- Ogłaszam 18 stycznia 2015 roku końcem końca epidemii eboli w Mali - powiedział minister Ousmane Kone w oświadczeniu wyemitowanym w państwowej telewizji. Podziękował w nim pracownikom malijskiej służby zdrowia oraz wszystkim obcokrajowcom, którzy nieśli pomoc w walce z ebolą.

Przedstawiciel ONZ dr Ibrahim Soce Fall wyjaśnił, że zgodnie z obowiązującymi zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia WHO, koniec epidemii można ogłosić po 42 dniach bez nowego potwierdzonego przypadku choroby.

Czytaj: W Mali nie ma już przypadków eboli >>>

Pierwszy przypadek eboli stwierdzono w Mali 23 października 2014 roku u dwuletniej dziewczynki z sąsiedniej Gwinei, która zmarła dzień później. Ostatni leczony na ebolę pacjent natomiast wyzdrowiał i został wypisany ze szpitala na początku stycznia 2015.

Mali było szóstym krajem Zachodniej Afryki, gdzie stwierdzono ebolę; zmarło tam ogółem sześć osób. 99 procent z około 8,5 tysiąca śmiertelnych ofiar epidemii przypada na Gwineę, Liberię i Sierra Leone. W tych trzech krajach również obserwuje się cofanie epidemii. Miejscowe władze i WHO zgodnie informują o stale malejącej liczbie nowych zachorowań.

 

W sumie na świecie odnotowano około 8,5 tysiąca przypadków śmiertelnych wirusa ebola na prawie 21,3 tysięcy zgłoszonych zachorowań.(pap)