Pacjent szybko dostanie odszkodowanie, ale tylko po leczeniu w szpitalu i nie za powikłania

Pacjent Opieka zdrowotna

Na rekompensatę wypłacaną "szybką ścieżką", będą mogli liczyć wyłącznie pacjenci, którym udzielono świadczeń w szpitalach. Mimo tego że obowiązek monitorowania zdarzeń niepożądanych obejmie także m.in. POZ i poradnie specjalistyczne. W dodatku projekt w obecnym kształcie wyklucza możliwość otrzymania przez pacjenta świadczenia kompensacyjnego w przypadku powikłań.

26.10.2022

Nocna i świąteczna opieka medyczna ma być przy każdym SOR-ze i w szpitalu

Pacjent Opieka zdrowotna

Kolejki pacjentów czekających na szpitalnych oddziałach ratunkowych (SOR) mają być mniejsze, gdyż już od nowego roku przy każdym SOR-ze i w każdym szpitalu będzie działała nocna i świąteczna opieka medyczna. Takie zmiany zapowiedział rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. 

25.10.2022

Jakość ma dotyczyć nie tylko szpitali - analiza najważniejszych zmian w projekcie

Pacjent Opieka zdrowotna

Wersja projektu z 6 października 2022 r. tzw. ustawy o jakości zawiera szereg zmian, w tym wprowadza wymóg uzyskania autoryzacji przez wszystkie podmioty wykonujące działalność leczniczą, a nie tylko szpitale, jeśli udzielają świadczeń finansowanych ze środków publicznych. Ponadto obowiązek prowadzenia wewnętrznego systemu zarządzania jakości czy monitorowania zdarzeń niepożądanych zostanie również rozszerzony na podmioty inne niż szpitalne.

25.10.2022

Obniżona stawka VAT na wyroby medyczne nie taka oczywista

VAT Doradca podatkowy Opieka zdrowotna

Nowelizacja przepisów o VAT w zakresie opodatkowania wyrobów medycznych postawiła podmioty z branży medycznej w niełatwej sytuacji. W praktyce pojawiły się uzasadnione wątpliwości, czy po nowelizacji dostawcy wyrobów medycznych mogą nadal stosować obniżoną stawkę VAT – pisze Justyna Kowalik z Enodo Advisors.

25.10.2022

Dr Gawrońska: W wielu placówkach medycznych dominuje jeszcze dokumentacja papierowa

Opieka zdrowotna

Szpitale i inne placówki ochrony zdrowia coraz częściej korzystają z udogodnień teleinformatycznych. Niektórym brakuje na to pieniędzy, a braki personelu medycznego są kolejną przeszkodą do wprowadzenia tych rozwiązań. Nie przyczynia się to do zwiększenia efektywności ekonomicznej podmiotów opieki zdrowotnej i poprawy bezpieczeństwa pacjentów - uważa dr Anna Gawrońska z Sieci Badawczej Łukasiewicz – Poznański Instytut Technologiczny.

22.10.2022

Pacjent, który wyłudza od lekarza zaświadczenie, też może odpowiadać karnie

Pacjent Opieka zdrowotna Niepelnosprawność

Rodziny pacjentów niekiedy próbują wpływać na lekarzy, żeby wpisywali w zaświadczeniu nieprawdę, zwłaszcza kiedy chodzi o orzeczenie I stopnia niepełnosprawności, aby otrzymać tzw. 500 plus dla seniorów. Lekarz nie może wystawić zaświadczenia potwierdzającego nieprawdziwe informacje - grozi mu za to kara pozbawienia wolności. Ukarany może być jednak także pacjent, który wprowadza w błąd lekarza, próbując wyłudzić świadczenie.

22.10.2022

Są korekty, ale NFZ nie znika z procesu akredytacji podmiotu leczniczego

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Akredytacja powinna być prowadzona i udzielana przez pomiot niezależny od płatnika, czyli od Narodowego Funduszu Zdrowia - to postulat szpitali zgłaszany podczas konsultacji projektu tzw. ustawy o jakości. Ministerstwo Zdrowia odpowiedziało, że uwagę tę uwzględniło. W projekcie rzeczywiście są zmiany, ale rola Funduszu - także po zmianach - wciąż jest znacząca, bo to NFZ ma przeprowadzać ocenę podmiotu leczniczego.

