Program pilotażowy ma potrwać dwa lata, odpowiedzialny za jego monitorowanie i finansowanie będzie NFZ. Ma on przede wszystkim przysłużyć się zwiększeniu aktywności fizycznej Polaków w konsultacji z fizjoterapeutą i wdrożeniu odpowiednich nawyków żywieniowych w porozumieniu z dietetykiem. Jeśli fizjoterapeuta zaleci, możliwa też będzie konsultacja z psychologiem. Sam fizjoterapeuta będzie też niekiedy mógł skorzystać z konsultacji z lekarzem specjalistą.

Czytaj także na Prawo.pl: Prof. Bartosz Molik: Około 90 proc. dzieci w Polsce nie nadaje się do uprawiania sportu>>

 

Z programu skorzystają osoby po 25. roku życia

Pilotaż ma ocenić, jak efektywne będzie objęcie pacjentów diagnostyką i profilaktyką w obszarze najczęstszych problemów zdrowotnych, w przypadku których zaleca się aktywność fizyczną. Ma być ona uzupełniona o indywidualne programy treningowe pod okiem fizjoterapeuty oraz żywieniowe pod okiem dietetyka. Mają one być dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Do skorzystania z programu uprawnieni będą pacjenci, którzy ukończyli 25 lat. Jest ich w Polsce ponad 28 mln. Jednak z pilotażu będzie mogła skorzystać dość wąska grupa osób – 15 tys.

AOTMiT wyliczył, że jeśli w jednym województwie będzie jeden ośrodek prowadzący program, to w ciągu dwóch lat skorzysta z niego 469 osób. Przy dwóch ośrodkach w województwie w ciągu dwóch lat skorzystałoby z niego 15 tys. osób w całej Polsce. Każde województwo będzie miało określone limity.

Czytaj też w LEX: Odpowiedzialność cywilna fizjoterapeuty >

 

Indywidualne treningi i dieta w ramach „Recepty na Ruch”

Pacjent w ramach programu pilotażowego „Recepta na Ruch” będzie mógł skorzystać z dwóch modułów. Pierwszym będą treningi stacjonarne prowadzone przez fizjoterapeutę, drugim własna praca pacjenta przy pomocy narzędzia w aplikacji mojeIKP. Otrzyma on zalecenia żywieniowe zarówno w IKP, jak i od dietetyka.

Prowadzenie pacjenta będzie odbywało się za pomocą aplikacji Finezjo, która będzie skomunikowana z IKP oraz systemem P1. Pacjent skorzysta z trzech cykli w programie – łącznie potrwają one 18 tygodni.

Udział w programie poprzedzony będzie oceną dotychczasowego poziomu aktywności fizycznej, stanu zdrowia i aktualnych możliwości pacjenta.

Sprawdź w LEX: Jaka powinna być zawartość dokumentacji medycznej fizjoterapeuty w szpitalu? >

 

Lepszy dostęp do fizjoterapeutów

- Zaprzestanie aktywności fizycznej stanowi obciążenie dla całego organizmu, stając się dodatkowym czynnikiem ryzyka wystąpienia chorób układu oddechowego, chorób układu krążenia, nadwagi, otyłości, cukrzycy, nadciśnienia tętniczego, ale również problemów w zakresie zdrowia psychicznego (obniżenie poczucia własnej wartości, ograniczenie dostępności zarówno do podstawowych potrzeb jak i elementów życia społecznego, potęgujące uczucie osamotnienia, stany depresyjne) – napisano w uzasadnieniu do projektu rozporządzenia.

Sprawdź też: Uznanie w Polsce tytułu specjalisty w dziedzinie fizjoterapii posiadanego przez cudzoziemca >>

Autorzy projektu podkreślali, że dodatkowym czynnikiem potęgującym obserwowane niekorzystne zjawiska jest niedostateczny dostęp do fizjoterapeutów w zakresie właściwie dobranej aktywności fizycznej, jak i rehabilitacji po urazach i chorobach.

Program pilotażu „Recepta na Ruch”, jak podkreśla MZ, jest odpowiedzią na niezahamowany dotychczas trend wzrostu nadwagi i otyłości oraz zbyt niski poziom aktywności fizycznej lub niewłaściwe jej spersonalizowanie.

Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH – Państwowego Instytutu Badawczego aż 65 proc. Polaków nie uprawia sportu w ogóle, w ciągu ostatnich 5 lat odsetek ten zwiększył się o 9 p.p., najbardziej wśród wszystkich porównywanych krajów. 63,6 proc. Polaków (61,6 proc.  mężczyzn i 65,5 proc. kobiet) w wieku 20 lat lub więcej nie podejmuje aktywności fizycznej w żadnej formie rekreacyjnej.

Wskutek pandemii koronawirusa, w 2020 r. 34,3 proc. mieszkańców Polski zmniejszyło swoją aktywność fizyczną.

W stosunku do 2018 r. odsetek Polaków niepodejmujących rekreacyjnej aktywności fizycznej zwiększył się o 3,8 p.p.

Według danych GUS z 2021 r. rośnie też odsetek Polaków z nadmierną wagą ciała.

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z 12 października 2023 r. w sprawie programu pilotażowego „Recepta na Ruch” zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw 19 października, wchodzi w życie z dniem następującym po ogłoszeniu.

Sprawdź też w LEX:

Jak ustalić limit zwolnienia z VAT przy świadczeniu usług fizjoterapeutycznych i szkoleń w tym zakresie? >

Jaką dokumentację medyczną powinien prowadzić podmiot leczniczy świadczący usługi z zakresu fizjoterapii domowej? >