Związkowcy mogą skorzystać z ulgi na zapłacone składki

PIT Prawo pracy Polski Ład

Działacze związków zawodowych mogą odliczać od podstawy opodatkowania w PIT zapłacone składki członkowskie. Jak przypomina Ministerstwo Finansów w komunikacie, limit odliczenia wzrósł ostatnio z 300 do 500 zł. Aby skorzystać z tej ulgi, trzeba ją udokumentować dowodem wpłaty albo w druku PIT-11

14.07.2022

Nowe terminy rozliczania funduszy na instytuty w Sieci Łukasiewicz

Szkolnictwo wyższe

Resort edukacji i nauki przygotował projekt rozporządzenia, które zmieni terminy na złożenie sprawozdań i rozliczeń środków na działanie instytutów działających w Sieci Łukasiewicz. Przesunięciu ulegnie termin przekazania wniosku do zaopiniowania prezesowi - nowy termin to 30 września.

14.07.2022

Główny Geodeta Kraju ukarany za ujawnienie ksiąg wieczystych

Administracja publiczna RODO

Karę w wysokości 60 tys. zł ma zapłacić Główny Geodeta Kraju za niezgłoszenie naruszenia ochrony danych osobowych organowi nadzorczemu oraz niepowiadomienie o nim osób, których dane osobowe zostały ujawnione. Chodziło o widoczne publicznie numery ksiąg wieczystych. To już trzecia kara nałożona na ten organ przez Urząd Ochrony Danych Osobowych.

14.07.2022

MRiPS: Prognozowany wskaźnik waloryzacji w 2023 r. na poziomie 109,6 proc.

Domowe finanse Emerytury i renty

W 2023 r. zwiększenie wskaźnika waloryzacji emerytur i rent ma być ustalone na poziomie 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym – przewiduje rządowy projekt rozporządzenia. Prognozowany wskaźnik waloryzacji ma wynieść 109,6 proc., natomiast koszt waloryzacji ogółem tym wskaźnikiem szacowany jest na około 27,5 mld zł.

14.07.2022

Kolejne zmiany w zakresie legalizacji pracy cudzoziemców od piątku

Rynek Prawo pracy Ukraina

W piątek, 15 lipca, wchodzą w życie kolejne zmiany w zakresie legalizacji pracy cudzoziemców, najwięcej w tzw. powiadomieniach o powierzeniu pracy obywatelom Ukrainy - przypominają eksperci ds. zatrudnienia. Do dziś, czyli czwartku, 14 lipca, pracodawcy mają natomiast czas na złożenie zaległych powiadomień.

14.07.2022

U kuratorów znowu awansowa niepewność

Wymiar sprawiedliwości

Wraca sprawa awansów kuratorów sądowych. Poprzednio głośno o tym było w 2018 r. - wówczas tylko w Katowicach czekało na nie ok. 100 osób. Resort rozważał nawet zmiany w przepisach. Ostatecznie w 2019 r. przyznano ich ponad 600. Teraz awanse są, ale i dysproporcje w skali kraju duże, a w apelacji katowickiej znowu czeka na nie kilkudziesięciu kuratorów.

14.07.2022

Państwowa Inspekcja Pracy może kontrolować nie tylko pracodawców

Prawo cywilne Prawo pracy Finanse PPK

Obowiązki dotyczące wdrożenia i obsługi pracowniczego planu kapitałowego ciążą na podmiocie zatrudniającym w rozumieniu ustawy o PPK. Jest nim nie tylko pracodawca, ale też np. zleceniodawca zatrudniający zleceniobiorcę, który podlega z tytułu tego zlecenia obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. PIP może skontrolować każdy podmiot zatrudniający.

14.07.2022

Zaliczone praktyki na studiach za pomoc uchodźcom - jest projekt rozporządzenia

Szkolnictwo wyższe

Ministerstwo Edukacji i Nauki przygotowało projekt rozporządzenia umożliwiającego studentom, którzy w roku akademickim 2021/2022 wykonywali czynności w ramach zadań realizowanych przez podmioty zapewniające pomoc obywatelom Ukrainy, ubieganie się o zaliczenie zajęć lub części zajęć kształtujących umiejętności praktyczne, w tym zajęć praktycznych i praktyk zawodowych.

14.07.2022

Izba Dyscyplinarna po pięciu latach znika, w SN czas na porządki

Prawo karne Prawnicy

Izba Dyscyplinarna wydała ponad tysiąc orzeczeń. Jej roczne wydatki to 18,2 mln zł. Plus wynoszące 1 mld 200 tys. zł kary naliczane przez Trybunał Sprawiedliwości UE. TSUE i Europejski Trybunał Praw Człowieka zakwestionowały legalność tego organu, a polskie władze, pod groźbą wstrzymania unijnych funduszy zdecydowały o likwidacji Izby. Jej członkowie szukają sobie teraz miejsca w innych izbach SN.

14.07.2022

Banki zgłoszą fiskusowi częste transakcje firm prowadzących handel elektroniczny

Rynek i konsument VAT Nowe technologie

Banki będą musiały informować fiskusa o przypadkach, gdy ten sam odbiorca otrzymuje ponad 25 płatności w ciągu kwartału. Ma to być element dalszego udoskonalania i uszczelniania systemu VAT w tej sferze. Ministerstwo Finansów przygotowało projekt nowych przepisów, które mają wejść w życie z początkiem 2024 r.

