Szczepienia będą wykonywane w 28 przychodniach w mieście, na mocy umów, zawartych pomiędzy ich właścicielami, a samorządem. Sczepienia nie są obowiązkowymi, a zalecanymi – rodzic po rozmowie z lekarzem decyduje, czy chce zaszczepić dziecko.

Programy profilaktyki zdrowotnej są realizowane w Kielcach od kilku lat: od 2006 roku dotyczące zakażeń pneumokokami, od 2008 roku – meningokokami, a od 2013 roku– wirusem brodawczaka ludzkiego HPV.

Czytaj: Kalendarz szczepień na rok 2015: szczepienia obowiązkowe i zalecane ze zmianami >>>

Jak powiedziała w środę 4 lutego 2015 roku Anna Dusza-Ciechanowska z Wydziału Edukacji Kultury i Sportu Urzędu Miasta w Kielcach, w budżecie samorządu zarezerwowano na te programy, a także na szczepienia przeciw grypie dla osób powyżej 55 r. życia – podobnie jak w latach ubiegłych – 2 mln 580 tys. zł.

- W przypadku pneumokoków szczepimy 100 procent dzieci mieszkających w Kielcach, bo odbywają się one jednocześnie ze szczepieniami obowiązkowymi. Rodzice, którzy przychodzą na szczepienia z dziećmi są pytani, czy chcą skorzystać z bezpłatnych dodatkowych szczepień – jeżeli wyrażą zgodę, podpisują odpowiednie dokumenty i biorą udział w programie. Szczepionkę podaje się pierwszy raz w trzecim miesiącu życia, kolejną po dwóch miesiącach i po ukończeniu przez dziecko roku – tłumaczyła.

Także wszystkie dzieci w Kielcach pomiędzy 16 a 18 miesiącem życia są szczepione przeciw meningokokom. Z kolei w grupie nastolatków poddawanym tym szczepieniom, w ostatnich latach zaszczepione było około 75 procent. W roku 2015 będę to osoby urodzone w 2002 roku. Zdaniem Duszy-Ciechanowskiej rodzice często zapominają, że trzeba się specjalnie zgłosić na szczepienie do przychodni, dlatego nastolatki są rzadziej szczepione niż małe dzieci, częściej odwiedzające poradnie.

Przeciwko wirusowi HPV będą z kolei szczepione dziewczęta urodzone w 2003 rokiem i te z rocznika 2002, które nie otrzymały jeszcze szczepionki.
- Z tego programu korzysta około 60 procent osób. Rodzice nie do końca jeszcze wiedzą czego dotyczy szczepionka, nie od razu widzą też efekty szczepienia – szczyt zachorowań na powodowanego wirusem HPV raka szyjki macicy przypada bowiem na około 40 rok życia – mówiła Dusza-Ciechanowska.

Dusza-Ciechanowska przytoczyła wyniki badań, przeprowadzonych przez lekarzy na dzieciach poddanych w Kielcach nieobowiązkowym szczepieniom – zaobserwowano spadek zachorowań między innymi na zakażenia pneumokokowe.
- Badano wymazy z nosów i gardeł dzieci zaszczepionych w 2006 i 2007 roku. Od 2008 roku w kieleckim Szpitaliku Dziecięcym nie zalazło się żadne dziecko z miasta, chorujące na zapalenie płuc albo zapalenie ucha środkowego spowodowane przez pneumkoki – mówiła. Zauważono także zjawisko tzw. odporności środowiskowej – choruje mniej dorosłych – dziadków, mieszkających z zaszczepionymi dziećmi.

Rocznie w Kielcach szczepieniom przeciwko pneumokokom poddawanych jest około 1600 dzieci, przeciw meningokokom – trzy tysiące, a w związku z profilaktyką wirusa HPV – 500 dziewcząt.

W Kielcach od 2006 roku prowadzony jest też program bezpłatnych szczepień przeciw grypie dla osób powyżej 55 roku życia – realizowany w poszczególnych latach między wrześniem, a marcem. Program cieszy się dużą popularnością mieszkańcu – w obecnie realizowanej edycji, od września 2014 roku zaszczepiło się około 10 tysięcy osób.

 

Pneumokoki to bakterie należące do grupy paciorkowców. Zakażenie nimi może spowodować między innymi zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, płuc, ucha środkowego, zatok, kości i stawów oraz doprowadzić do zakażenia krwi zwanego sepsą pneumokokową.

Meningokoki – bakterie z gatunku Neisseria meningitidis – występują w różnych odmianach. Zakażeni chorobą meningokokową najczęściej przebiega jako sepsa lub zapaleni opon mózgowo-rdzeniowych.(pap)