Nieuleczalna choroba nie ustąpi, ale orzeczenia są wciąż czasowe

Pomoc społeczna Opieka zdrowotna

Rodzice dzieci z niepełnosprawnościami starają się dla nich o orzeczenie, które pozwala ubiegać się o świadczenie pielęgnacyjne, ale także różnego rodzaju dofinansowania. Po ukończeniu 18 lat takie osoby otrzymują rentę socjalną. Problem w tym, że nawet chorzy na nieuleczalne choroby, np. rybią łuskę, zespół Downa, otrzymują orzeczenie na rok lub dwa. Potem znowu trzeba tracić czas na biurokratyczną gehennę.

16.04.2022

Prezydent podpisał nowelizację specustawy o pomocy obywatelom Ukrainy

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Opieka zdrowotna Ukraina

Doprecyzowanie wielu procedur pomocowych na rzecz uchodźców wojennych zakłada nowelizacja specustawy o pomocy obywatelom Ukrainy, którą podpisał prezydent. Przewiduje ona też zmiany w nadawaniu numeru PESEL, uregulowanie kwestii zgody na pobyt ze względów humanitarnych, opieki medycznej, psychologicznej dla uchodźców, uprawienia dla lekarzy i lekarzy dentystów.

15.04.2022

NFZ zapłaci za diagnostykę osób o zwiększonym ryzyku zachorowania na raka

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Ministerstwo Zdrowia skierowało do konsultacji dwa projekty rozporządzeń, które w praktyce poszerzą dostępność diagnostyki pozwalającej na wykrywanie nowotworów. Z jednej strony wpisuje opiekę nad rodzinami o wysokim ryzyku zachorowania na raka piersi, jajnika, jelita grubego czy macicy, z drugiej wprowadza program badań przesiewowych dla osób w ogóle zagrożonych rakiem jelita grubego.

14.04.2022

Chorzy i długotrwale niezdolni do pracy mogą ubiegać się o rentę

Ubezpieczenia społeczne Opieka zdrowotna

Przepisy nie różnicują uprawnień do zasiłku chorobowego i świadczenia rehabilitacyjnego od rodzaju choroby, będącej przyczyną absencji chorobowej. Przyjęte rozwiązanie, zgodnie z którym okres zasiłkowy trwa 182 dni, z możliwością uzyskania świadczenia rehabilitacyjnego na okres do 12 miesięcy, jest zasadą optymalną, zabezpieczającą interesy osób chorych – uważa ministerstwo rodziny.

09.04.2022

Psychologowie z Ukrainy będą mogli pomagać w Polsce

Opieka zdrowotna Ukraina

Psychologowie z Ukrainy będą mogli do 24 sierpnia 2023 roku, czyli przez 18 miesięcy od 24 lutego, świadczyć usługi obywatelom Ukrainy przebywającym na terytorium Polski, w tym udzielać świadczeń opieki zdrowotnej z zakresu opieka psychiatryczna i leczenie uzależnień. Taką możliwość przewiduje nowelizacja specustawy, którą uchwalił Sejm.

08.04.2022

Wypalenie zawodowe nie stanowi podstawy do L4, ale warto zadbać o zdrowie pracowników

Prawo pracy BHP Opieka zdrowotna

Mimo informacji wskazujących na możliwość przyznania zwolnienia lekarskiego i zasiłku chorobowego z powodu wypalenia zawodowego, Zakład Ubezpieczeń Społecznych może zakwestionować taką decyzję lekarza. Uznanie wypalenia zawodowego za chorobę wymaga zmiany prawa, a to z kolei czasu, który pracodawcy powinni wykorzystać na zarządzanie zdrowiem pracowników i w efekcie minimalizację ryzyka absencji osób zatrudnionych. Pisze o tym Joanna Misiun.

08.04.2022

Projekt o badaniach psychologicznych żołnierzy - w uzgodnieniach

Opieka zdrowotna

Psycholog na podstawie wyników badania wyda orzeczenie stwierdzające istnienie lub brak przeciwwskazań do pełnienia czynnej służby wojskowej. Termin ważności badań psychologicznych wyniesie trzy lata od ostatniego badania, zakończonego wydaniem orzeczenia o braku przeciwwskazań do pełnienia służby.