14.07.2022

Szerokopasmowy internet - jednym da zarobić, innych wyśle za kraty

Administracja publiczna Nowe technologie Prawo gospodarcze

Ponad 160 mln zł ma kosztować wprowadzenie regulacji, która ma wspierać szerokopasmowy internet. Projekt zakłada m.in. stworzenie nowej bazy internetowej, ale niefunkcjonalnej i niebezpiecznej dla użytkowników, bo osobom zgłaszającym fałszywe dane, będzie grozić do 8 lat więzienia. Do tego powołani mają być gminni koordynatorzy szerokopasmowi, którzy nie będą w stanie przyspieszyć inwestycji.

14.07.2022

GIP: Kraków - grzywna za śmierć po alkoholu

Prawo pracy BHP

Inspektorzy pracy ustalili przyczyny śmiertelnego wypadku w jednej z krakowskich galerii handlowych, gdzie zginął pracownik montujący instalację wentylacyjno-klimatyzacyjną. Współwłaściciel spółki cywilnej wykonującej montaż musi zapłacić 15 tysięcy zł grzywny, wobec drugiego trwa postępowanie sądowe – poinformował w środę Główny Inspektorat Pracy.

13.07.2022

KE: W Polsce trzeba oddzielić prokuratora generalnego od ministra

Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

Oddzielić funkcję ministra sprawiedliwości od funkcji prokuratora generalnego i zapewnić funkcjonalną niezależność prokuratury od rządu - takie zalecenie Komisji Europejskiej znalazło się w opublikowanym w środę sprawozdaniu na temat praworządności w państwach członkowskich Unii Europejskiej. Według ministra i prokuratora generalnego to nieuprawnione i czysto polityczne żądanie.

13.07.2022

Rośnie liczba zakażonych, ale rząd nie decyduje się na zmianę polityki covidowej

Pacjent Opieka zdrowotna

Na razie nie ma decyzji o zmianie polityki testowania lub otwierania oddziałów covidowych - powiedział w środę minister zdrowia Adam Niedzielski. Jednocześnie rząd spodziewa się, że w najbliższym czasie liczba zakażeń koronawirusem będzie systematycznie rosła. W wakacje, w szczycie, zachorowań będzie mniej więcej 7 tys. dziennie - wynika z rządowych prognoz.

13.07.2022

Miasta i gminy z tytułami lidera edukacji

Samorząd terytorialny Zarządzanie oświatą

Miasto Gdynia, Miasto Białystok, Miasto Lublin, Miasto Katowice, Gmina Tarczyn, Gmina Rzekuń, Gmina Wieliczka, Miasto Aleksandrów Łódzki, Miasto Bieruń, Miasto Wodzisław Śląski, Miasto Pszczyna, Gmina Łukowica zostały wyróżnione w tegorocznej edycji konkursu „Samorządowy Lider Edukacji”.

13.07.2022

Trochę mniej polskich piratów na zagranicznych drogach

Drogi Transport

W 2021 r. kierujący pojazdami z polskimi tablicami rejestracyjnymi spowodowali 60,1 tys. kolizji poza Polską. Rok wcześniej byli oni sprawcami ponad 63,5 tys. zdarzeń. Nastąpił więc spadek o blisko 5,5 proc., a od 2018 sięgnął on już 20 proc. Wciąż wysokie są jednak koszty tych zdarzeń. Największy wpływ miało zmniejszenie ruchu samochodów w związku z pandemią, obostrzeniami dotyczącymi podróżowania i zamknięciem granic.

13.07.2022

Preferencyjne kredyty dla studentów medycyny

Szkolnictwo wyższe

Od lipca ruszają preferencyjne kredyty dla przyszłych studentów studiów medycznych - o kredyt na studia medyczne mogą ubiegać się studenci płatnych kierunków lekarskich na polskich uczelniach wyższych, którzy studiują w języku polskim. Kredyt uzyskają również ci, którzy rozpoczęli studia przed rokiem akademickim 2022/2023.

13.07.2022

Rzecznik MŚP: Kolejka ciężarówek na granicy zagraża bezpieczeństwu

Drogi Ukraina

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz interweniuje w związku z trudną sytuacją ciężarówek oczekujących na odprawę w terminalu w Koroszczynie. Jak podkreśla, od wielu tygodni ustawiają się wielokilometrowe kolejki i dochodzi do sytuacji zagrażających bezpieczeństwu ruchu drogowego, spowodowanych brakiem zapewnienia porządku i nadzoru ze strony odpowiednich służb.

13.07.2022

Solidarna odpowiedzialność przedstawiciela celnego po wyroku TSUE

VAT Doradca podatkowy Prawo unijne

Wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej dla przedstawicieli celnych na terenie naszego kraju wprost rzutuje interpretacyjnie na wykładnię, gdzie należy zastosować przepisy prawa krajowego. Oznacza to, że przedstawiciele celni są odpowiedzialni solidarnie za VAT od importu towaru w naszym kraju – pisze dr Izabella Tymińska, ekspert ds. ceł, prawa celnego i handlu zagranicznego.

13.07.2022

MEiN pracuje nad planem działań w zakresie kształcenia i szkolenia zawodowego

Prawo pracy

Minister edukacji i nauki pracuje nad planem działań w zakresie kształcenia i szkolenia zawodowego na lata 2022-2025. O jego przygotowanie i przedłożenie Komisji Europejskiej zwrócił się do MEiN 16 marca komisarz UE ds. zatrudnienia, spraw społecznych i wyrównywania szans. Chodzi o wskazanie działań, jakie podejmie Polska, by zrealizować zalecenie w sprawie kształcenia i szkolenia zawodowego.

13.07.2022
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski