- W ciągu kilku godzin z Warszawy wyjedzie specjalny zespół, który ma pomóc polskim obywatelom, którzy ucierpieli w zamachu w Tunisie. W skład tego zespołu wejdzie czterech psychologów, dwóch lekarzy, pięciu pracowników służby konsularnej MSZ, jedna osoba z Centrum Operacyjnego MSZ dla zapewniania łączności, zabezpieczenia technicznego pracy tego zespołu - powiedział Wojciechowski na środowym wieczornym briefingu prasowym.

Doprecyzował, że wyjazd tego zespołu nastąpi w środę wieczorem transportem wojskowym.
- W porozumieniu z innymi instytucjami intensywnie pracujemy nad jego organizacją - zaznaczył Wojciechowski.

Jak podkreślił, zespół ma się zająć między innymi grupą około 20 osób, które już są bezpieczne, wyszły cało z zamachu.
- Będziemy także udzielać pomocy psychologicznej tym osobom, bo zakładamy, że mogą być pod wpływem szoku, że na pewno te przeżycia, które miały dzisiaj miejsce w muzeum Bardo, mogły mieć duży wpływ na ich psychikę - powiedział Wojciechowski. - Chcemy także pomóc rannym, ocenić ich stan zdrowia oraz to, czy rokują na powrót do kraju w najbliższych dniach - dodał.

- W tej chwili mamy informację o 11 rannych polskich obywatelach. Wszystkie z tych osób przebywają w dwóch szpitalach. Trzy osoby przeszły operacje. Pozostałe osoby mają głównie rany postrzałowe, rany ortopedyczne, są w dobrym stanie. Jest im na bieżąco udzielana pomoc" - podkreślił Wojciechowski.(pap)