05.04.2022

Strasburg: Brak pisemnej, wyraźnej zgody na zabieg chirurgiczny naruszył prawa podstawowe

Opieka zdrowotna

Brak odebrania od rodziców dziecka wyraźnej, pisemnej zgody na każdy z trzech zabiegów chirurgicznych dziecka, a co za tym idzie niepoinformowanie skarżących o potencjalnych konsekwencjach takich zabiegów, stanowiło naruszenie prawa do poszanowania życia prywatnego skarżącego dziecka - stwierdził Europejski Trybunał Praw Człowieka.

05.04.2022

Potrzebne specjalistyczne ośrodki dla dorosłych z autyzmem

Opieka zdrowotna

Przedstawiciele Porozumienia Autyzm-Polska zrzeszającego 30 organizacji domagają się utworzenia specjalistycznych ośrodków wsparcia dla dorosłych z najcięższymi przypadkami autyzmu. W opinii organizacji, takich placówek powinno być 15-20 w każdym województwie. Trwa właśnie kampania pod hasłem „Autyzm. Nie możemy czekać”, która będzie miała miejsce przez cały kwiecień – miesiąc Świadomości Autyzmu.

04.04.2022

WSA: Zaświadczenie lekarskie o niezdolności do pracy wiąże pracodawcę

Pacjent Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Opieka zdrowotna

Pracodawca nie chciał wypłacić wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy z powodu choroby, ponieważ miał podejrzenie, że pracownik nie ma prawa skorzystać z tego świadczenia. Sytuacji nie zmieniło nawet potwierdzenie prawidłowości zaświadczenia lekarskiego przez lekarza orzecznika ZUS. Inspekcja pracy wydała więc nakaz wypłaty wynagrodzenia. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie potwierdził, że decyzja ta była uzasadniona.

04.04.2022

Grożą nam krztusiec i odra, a konkretów w sprawie szczepień Ukraińców brak

Opieka zdrowotna Ukraina

Wzrost zakażeń krztuścem groził nam już przed pandemią. Za sprawą obostrzeń zagrożenie zmniejszyło się, ale teraz znowu powraca, bo wyszczepialność na Ukrainie jest niższa niż w Polsce. Podczas gdy w naszym kraju jest już ponad 2 miliony uchodźców, a ponad 100 tys. rozpoczęło naukę w szkołach - planowane zasady szczepień są wciąż mało precyzyjne.

04.04.2022

Szułdrzyński: Polska służba zdrowia po pandemii zdewastowana materialnie i psychologicznie

Opieka zdrowotna Ukraina

Polska służba zdrowia zdewastowana po dwóch latach pandemii musi stawić czoła kolejnemu wielkiemu wyzwaniu: zaopiekowania się milionami nowych pacjentów z Ukrainy - mówi dr n. med. Konstanty Szułdrzyński z Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii CSK MSWiA. Ocenia, że w obliczu kryzysu humanitarnego pracownikom służby zdrowia łatwiej jest wykrzesać z siebie motywację, ale wszystko ma swoje granice.

03.04.2022

Covid-19 w odwrocie, ale teleporady medyczne zostają

Opieka zdrowotna

Za sprawą pandemii koronawirusa lekarze zaczęli udzielać porad i konsultacji zdalnie. Wielu pacjentów zastanawia się, czy znikną też teleporady, skoro zlikwidowano obowiązek noszenia maseczek i powszechne, bezpłatne testowanie oraz zamknięto oddziały covidowe. Ministerstwo Zdrowia zapewnia jednak, że zdalne porady zostaną, choć brakuje standardów dla tych udzielanych przez specjalistów.

