Nowe dotacje dla mikroprzedsiębiorców w tarczy branżowej

Koronawirus

Na drugie czytanie czeka już w Sejmie projekt tzw. tarczy branżowej. Posłowie dodali do niego ważną poprawkę. Za jej sprawą mikro i mali przedsiębiorcy będą mogli się ubiegać w powiatowych urzędach pracy o 5 tys. zł dotacji. Nie będą musieli jej zwracać, jeśli utrzymają działalność przez trzy miesiące od daty otrzymania wsparcia.

28.10.2020

Ups, coś poszło nie tak, spróbuj ponownie za kilka minut - problem ze zdalnym nauczaniem w podstawówkach

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Choć z potrzebą nauki zdalnej każdy dyrektor szkoły podstawowej liczył się od czerwca, to jednak ogłoszenie rozporządzenia w piątek po południu i pozostawienie jedynie weekendu na przygotowanie szkół do tego wyzwania, wprowadziło niepotrzebny pośpiech, nerwy i zamieszanie. MEN miał czas, żeby przeprowadzić to w sposób przemyślany.

28.10.2020

To tylko plotka - szczepionki przeciwko COVID-19 nie będą obowiązkowe

Opieka zdrowotna Zawody medyczne Farmacja

Wbrew krążącym w społeczeństwie opiniom, z procedowanych w Sejmie przepisów zdrowotnych nie wynika, aby rząd zamierzał wprowadzać obowiązkowe szczepienia przeciwko SARS-CoV-2. Do tego byłaby potrzebna kilkuetapowa procedura i określenie w ustawie wprost, że szczepienie przeciwko koronawirusowi są obligatoryjne.

28.10.2020

Kolokwia online - u aplikantów radców prawnych będą możliwe

Wymiar sprawiedliwości Strefa aplikanta

Krajowa Rada Radców Prawnych zmieniła uchwałę w sprawie szczególnych zasad odbywania aplikacji radcowskiej w związku z obowiązywaniem stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii ogłoszonych w związku z COVID-19. Chodzi o możliwość przeprowadzania kolokwiów z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej.

28.10.2020

Nowy departament w MF ma zadbać o jednolite orzecznictwo podatkowe

CIT PIT VAT Doradca podatkowy

Powołany w resorcie finansów nowy departament ma sprawować nadzór nad jednolitym stosowaniem przepisów prawa podatkowego przez organy podatkowe, a także nadzór nad interpretacjami indywidualnymi oraz wiążącymi informacjami stawkowymi wydawanymi przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej. Nie będzie jednak mógł kierować spraw do NSA.

28.10.2020

Kosmetyczki, tłumacze, hotele wykluczeni z tarczy 6.0. Zyskają sklepy odzieżowe

Koronawirus

Projekt tzw. branżowej tarczy antykryzysowej nie uwzględnia części firm dotkniętych skutkami pandemii. Wsparcia nie przewidziano dla biur podróży, których klientami są turyści z zagranicy, tłumaczy obsługujących konferencje, targi i kongresy, fryzjerów ani kosmetyczek. Za to ze zwolnień w ZUS i postojowego mogą skorzystać sklepy z ubraniami czy handlarze sprzedający na targowiskach.

28.10.2020

Radny powie za dużo, a za ujawnienie danych odpowie wójt

Samorząd terytorialny RODO

Przepisy nie wskazują, kto odpowie za naruszenie ochrony danych osobowych podczas sesji rady lub sejmiku. Wójt ma zapewnić transmisję sesji i publikację nagrań, mimo że zupełnie nie ma wpływu na to, jakie dane mogą ujawnić radni i nad czym będą debatować. Absurd polega na tym, że nie doprecyzowano, kto i kiedy jest administratorem w takiej sytuacji. Radni zaś sami przyznają, że nie są mocni w RODO i przydałyby się im szkolenia.

28.10.2020

Przerwanie ciąży przed i w trakcie publikacji wyroku TK legalne - ważna godzina

Wymiar sprawiedliwości

Część szpitali po wyroku Trybunału Konstytucyjnego, wyłączającym jedną z przesłanek do legalnego usunięcia ciąży, działa prewencyjnie i odwołuje zabiegi. Obawiają się, że lekarze "trafią" z zabiegiem w dzień publikacji i będą odpowiadać karnie. Według prawników w tym przypadku istotna jest jednak godzina, a nie dzień ogłoszenia, bo nie można odpowiadać za coś co w danym momencie nie jest przestępstwem.

28.10.2020

Nauczyciele dostali podwyżki, ale dodatki i nagrody nie wzrosną

Finansowanie oświaty Zarządzanie oświatą

Większość samorządów nie miała problemu z wypłatą podwyżek dla nauczycieli - wynika z ankiety Związku Nauczycielstwa Polskiego. Związek niepokoi się jednak, że w części z nich nie wzrosły dodatki, a fundusze na nagrody uległy zmniejszeniu. Problemem będzie też osiągnięcie do końca roku kwoty średnich wynagrodzeń - co tylko zostało pogłębione przez pandemię.

