Wiceminister, który był w piątek gościem radiowej Trójki, podkreślił, że na taki termin umówiono się podczas prowadzonych obecnie negocjacji z lekarzami podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). Zapowiedział również, że w przyszłym tygodniu powinny być gotowe zarządzania prezesa NFZ w tym zakresie. Lekarze grożą, że nie podpiszą z NFZ umów na nowy rok.

Czytaj także: Lekarze grożą, że nie podpiszą kontraktów z NFZ>>>

Neumann dodał również, że "nie czuje zagrożenia", by negocjacje z lekarzami miały zakończyć się bez porozumienia. Przyznał, że rozmowy, które obecnie się toczą, dotyczą sposobu finansowania zwiększonych kompetencji lekarzy rodzinnych.

- Naszym celem nie jest proste dołożenie do stawki kapitacyjnej dla lekarzy rodzinnych, czyli na głowę pacjenta. To mało motywacyjne. Mamy propozycje różnych rozwiązań, które są motywacyjne i dzisiaj rozmawiamy o formule, którą chcemy wybrać. Dopiero potem będziemy mówić o kwocie. Dobrym lekarzom, za dobrze wykonaną pracę, chcemy płacić lepiej - zaznaczył wiceminister.

Jak wyjaśnił, chodzi o tych lekarzy rodzinnych, którzy będą "pilnować swojej populacji pacjentów, dobrze o nich dbać", nie wysyłać bez potrzeby "do specjalistów czy do szpitala", tylko starać się im pomóc.

Czytaj także: Trwają negocjacje resortu z lekarzami >>>

Zapewnił też, że pieniądze na pakiet onkologiczny są, i nie będą pozyskiwane kosztem zmniejszania stawek na pacjentów z jakąkolwiek inną chorobą, np. cukrzycą czy chorobami serca.

- Kilka tygodni wcześniej zwiększyliśmy wydatki w NFZ o 800 mln zł w związku z lepszym wpływem środków do NFZ. Mamy rezerwę na pakiet onkologiczny. Onkologia w Polsce to około 7 mld zł wydawanych dzisiaj, my trochę inaczej będziemy je kierować - dodał.

W myśl przepisów, które mają wejść w życie od 2015 roku, lekarze POZ będą mieli poszerzony katalog badań diagnostycznych, które mogą zlecić po to, aby szybciej wykrywać choroby nowotworowe. Zgodnie z tymi przepisami lekarze POZ mają wykazać się większą czujnością onkologiczną, wykrywać podejrzenia nowotworów i zakładać pacjentom z podejrzeniem nowotworu Karty Pacjenta Onkologicznego, uprawniające ich do szybkiej ścieżki diagnostyki i terapii onkologicznej bez limitów. Po zakończeniu leczenia onkologicznego pacjenci mają wracać pod opiekę lekarzy POZ.

Trzy ustawy tworzące tzw. pakiet kolejkowy i onkologiczny zostały uchwalone w lipcu 2014, a 12 sierpnia 2014 podpisał je prezydent. Resort zdrowia część rozwiązań zaplanował jednak nie w ustawach, znaleźć się one mają w rozporządzeniach ministra zdrowia, a także w zarządzeniach prezesa NFZ. To w rozporządzeniu ma znaleźć się  maksymalny termin na wykonanie diagnostyki onkologicznej od momentu zgłoszenia się pacjenta w celu wykonania takiej diagnostyki do postawienia rozpoznania. Docelowo będzie to siedem tygodni - od 2017 roku, a przejściowo dziewięć tygodni - w 2015 roku i osiem tygodni - w 2016 roku.(pap)