Powstanie centralny system informacji rynku energii. Inteligentne liczniki będą powszechne

Środowisko Prawo gospodarcze

Instalacja inteligentnego opomiarowania i liczników zdalnego odczytu oraz budowa centralnego systemu informacji rynku energii (CSIRE) - to niektóre ze zmian wprowadzonych obowiązującą od 3 lipca nowelizacją prawa energetycznego. Do 2028 roku ma je mieć co najmniej 80 proc. klientów. Dane z liczników pozwolą stworzyć centralny system informacji rynku energii.

03.07.2021

Sędzia w hotelu przy plaży ogłosi wyrok? Od soboty nie musi być w sądzie

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sędzia podczas e-rozprawy w sprawach cywilnych nie będzie musiał przebywać w budynku sądu - takie rozwiązanie wprowadza obowiązująca od soboty - 3 lipca, nowelizacja procedury cywilnej i tarczy antykryzysowej. Z nowych rozwiązań cieszą się sędziowie, są też tacy, którzy planują już wkrótce wprowadzić je w czyn. Będą musieli jednak pamiętać, by nie uchybić przy tym godności urzędu.

03.07.2021

W razie śmierci uczestnika PPK oszczędności trafią do jego bliskich

Domowe finanse Emerytury i renty PPK

Środki zgromadzone na rachunku w PPK podlegają dziedziczeniu. Uczestnik może wskazać też instytucji finansowej jedną lub więcej osób, które - w przypadku jego śmierci - otrzymają zgromadzone przez niego oszczędności. Uprawniona może być każda wskazana przez niego osoba fizyczna - zarówno członek jego rodziny, jak i osoba z nim niespokrewniona, np. przyjaciółka czy sąsiad.

03.07.2021

Sądy bardzo wolno rozpatrują spory frankowe

Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe

Kredytobiorca, który ma pecha, może nawet dwa lata czekać na pierwsze przesłuchanie przez sąd w sprawie sporu dotyczącego kredytu frankowego. Same sprawy też się ślimaczą. Rekordzista czekał na wyrok w pierwszej instancji aż sześć lat. Przewlekłość to problem dotyczący postępowań prowadzonych przez niektórych sędziów.

03.07.2021

Wakacje mało odstresowujące – zamiast odpoczynku długie kolejki i niepewne zasady

Administracja publiczna Koronawirus szczepienia

Regulacje związane z testami i kwarantanną zmieniają się jak w kalejdoskopie. Przed wyjazdem na zagraniczne wakacje warto intensywnie odświeżać rządowe strony państwa, do którego się wyjeżdża. A to i tak nie zagwarantuje spokoju – przekonali się o tym np. Polacy, którzy na wakacje wybrali się na początku wakacji do Chorwacji. Dochodzenie odszkodowania za takie utrudnienia nie będzie łatwe.

03.07.2021

Naturysta opala się na dziko, mors hartuje się bezprawnie

Samorząd terytorialny

Choć w Polsce plaże nudystów funkcjonują od kilkudziesięciu lat, to żadna z nich nie ma statusu oficjalnego kąpieliska ustalonego na podstawie przepisów prawa wodnego. Także morsy nie mogą legalnie chlapać się zimą. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji jest przeciwne ustanowieniu sezonu kąpielowego w okresie jesienno-zimowym.

03.07.2021

Od zbyt drogich pamiątek z podróży trzeba zapłacić cło i podatek

Ordynacja Domowe finanse Prawo unijne

Ministerstwo Finansów opublikowało kolejną edycję specjalnego przewodnika. Wyjaśnia w nim, jakie pamiątki z wakacyjnej podróży można przywieźć do Polski, by nie płacić cła, ani akcyzy, ale też nie trafić do więzienia. Chodzi także o przewożenie przez granicę leków, żywności, wyrobów tytoniowych, alkoholu i zwierząt.

03.07.2021

Sędziowie Izby Cywilnej SN apelują o pełną obsadę

Prawo cywilne Prawnicy

Sędziowie Izby Cywilnej Sądu Najwyższego zwrócili się do Pierwszej Prezes Małgorzaty Manowskiej o uzyskanie od prezydenta informacji o stanie postępowań w kwestii obsady wolnych stanowisk oraz podjęcie przez nią wszystkich możliwych działań zmierzających do ich merytorycznego zakończenia.

02.07.2021

Milion uczestników loterii szczepionkowej

Opieka zdrowotna Koronawirus szczepienia

W ciągu dwóch dni do Loterii Narodowego Programu Szczepień zgłosiło się już ponad milion osób. - Zaszczep się i wygraj swoje bezpieczeństwo - zachęcał minister Dworczyk. Chętni, którzy chcą wziąć udział w loterii muszą się zapisać. Codziennie do wygrania będą nagrody - 200 zł przyznawane co 500 uprawnionej osobie lub 500 zł przyznawane co 2 tys. osobie.