02.04.2022

To początek końca reformy psychiatrii dziecięcej - NFZ dobija ośrodki środowiskowe

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Narodowy Fundusz Zdrowia wezwał blisko 100 ośrodków opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży do zwrotu pieniędzy za niewykonanie świadczeń w latach 2020-2021. Chodzi o kwoty rzędu 200 tysięcy złotych od każdego. Niektórym też wypowiada umowy. Nie widzi, że w czasie pandemii szkoły były zamknięte, a młodym osobom, które miały próby samobójcze, walczącym z lękami i depresją, nie da się pomóc zdalnie.

01.04.2022

Jedno rozporządzenie znosi izolację, drugie każe na nią kierować. Lekarze chcą uchylenia

Opieka zdrowotna Koronawirus

Od 1 kwietnia walka z pandemią przestaje być priorytetem. Nie będą już finansowane testy i oddziały covidowe. Wcześniej zniesiono obowiązek izolacji. Wciąż jednak obowiązuje rozporządzenie o standardach opieki nad pacjentem covidowym, które nakazuje lekarzom rodzinnym kierować pacjentów na testy PCR i do izolacji. Ministerstwo dopiero pracuje nad jego zmianą, lekarze apelują o szybkie uchylenie.

31.03.2022

Do szpitala, sanatorium i DPS już bez testu na Covid-19

Opieka zdrowotna Koronawirus

Od 28 marca szpitale nie mają prawa żądać od pacjentów negatywnego testu w kierunku Covid-19. To oznacza, że nie mogą uzależnić przyjęcia od jego okazania. Szpital może wykonać test w trakcie hospitalizacji. Tyle że z powodu zmian w finansowaniu testów nie będzie mu się to opłacało. To samo dotyczy też sanatoriów i domów pomocy społecznej.

31.03.2022

Raport PIE: Wzrost aktywności zawodowej osób autystycznych przyniósłby państwu 12 mld zł rocznie

Prawo pracy Opieka zdrowotna

Tylko 2 proc. spośród 400 tysięcy osób autystycznych w Polsce pracuje. Średni współczynnik ich aktywności zawodowej jest aż pięciokrotnie niższy niż średnio w UE. Tymczasem większa dostępność rynku pracy dla osób autystycznych mogłaby przynieść nie tylko korzyści w postaci większego uczestnictwa tych osób w życiu społecznym, ale oznaczałaby wymierny zysk w postaci dodatkowych 12 mld zł rocznie dla budżetu.

30.03.2022

W szpitalach przebywa ponad 2 tys. uchodźców z Ukrainy

Opieka zdrowotna Ukraina

W Polsce obecnie poddanych leczeniu jest niemal 2 tys. uchodźców z Ukrainy. Ponad połowa leczonych pacjentów to dzieci. Najwięcej pacjentów jest w województwie lubelskim, podkarpackim, małopolskim i mazowieckim. Zgodnie z obowiązującą już specustawą, obywatele Ukrainy mają otrzymać bezpłatną pomoc medyczną, dokładnie na takich samych warunkach, jak polski pacjent.

28.03.2022

Od poniedziałku w maseczce w przychodni - bez w sklepie i autobusie. Koniec kwarantanny

Opieka zdrowotna Koronawirus

Od poniedziałku 28 marca obowiązują nowe zasady dotyczące epidemii Covid-19. Zgodnie z nowym rozporządzeniem maseczki są obowiązkowe w podmiotach leczniczych, w pozostałych miejscach, w których gromadzi się dużo osób, będą tylko rekomendowane. Zmienia się też polityka testowania. - Zniesienie obostrzeń nie oznacza, że kończy się epidemia, bądźmy odpowiedzialni - apeluje minister zdrowia.

28.03.2022

Podróżujący samolotami muszą podawać informacje o stanie zdrowia - bez podstawy prawnej

Opieka zdrowotna RODO

Osoby przekraczające polską granicę samolotem mają obowiązek podać, poza informacjami o podróży i danymi osobowymi, informacje o stanie zdrowia. Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich w przepisach nie ma podstawy do gromadzenia danych osobowych w tak szerokim zakresie, a zakres przetwarzanych danych powinna precyzyjnie określać ustawa z poszanowaniem praw określonych w Konstytucji.

26.03.2022