

Pacjent Opieka zdrowotna

W Polsce wciąż brakuje miejsc, gdzie opiekunowie osób ciężko chorych, wymagających stałej opieki, mogą skorzystać z wyspecjalizowanej opieki wytchnieniowej ze wsparciem medycznym. A ta jest konieczna dla zachowania zdrowia i dobrostanu opiekunów, którzy nie schodzą z posterunku przez całą dobę przy łóżku chorego dziecka będącego np. pod opieką hospicjum. Eksperci i opiekunowie alarmują, że konieczne są działania systemowe, aby takich miejsc było coraz więcej.

12.05.2025

Prokurator zabezpiecza majątek, ale prezes Cinkciarza nie składa broni

Prawo karne Prawo gospodarcze

W toku śledztwa dotyczącego oszustw na szkodę kantoru Cinkciarz.pl prokurator postanowił zabezpieczyć mienie kolejnego z podejrzanych: byłego członka zarządu spółki Roberta G. Prezes Marcin P., który prawdopodobnie przebywa za granicą i jak dotąd wydaje się nieuchwytny dla śledczych, w ubiegłym tygodniu złożył natomiast wniosek o zmianę danych Cinkciarza w Krajowym Rejestrze Sądowym.

12.05.2025

Dwa lata fundacji rodzinnej - duży sukces i obawa o przyszłość

CIT PIT Doradca podatkowy Fundacja Rodzinna

22 maja miną dwa lata od wejścia w życie przepisów o fundacji rodzinnej. Dotychczas zarejestrowano ich około 2,5 tys. Prawnicy są jednomyślni, że wprowadzenie tej instytucji do polskiego systemu prawnego było dobrą decyzją, która pozwala kumulować kapitał niezbędny dla inwestycji. Powstają jednak obawy, czy zmiany zapowiadane przez Ministerstwo Finansów nie zepsują tego mechanizmu.

12.05.2025

Nowe widełki, stare problemy. Samorządy nie chcą fikcyjnych stawek wynagrodzenia

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej finalizuje prace nad nowelizacją rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Projekt budzi poważne zastrzeżenia samorządów. Krytykują one zróżnicowanie stawek w zależności od wielkości jednostki, brak waloryzacji systemowej oraz konieczność sfinansowania podwyżek wyłącznie z własnych środków.

12.05.2025

Luka w przepisach pozwala na agitacyjną samowolkę

Wybory

Mimo że od ujawnienia afery Cambridge Analytica upłynęło prawie siedem lat, nie ma za bardzo pomysłu, jak zapobiegać dezinformacji i brudnym, przedwyborczym sztuczkom w internecie. Przepisy zliberalizowano, co sprawia, że agitację wyborczą de facto może prowadzić każdy. Ten brak transparentności jest problematyczny - utrudnia prześledzenie, ile w rzeczywistości wydano na prowadzenie kampanii i z jakich źródeł pochodziły pieniądze.

12.05.2025

Po zmianie prawa wilki będą już "tylko" chronione

Środowisko Prawo europejskie

Parlament Europejski poparł w czwartek w głosowaniu w Strasburgu zmianę statusu ochrony wilków w UE z gatunku "ściśle chronionego" na "chroniony". W praktyce umożliwi to odstrzał tych zwierząt. Znowelizowana dyrektywa wejdzie w życie 20 dni po jej opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym UE. Państwa członkowskie będą miały 18 miesięcy na dostosowanie się do niej. Cały czas będą mogły jednak nadal umieszczać wilka na liście gatunków ściśle chronionych w ustawodawstwie krajowym.

10.05.2025

W „Moim zdrowiu” konieczna aktywna deklaracja wyboru lekarza POZ

Pacjent Opieka zdrowotna

Aby skorzystać z nowego programu profilaktycznego „Moje zdrowie”, pacjent musi posiadać aktywną deklarację wyboru lekarza POZ. Może ją złożyć elektronicznie przez Internetowe Konto Pacjenta lub w wersji papierowej w swojej przychodni. Dopiero wtedy będzie mógł skorzystać z programu. Ministerstwo zapowiada też szeroką i ciągłą promocję programu, a ta jest konieczna, aby pacjenci wiedzieli, że w jego ramach mogą wykonać np. test FIT w diagnostyce raka jelita grubego.

10.05.2025

Fiskus może chcieć podatku od prezentu na komunię

Ordynacja Domowe finanse Podatek od spadków i darowizn

Maj to miesiąc pierwszych komunii i organizowanych z tej okazji spotkań rodzinnych. Wśród najpopularniejszych prezentów są drony, smartfony, tablety, biżuteria i quady. Trzeba jednak mieć na uwadze, że dla fiskusa taki upominek to darowizna, która może podlegać opodatkowaniu. Podstawowe znaczenie ma wartość prezentu i to, kto go wręczył.

10.05.2025

Choć moja ziemia, to cudze polowanie

Pomimo tego, że właściciele prywatnych gruntów coraz głośniej domagają się prawa do decydowania, czy na ich ziemi mogą odbywać się polowania, prawo nadal stawia ich w pozycji słabszej strony. Choć interweniuje Rzecznik Praw Obywatelskich, to resort klimatu, mimo że problem dostrzega, nie spieszy się z jego rozwiązaniem.