28.10.2020

Upadł wniosek o wotum nieufności dla ministra Ziobry

Wymiar sprawiedliwości

Szef PO Borys Budka podkreślił, że wotum nieufności jest aktem oskarżenia przeciwko Zbigniewowi Ziobrze i prezesowi PiS Jarosławowi Kaczyńskiemu. Zdaniem Budki politycy ci wspólnie zniszczyli Ministerstwo Sprawiedliwości, a z prokuratury i sądownictwa stworzyli mechanizm zastraszani i szantażu.

27.10.2020

Sędzia Juszczyszyn laureatem 10. Nagrody Radia TOK FM

Prawnicy

Już po raz 10. Radio TOK FM wręczyło swoją Nagrodę im. Anny Laszuk za wyjątkowy wpływ na rzeczywistość, której laureatem został sędzia Paweł Juszczyszyn z Sądu Okręgowego w Olsztynie. Wykazał niezwykłą determinację w żądaniu ujawnienia list poparcia do nowej Krajowej Rady Sądownictwa.

27.10.2020

Parlament Europejski radzi państwom wstrzymać się od zakazów

Administracja publiczna

Rządy powinny rozważyć zniesienie stanów wyjątkowych lub przynajmniej do jasnego zdefiniowania delegowania uprawnień - uważają europarlamentarzyści. Komisja wolności obywatelskich Parlamentu Europejskiego przekazała przesłanie: Nawet w czasach kryzysu nie ma miejsca na kompromisy, jeśli chodzi o demokrację, prawa podstawowe i praworządność.

27.10.2020

Sejm za wakacjami w umowie najmu

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Projekt ustawy o tzw. społecznej części pakietu mieszkaniowego został odesłany do komisji. Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii zapewnia, że mieszkańcy będą mogli na mocy tych przepisów sami zdecydować, kiedy i w jaki sposób odzyskają swój wkład partycypacyjny.

27.10.2020

Aborcyjny wyrok TK wejdzie w życie, nie będzie zmian w ustawie

Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna

Rządząca większość nie zamierza dokonywać żadnych zmian w ustawie określającej warunki dopuszczalności przerywania ciąży, a orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego usuwające przepis pozwalający na aborcję w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, ma być opublikowane najpóźniej w poniedziałek.

27.10.2020

RPO pyta, dlaczego szczepionek na grypę wszędzie brak

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Rzecznik Praw Obywatelskich alarmuje, że codziennie ludzie w aptekach pytają o szczepionki przeciw grypie, których nie ma. Są obawy, że nie wystarczy ich dla wszystkich potrzebujących. RPO pyta ministra zdrowia, jak zamierza poprawić dostępność do szczepień, zwłaszcza dla grup podwyższonego ryzyka.

27.10.2020

Sejm nie zajmie się teraz piątką Kaczyńskiego, ale PiS nie zmienia stanowiska

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Sejm nie zajmie się ustawą na tym posiedzeniu kontrowersyjną ustawą o ochronie zwierząt. Odwołane zostało posiedzenie sejmowej Komisji rolnictwa, która miała się zająć poprawkami Senatu zgłoszonymi do ustawy. Anita Czerwińska, rzecznik PiS napisała jednak na Twitterze, że PiS nie wycofuje się z piątki dla zwierząt.

27.10.2020

W obsłudze infolinii Głównego Inspektoratu Sanitarnego pomagają konsultanci Poczty Polskiej

Administracja publiczna Koronawirus

Na pytania dotyczące kwarantanny, izolacji, postępowania w przypadku kontaktu z osobą zakażoną COVID-19, działań po zamknięciu szkoły lub przedszkola czy zasad kierowania na testy w ramach infolinii GIS odpowiadają też konsultanci Contact Center Poczty Polskiej, którzy wspierają obsługę zgłoszeń dotyczących pandemii.

27.10.2020

Polscy przedsiębiorcy skarżą do unijnego sądu pakiet mobilności

Prawo pracy Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Związek Pracodawców "Transport i Logistyka Polska" skierował do Sądu Unii Europejskiej skargę przeciwko Radzie Unii Europejskiej i Parlamentowi Europejskiemu. Wnosi w niej o stwierdzenie nieważności rozporządzeń i dyrektyw, które zagrażają pozycji polskich tirów i ich kierowców na unijnym rynku. Podważa przepisy o czasie pracy kierowców, zasadach wynagradzania, ale także o tachografach.

27.10.2020

Szpital "Narodowy" zbiera kadrę medyczną

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

W ciągu pierwszej godziny od uruchomienia strony internetowej szpitalnarodowy.pl, zgłosiło się ponad 100 pracowników służby zdrowia gotowych pracować w szpitalu tymczasowym na Stadionie Narodowym.

27.10.2020

Senat wykreślił przepis pozbawiający firmy wsparcia za brak maseczki

Koronawirus

Senat posłuchał głosu Adama Abramowicza, rzecznika małych i średnich przedsiębiorców i wykreślił z tzw. ustawy antycovidowej przepis pozbawiający firmy wsparcia za naruszenie obostrzeń. Teraz ustawa trafi do Sejmu. Posłowie mogą jednak odrzucić tę korzystną dla przedsiębiorców poprawkę senatorów.

27.10.2020