21.10.2022

Wszystkie podmioty lecznicze, a nie tylko szpitale, będą musiały uzyskać autoryzację

Opieka zdrowotna Zawody medyczne Compliance

Ministerstwo Zdrowia wprowadziło korekty do projektu tzw. ustawy o jakości. Autoryzację będą musiały uzyskać wszystkie podmioty wykonujące działalność leczniczą, jeśli udzielają świadczeń finansowanych ze środków publicznych. Poprzednia wersja projektu zakładała, że obligatoryjna autoryzacja będzie dotyczyła tylko świadczeń udzielanych w szpitalach. 

20.10.2022

Lekarz zajrzy do recept seniora bez jego zgody

Pacjent Opieka zdrowotna Zawody medyczne RODO

Nie tylko lekarz rodzinny seniora, ale każdy uprawniony do wystawiania recept dla pacjentów 75+, ma otrzymać automatyczny dostęp do informacji o przepisanych starszej osobie lekach. Prawo ma się zmienić w trosce o seniorów, którzy są wykluczeni cyfrowo i nie korzystają z Internetowego Konta Pacjenta (IKP). Jednocześnie, będzie to kolejna otwarta furtka do danych wrażliwych pacjenta.

19.10.2022

Szybsze rekompensaty dla poszkodowanych pacjentów, ale z limitami

Pacjent Opieka zdrowotna

Pacjent ma mieć wybór: albo dochodzenie roszczeń na drodze cywilnej, albo w trybie pozasądowym. Rekompensatę za zdarzenie medyczne pacjent ma otrzymać szybciej na nowej ścieżce, czyli z Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Jednocześnie jednak Ministerstwo Zdrowia określiło w projekcie rozporządzenia maksymalne kwoty do uzyskania: rekompensata za śmierć to najwyżej 100 tys. zł.

18.10.2022

Projekt e-Gabinet+ na komputery dla POZ - jest już 76 umów

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Ministerstwo Zdrowia chce wyposażyć placówki POZ w sprzęt komputerowy oraz udostępnić im aplikację e-Gabinet+, która ułatwia obsługę pacjentów i raportowanie do NFZ. Nabór do projektu e-Gabinet+ jest otwarty. Aby skorzystać ze wsparcia nie jest wymagany wkład własny. Dotąd umowy na wsparcie gabinetu podpisało 76 placówek.

17.10.2022

Skierowanie "pilne" tylko w teorii - pacjent i tak musi odczekać swoje

Pacjent Opieka zdrowotna

Skierowania do specjalisty ze wskazaniem „pilne” nie wszędzie są respektowane. I choć jest to działanie niezgodne z prawem, jest na nie ciche przyzwolenie. NFZ przyznaje, że świadczy to o nieprawidłowym zarządzaniu kolejnością udzielania świadczeń, ale widoków na zmianę tej sytuacji nie ma. Pacjenci kierują skargi do Rzecznika Praw Pacjenta.

17.10.2022

Polska w ogonie dostępności do środków antykoncepcyjnych w Europie

Pacjent Opieka zdrowotna

Polska plasuje się w grupie krajów europejskich z najgorszym dostępem do antykoncepcji. Zamknęliśmy ranking jako jedyny kraj, który cofa się pod względem dostępu do środków antykoncepcyjnych - wynika z zestawienia Europejskiego Forum Parlamentarnego na rzecz Praw Seksualnych i Reprodukcyjnych (EPF) za 2022 rok.