10.05.2025

Pegasus naruszał własność intelektualną - to szansa dla polskich firm

Zarządzanie oświatą

Izraelska firma NSO, odpowiedzialna za stworzenie Pegasusa, zapłaci 167 mln dolarów odszkodowania - orzekł kalifornijski sąd. Co ciekawe, nie za przyczynienie się do łamania praw człowieka przez podmioty korzystające z ich oprogramowania, a za złamanie regulaminu komunikatora WhatsApp. Prawnicy wskazują, że problem Pegasusa nie będzie już dotyczył tylko legalności użycia go przez służby, ale także naruszania m.in. własności intelektualnej i wpływu na konkurencyjność.

10.05.2025

Ustawa naprawcza złamała równość wcześniejszych emerytów z rocznika 1953

Finanse publiczne Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Wprowadzone po wyroku TK przepisy art. 194i i art. 194j ustawy emerytalnej są niezgodne z Konstytucją, bo nierówno traktują ubezpieczonych znajdujących się w takiej samej sytuacji prawnej - twierdzą autorzy petycji. I podkreślają, że data złożenia wniosku o przyznanie emerytury w wieku powszechnym nie może być podstawą różnicowania emerytek z takim samym kapitałem emerytalnym. Tymczasem różnice w świadczeniu sięgają nawet ponad tysiąca złotych dla podobnie zarabiających kobiet.

10.05.2025

Jest areszt dla studenta podejrzanego o zabójstwo na UW i wątpliwości co do poczytalności

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieście zdecydował o trzymiesięcznym areszcie dla Mieszka R., podejrzanego o morderstwo kobiety na Uniwersytecie Warszawskim. Mężczyzna odbędzie go jednak w zakładzie psychiatrycznym w Radomiu, bo - jak przekazał jego obrońca, adwokat Marcin Zaborowski - sąd miał bardzo duże wątpliwości co do poczytalności jego klienta.

09.05.2025

Ratownicy medyczni będą musieli wpisać się do elektronicznego rejestru

Zawody medyczne

Ratownicy medyczni będą musieli wpisać się do elektronicznego rejestru niezwłocznie po otrzymaniu prawa wykonywania zawodu - zakłada projekt rozporządzenia ministra zdrowia, który trafił do opiniowania. Administratorem rejestru będzie Krajowa Rada Ratowników Medycznych, która też określi opłatę za wpis. Na spełnienie obowiązku ratownik będzie miał 30 dni.

09.05.2025

Bajeczni Adwokaci po raz trzeci wracają do szkół i przedszkoli

Prawnicy

Co zrobić, gdy ktoś kradnie naszą tożsamość, publikuje w internecie zdjęcia bez naszej zgody albo zostawia w sieci złośliwe komentarze? - 1 czerwca rozpoczyna się już III edycja akcji edukacyjnej pod hasłem „Bajeczni Adwokaci”. Razem ze startem akcji będzie miała premierę nowa książka pt. “Leśne sprawy aplikantów adwokackich, czyli hejt w internecie, tajemnicza nagroda i krecia robota pod wielką lipą” autorstwa Ewy Ruszkiewicz z ilustracjami Zuzanny Kledzik.

09.05.2025

Zakończenie pilotażu centrów zdrowa psychicznego przesunięte o kolejne pół roku

Pacjent Opieka zdrowotna

Od lipca br. centra zdrowia psychicznego (CZP) miały być wprowadzone w całej Polsce. Nie udało się jednak przygotować rozwiązań legislacyjnych, które by to umożliwiły. W rozporządzeniu Ministerstwo Zdrowia proponuje przedłużenie pilotażu CZP do końca tego roku. Jak argumentuje resort, przesunięcie terminu pozwoli wypracować zmiany, które umożliwią zakończenie programu w sposób bezpieczny dla funkcjonowania CZP.

09.05.2025

W sobotę medycy upamiętnią zamordowanego lekarza w symbolicznym marszu

Zawody medyczne Farmacja

Na 10 maja br. zaplanowano "Marsz Milczenia Medyków", organizowany przez Naczelną Izbę Lekarską, Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy, Porozumienie Rezydentów oraz inne organizacje zrzeszające przedstawicieli zawodów medycznych. Będzie to forma protestu przeciwko przemocy wobec personelu medycznego i upamiętnienie zamordowanego lekarza z Krakowa.

09.05.2025

Senat za ustawą o stosowaniu przepisów prawa UE. Zmiany w prawie konkurencji i w PZP

Zamówienia publiczne Prawo europejskie Ochrona konkurencji

Senat przyjął bez poprawek rządowy projekt nowelizacji niektórych ustaw w celu zapewnienia stosowania przepisów prawa Unii Europejskiej, poprawiających funkcjonowanie rynku wewnętrznego. Jednym z celów jest wyposażenie użytkowników biznesowych w narzędzia dochodzenia swoich praw, naruszonych przez dostawców usług internetowych i wyszukiwarek internetowych. Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.

09.05.2025