W środę 13 stycznia 2016 rozstrzygnięty został przetarg na sprzedaż działki przy ulicy Polnej 64 z przeznaczeniem na inwestycję związaną z ochroną zdrowia. Została wybrana oferta spółki z o.o. Invicta Nieruchomości zarejestrowanej w Gdańsku. Budowa nowej placówki ma potrwać do końca 2017 roku. Pierwsi pacjenci mogą być przyjęci na przełomie 2017 i 2018 roku.

Prezydent Sopotu Jacek Karnowski nie krył radości z faktu, że "w Sopocie znów będą się rodziły dzieci”. Teraz mieszkanki Sopotu rodzą głównie w Gdańsku lub w Gdyni.

Jak podaje miasto, zgodnie z projektem, nowa placówka ma prowadzić działalność diagnostyczną i leczniczą. Europejskie Centrum Rodziny ma się znajdować w sześciu budynkach. Mają w nich działać:  laboratorium diagnostyczne, przychodnia, klinika jednego dnia (26 łóżek) oraz szpital ginekologiczno-położniczy, w którym ma być część zabiegowa (56 łóżek), trzy sale porodowe i sala operacyjna. W części pobytowej szpitala ma być 50 łóżek. Mają też powstać centrum rehabilitacyjne, szkoła rodzenia i przedszkole.

W Centrum mają być realizowane programy odnowy biologicznej i uaktywnienia osób starszych. Projekt zakłada również działalność edukacyjną w ramach Invicta University dla personelu medycznego z dziedziny z dziedziny ginekologii, położnictwa i medycyny prenatalnej.

Marcin Skwierawski, wiceprezydent Sopotu, przewodniczący komisji przetargowej podał, że w przetargu wpłynęły dwie oferty.
- Zwycięski projekt poszerza ofertę usług medycznych w mieście oraz wpisuje się w oczekiwania mieszkańców oraz realne potrzeby Sopotu i całej aglomeracji - przekonywał. W Sopocie planowana jest też budowa szpitala geriatrycznego i nowego sanatorium przy ulicy Bitwy pod Płowcami.

Za działkę Invicta zapłaciła około 10 mln zł, z tego do budżetu miasta wpłynie ponad 8 mln zł. Koszt budowy Centrum szacowany jest na ok. 60-100 mln zł. (pap)