Jest ona skierowana szczególnie do pacjentów z przewlekłymi chorobami kardiologicznymi, metabolicznymi, onkologicznymi i psychicznymi oraz do ich opiekunów.

„Przyjęcie wiadomości o chorobie przewlekłej jest trudne zarówno dla pacjenta, jak i jego bliskich. (…) Musimy pamiętać, że pacjent po wyjściu z gabinetu stoi sam na sam z informacjami na temat stanu swojego zdrowia, ze swoimi emocjami, kłębiącymi się myślami. Rodzina chorego staje w obliczu informacji na temat zagrożenia zdrowia osoby, którą kocha” – przypomina ekspert kampanii, psychoonkolog Sylwia Świstak-Sawa z Centrum Onkologii w Warszawie.

Jej zdaniem kluczem do zrozumienia tego, co się w nas wtedy dzieje oraz do rozładowania towarzyszącego nam napięcia emocjonalnego i lęku jest szczera rozmowa pacjenta z rodziną czy z opiekunem, jak również z osobą, która może udzielić wsparcia z zewnątrz, np. psychologiem czy lekarzem.

Jak oceniają eksperci kampanii „Pozwól na wsparcie”, rozmowa osoby chorej z bliskimi pozwala sformułować oczekiwania wobec nich, prowadzi do lepszego zrozumienia wzajemnych potrzeb, a przez to umożliwia stworzenia lepszego źródła wsparcia.

Tymczasem z badań zrealizowanych na potrzeby kampanii wynika, że dla trzech czwartych Polaków wsparcie w chorobie oznacza pomoc w codziennych czynnościach. Na rozmowę wskazała jedna trzecia z przebadanych 605 dorosłych Polaków w wieku 18 lat i więcej.

Psycholog Monika Stepnowska pracująca z osobami cierpiącymi na choroby kardiologiczne zwraca uwagę, że wsparcie chorego jest istotne nie tylko w procesie leczenia, ale też w modyfikowaniu czynników ryzyka, np. chorób układu krążenia. „Ważne jest uświadamianie pacjentowi i jego bliskim, że np. nadciśnienie tętnicze, zaburzenia poziomu lipidów we krwi, palenie papierosów, nadwaga i otyłość czy mała aktywność fizyczna mogą prowadzić do poważnych powikłań” – zaznacza specjalistka.

Jej zdaniem zmiany w codziennym funkcjonowaniu, często radykalne, mogą być jednak trudne dla pacjenta i jego rodziny. Wtedy bardzo ważna jest rozmowa z lekarzem lub psychologiem.

„W ramach kampanii +Pozwól na wsparcie+ chcemy dawać konkretne wskazówki, między innymi o tym, jak można pokonać lęk przez chorobą, jak można rozmawiać, ale także kto i gdzie może udzielić wsparcia z zewnątrz” – dodaje Świstak-Sawa.

Organizatorzy liczą, że dzięki temu chorzy i ich opiekunowie będą lepiej współpracować z lekarzami w walce o życie i powrót do zdrowia.

W pierwszej połowie maja na stronie internetowej kampanii (www.pozwolnawsparcie.pl) pojawi się poradnik dla pacjentów na temat roli i potrzeby wsparcia, w czerwcu przewidziano zamieszczenie podobnej publikacji skierowanej do opiekunów.

Do 31 maja trwa konkurs na koncepcję scenariusza zainspirowanego historią czyjejś choroby. Jest on adresowany do wszystkich, którzy chcieliby się podzielić swoimi doświadczeniami i obserwacjami na temat wsparcia, które otrzymuje osoba przewlekle chora lub jej opiekun czy też zmagań z koniecznością zmiany stylu życia w celu poprawy zdrowia.

Zwycięska koncepcja zostanie zaadaptowana na scenariusz etiudy filmowej, którą wyreżyseruje Wojciech Szumowski.

Więcej o regulaminie i warunkach uczestnictwa w konkursie można przeczytać na stronie kampanii, której inicjatorem jest firma Actavis Polska.(PAP)