14.10.2022

Za kwas hialuronowy w reklamie - drakońskie kary

Rynek i konsument Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Sektor medycyny estetycznej czeka rewolucja. Przepisy, które niedługo wchodzą w życie, zakazują bowiem pod groźbą kary do 2 milionów złotych reklamy sprzętów specjalistycznych, w tym implantów, wyrobów opartych na laserze czy kwasie hialuronowym. Nowe regulacje dotyczą ogłoszeń w tradycyjnych mediach, ale także internetu i social mediów. Zakaz obejmie więc także działalność influencerską.

14.10.2022

Córka "terytorialsa" zostanie przyjęta do szpitala bez kolejki

Pacjent Opieka zdrowotna

Policjanci, strażacy, żołnierze zawodowi, "terytorialsi" oraz ich rodziny mieliby otrzymać prawo do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej, poza kolejnością w szpitalach podlegających MSWiA i MON. Zakłada to projekt ustawy przygotowany przez resort spraw wewnętrznych i administracji. Rozszerzenie przywileju korzystania ze świadczeń poza kolejnością oznaczałoby, że pozostali pacjenci poczekają na zabieg lub operację jeszcze dłużej.

13.10.2022

Nie tylko na wsi brakuje lekarzy POZ – potrzebna jest polityka zarządzania personelem

Pacjent Opieka zdrowotna

Dostęp do placówek ochrony zdrowia na wsi znacząco odbiega od tego, jaki mają zapewniony osoby z dużych miast – wskazuje raport o stanie zdrowia mieszkańców wsi opublikowany przez Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej. – Wsie to mniejsza liczba placówek, brak wysokospecjalistycznych ośrodków, a więc także mniejsze szanse na rozwój zawodowy – tłumaczy brak chętnej do pracy kadry, dr Piotr Pawliszak, p.o. prezesa Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie.

08.10.2022

Blokowanie fuzji szpitali niekonstytucyjnymi "wrzutkami" do ustawy

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Podmioty tworzące szpitale, które są w długach, szukają sposobów na obniżenie kosztów. Dlatego Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu postanowił połączyć dwa swoje szpitale. Możliwość tę chcą zablokować posłowie PiS za pomocą "legislacyjnej wrzutki" wprowadzonej do ustawy o medycynie laboratoryjnej. Senat "wrzutki" chciał z ustawy usunąć, jednak Sejm się na to nie zgodził.

07.10.2022

Narodowy Instytut Kardiologii otworzył Oddział Mechanicznego Wspomagania i Transplantacji Serca

Pacjent Opieka zdrowotna

Do nowo otwartego oddziału trafią pacjenci z ciężką postacią niewydolności serca – wymagającej specjalistycznej opieki kardiologicznej. Opieką może zostać objętych nawet 200 chorych rocznie. Uruchomienie nowego oddziału w NIKard, to ostatni etap kilkuletniej inwestycji, w ramach, której powstało m.in. nowoczesne Centrum Zaburzeń Rytmu Serca wraz z blokiem elektroterapii.

06.10.2022

Po jodek potasu do sołtysa, strażaka, szkoły lub apteki

Pacjent Opieka zdrowotna

Nie ma powodów, by rozpoczynać dystrybucję jodku potasu, jednak tabletki trafiły już do gminnych magazynów. Punkty dystrybucji powstają m.in. w szkołach, ośrodkach zdrowia, ośrodkach kultury, w siedzibach OSP i aptekach. Wojewodowie podkreślają, że w przypadku zagrożenia radiacyjnego, jodek potasu będzie wydawany wszystkim pełnoletnim osobom, które zgłoszą się do punktu.

06.10.2022

Tabletka z jodkiem potasu - jest rządowa broszura dla mieszkańców

Pacjent Opieka zdrowotna Farmacja Ukraina

Wojewodowie informują, że jodek potasu w sytuacji zagrożenia radiacyjnego będzie mogła pobrać każda pełnoletnia osoba. Jednak nie wszyscy powinni zażyć tabletkę ze względu na aspekty zdrowotne. MSWiA w konsultacji z Ministerstwem Zdrowia, głównym inspektorem sanitarnym, Polską Agencją Atomistyki i specjalistami z dziedziny endokrynologii, opracowało ulotkę dla mieszkańców.

05.10.2022