02.07.2021

NSA: Sądy administracyjne mogą badać samorządowe uchwały „anty-LGBT”

Samorząd terytorialny

Naczelny Sąd Administracyjny uwzględnił dwie skargi kasacyjne rzecznika praw obywatelskich na odrzucenie przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie jego skarg na uchwały „anty-LGBT”. NSA zgodził się z rzecznikiem, że uchwały te, jako akty z zakresu administracji publicznej, podlegają takiej kontroli.

02.07.2021

Polacy planując urlop chętnie sięgają po bony turystyczne

Rynek i konsument

Do 1 lipca w ramach programu Polski Bon Turystyczny rodzice aktywowali już ponad 2 mln bonów o łącznej wartości ponad 1,7 mld zł. Aktualnie w bazie przedsiębiorców turystycznych, u których można płacić bonem, znajduje się ponad 25 tysięcy podmiotów. Trafiło do nich już ponad 600 milionów zł.

02.07.2021

Zmiany w Kpa - potomkowie ziemian apelują do premiera, USA lobbują w Senacie

Prawo cywilne Administracja publiczna

Polskie Towarzystwo Ziemiańskie poinformowało w piątek o przekazaniu premierowi protestu wobec nowelizacji, której skutkiem będzie zablokowanie reprywatyzacji. Tego samego dnia marszałka Senatu odwiedziła wysłanniczka USA do spraw Holokaustu. Wcześniej ostro w tej sprawie zaprotestował rząd Izraela.

02.07.2021

Przedstawicielstwa zawodów medycznych chcą dymisji ministra

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Chcemy odwołania ministra zdrowia z powodu utraty zaufania do niego i braku dialogu - ogłosiły w piątek w wystąpieniu do premiera związki zawodowe reprezentujące branżę ochrony zdrowia oraz samorządy zawodów medycznych. Ministerstwo Zdrowia odpowiada, że w demokracji każdy ma prawo domagać się dymisji, a minister działa w interesie pacjentów.

02.07.2021

Zmiany dotyczące najmu lokali w galeriach opublikowane

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Prezydent podpisał nowelizację ustawy „covidowej”, która zmienia między innymi zasady przedłużania umów najmu w galeriach handlowych w związku z tymczasowym zakazem handlu. Ustawa została opublikowana 1 lipca 2021 roku w Dzienniku Ustaw nr 1192. Najemcy, którzy złożyli ofertę przedłużenia umowy, której termin złożenia upływał po 31 grudnia 2020 r. mogą się od niej uchylić

02.07.2021

Wiceminister i dyrektorzy z MZ pokierują zespołem do reformy szpitali

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Minister zdrowia Adam Niedzielski wyznaczył zespół, do którego zadań będzie należeć opracowanie projektu przepisów wraz z uzasadnieniem oraz oceną skutków regulacji w zakresie postępowań naprawczych szpitali. Przepisy mają umożliwić przeprowadzenie restrukturyzacji tych podmiotów. Zespół ma zakończyć działalność́ do 31 sierpnia br.

02.07.2021

Wyniki ósmoklasistów trochę lepsze niż w zeszłym roku

Zarządzanie oświatą

Centralna Komisja Egzaminacyjna podała wyniki tegorocznego egzaminu ósmoklasisty - za rozwiązanie zadań z języka polskiego uzyskali średnio 60 proc. punktów możliwych do otrzymania, a z matematyki – 47 proc. Wyniki są porównywalne z zeszłorocznymi, kiedy ósmoklasiści z języka polskiego uzyskali średnio 59 proc. punktów możliwych do otrzymania, a z matematyki – 46 proc.

02.07.2021

Rząd hojniej wesprze zakup i leasing samochodów elektrycznych

Dotacja dla osób fizycznych do zakupu auta elektrycznego wyniesie 18 750 zł, a dla tych z Kartą Dużej Rodziny 27 tys. zł. Program „Mój elektryk” rusza 12 lipca. Przewiduje on także wsparcie dla firm i organizacji oraz dopłaty do leasingu pojazdu. Planowany budżet programu wynosi 500 mln zł, z czego 50 proc. na wsparcie leasingowania takich pojazdów.

02.07.2021

Porozumienie w ramach OECD - szykuje się wielka reforma międzynarodowego opodatkowania

Ordynacja Podatki międzynarodowe

130 krajów, w tym Polska, wydało w czwartek wspólne oświadczenie o chęci wypracowania nowych zasad międzynarodowego opodatkowania. Chodzi m.in. o uporządkowanie kwestii rozliczeń dochodów „gigantów cyfrowych”. Prace Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) w tym zakresie trwają od 2018 roku.

02.07.2021

Dariusz Osada nowym partnerem w ID Advisory

Ordynacja Doradca podatkowy

Zespół kancelarii prawno-podatkowej ID Advisory został właśnie wzmocniony. W roli partnera dołączył do niej mecenas Dariusz Osada. Nowy partner ma dwudziestoletnie doświadczenie w obszarze doradztwa prawno-podatkowego. Pracował m.in. dla firm z tzw. „wielkiej czwórki”.

02.07.2021