Śledztwo zostało wszczęte po zawiadomieniu dyrektora skierniewickiego szpitala. Prokuratura bada, czy lekarze nie za późno zdecydowali się na cesarskie cięcie - powiedział we wtorek PAP rzecznik łódzkiej prokuratury okręgowej Krzysztof Kopania.

Według prokuratury ciężarna kobieta została przyjęta 3 grudnia na odział ginekologii i patologii ciąży szpitala w Skierniewicach, ze skierowaniem na poród od lekarza prowadzącego.

Termin wyznaczony był na 5 grudnia. Tego dnia - jak wynika z ustaleń śledczych - przeprowadzono badanie tętna dziecka i stwierdzono, że jest ono prawidłowe. Następnego dnia rano kobieta zgłosiła lekarzowi dolegliwości, wówczas stwierdzono, że tętno dziecka jest prawie niewyczuwalne.

Według prokuratury niemal godzinę później podjęto decyzję o przeprowadzeniu porodu poprzez cesarskie cięcie. Niestety dziewczynka urodziła się martwa.

Prokuratura zabezpieczyła dokumentację medyczną, przeprowadzona została też sądowo-lekarska sekcja zwłok noworodka w Zakładzie Medycyny Sądowej w Warszawie.

Biegli wstępnie wykluczyli wady wrodzone i choroby genetyczne dziecka. W ich ocenie zgon nastąpił na skutek niedotlenienia dziecka. Przeprowadzone zostaną dodatkowe badania histopatologiczne - zaznaczył Kopania.

Prokurator dodał, że była to ciąża podwyższonego ryzyka, natomiast przebiegała prawidłowo. Kobieta pozostawała pod stałą opieką lekarza prowadzącego i na bieżąco wykonywała badania.

"Ustalamy, czy można mówić o nieprawidłowościach w działaniu służb medycznych skierniewickiego szpitala. Badamy, czy nie za późno zdecydowano się na przeprowadzenie cesarskiego cięcia" - podkreślił Kopania.(PAP)