We wtorek 23 września 2014 oficjalnie otwarto klinikę po modernizacji. Dysponuje ona teraz dwiema salami operacyjnymi wyposażonymi w najnowocześniejszą aparaturę, pozwalającą na przeprowadzenie nawet najbardziej skomplikowanych operacji serca i układu krążenia - poinformował szef Instytutu. W jego ocenie oznacza to możliwość leczenia na światowym poziomie i rozwinięcia działalności.

Po remoncie pododdział anestezjologii i intensywnej terapii w klinice może przyjąć jednocześnie dziesięciu pacjentów. Na sali pooperacyjnej intensywnego nadzoru mogą przebywać cztery osoby. Klinika dysponuje też jedną salą pięcioosobową, dwiema czteroosobowymi i dwiema jedynkami.

Kierujący kliniką dr Leszek Gryszko podkreślił, że tysiąc pacjentów to maksymalna liczba przyjęć w ciągu roku. Liczba faktycznie przyjętych pacjentów na oddział będzie zależała od kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. WIM liczy, że resort zdrowia i NFZ skorzystają z nowych możliwości i zwiększą kontrakt. Jak zaznaczył Gryszko, nie leczą się tu tylko pacjenci ze stolicy czy samego Mazowsza - na kardiochirurgię trafiają też osoby z odległych od Warszawy szpitali. WIM liczy też na zgodę NFZ na otwarcie przychodni kardiochirurgii.

Klinika kardiochirurgii to element Ośrodka Chorób Serca i Naczyń. Oprócz niej w ramach ośrodka pracują dwie inne kliniki WIM - kardiologii i chorób wewnętrznych oraz chirurgii naczyniowej i endowaskularnej. W klinice leczy się wszystkie choroby serca i układu krążenia. Nie wykonuje się tu jedynie przeszczepów serca, ale też leczy chorobę wieńcową, wrodzone i nabyte wady serca, tętniaki aorty czy arytmię.

Jedna piąta pacjentów leczona jest metodami małoinwazyjnymi, przy których nie otwiera się całej klatki piersiowej. Oprócz mniejszych blizn pooperacyjnych skrócona jest rehabilitacja i powrót do sprawności - pacjenci mogą normalnie funkcjonować już miesiąc po zabiegu. Gryszko zapowiedział, że w najbliższych tygodniach klinika wykona pierwszą operację wszczepienia zastawek serca przez naczynia krwionośne.

W WIM stosowana jest też unikalna metoda leczenie serca po zawale przez implantację komórek macierzystych pobieranych ze szpiku kostnego chorego. Klinika może też zajmować się pacjentami w hipotermii czy po wstrząsie septycznym z ciężką niewydolnością układu oddechowego czy krążenia, bo dysponuje systemem pozaustrojowego wspomagania życia ECMO. System może wspierać funkcję serca i płuc w oczekiwaniu na ich przeszczep. Dysponuje też systemem filtracji krwi przy ostrej niewydolności nerek.

Remont i wyposażenie pomieszczeń kosztowało 12,6 mln zł - 8,3 mln prace budowlane, a ponad 4 mln zł zakup wyposażenia. Inwestycja trwała rok - od sierpnia 2013 roku modernizowano sale pacjentów, a od października 2013 blok operacyjny. Wcześniej blok i sale pacjentów były w różnych skrzydłach budynku WIM przy Szaserów, obecnie są w jednym miejscu, a powierzchnia kliniki powiększyła się o 200 m kw.(pap)