Podczas poniedziałkowej (4 stycznia 2016) konferencji prasowej w Gdańsku marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk powołując się na szpitale należące do samorządu województwa (należy do nich zdecydowana większość w Pomorskiem) podkreślił, że WOŚP, jest drugim po Unii Europejskiej, ofiarodawcą wsparcia dla tych placówek.
- Z Gdańska niech popłynie sygnał, że popieramy WOŚP. Chcemy, żeby trwała jak najdłużej i żebyśmy mogli mobilizować społeczeństwo do udziału w tej akcji – podkreślił.

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz zwrócił uwagę, że podczas Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy „chodzi nie tylko o zebrane pieniądze, ale przede wszystkim o wielkie ćwiczenie z dobroczynności”.

Ocenił, że dzięki takim akcjom jak na przykład WOŚP, Pola Nadziei organizowane na rzecz hospicjum czy przekazanie 1 procenta swego podatku na organizacje pożytku publicznego, społeczeństwo uczy się kultury dobroczynności.
- To trzeba krzewić, utrwalać i ćwiczyć – tłumaczył. Do przeciwników akcji Jurka Owsiaka zaapelował, aby zorganizowali inną imprezę. - Nie lubicie, to zróbcie inną, lepszą albo w inny sposób pokażcie, jak chcecie dać coś z siebie innym ludziom – dodał Adamowicz.

Agnieszka Buczyńska z Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku poinformowała, że w mieście w niedzielę 10 stycznia 2016 kwestować będzie ponad tysiąc wolontariuszy, w całym kraju – ponad 120 tysięcy.
- My każdego roku mamy problem z nadmiarem ludzi chcących kwestować na rzecz WOŚP; zawsze jest więcej chętnych niż możemy przyjąć – zauważyła.


Czytaj: 14 dziecięcych oddziałów onkologicznych otrzyma sprzęt od WOŚP>>>


Dariusz Kostrzewa, prezes spółki Podmiot Leczniczy Copernicus (zarządza dwoma największymi szpitalami w Gdańsku, im. M. Kopernika i na Zaspie) przyznał, że Orkiestra „jest jednym z kluczowych sponsorów szpitali”.
- Dzięki ofiarności mieszkańców i działaniom Fundacji możemy pochwalić się znakomitym wyposażeniem oddziałów - podkreślił.

Jak poinformował, w szpitalach działa kilkadziesiąt urządzeń o łącznej wartości około 5 mln zł. Od 2007 roku placówki otrzymały  łóżka (począwszy od noworodkowych, po sterowane elektrycznie dla osób w podeszłym wieku), kardiomonitory, pompy infuzyjne, aparaty USG, aparaty do znieczuleń oraz aparat do krążenia pozaustrojowego.

- Orkiestra wyposaża nas co roku, a głównym beneficjentem tego sprzętu są oddziały pediatryczne, neonatologiczne, ortopedyczno-urazowe, chirurgii dziecięcej i ratunkowe. Ten sprzęt ratuje życie; mnóstwo tych najmniejszych ale i starszych żyć zostało uratowanych dzięki Orkiestrze tylko w tych naszych dwóch szpitalach – dodał.

Poinformował, że jeszcze w styczniu 2016 roku zostanie otwarty oddział kardiochirurgii dziecięcej w szpitalu na Zaspie, który prawie w całości będzie wyposażony dzięki WOŚP. Oddział będzie nosił imię Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

W Gdańsku główna scena i strefa WOŚP będzie się znajdować na Targu Węglowym. Wystąpią między innymi Sound’n’Grace, Natalia Nykiel, Liber i Jamal.

Jak poinformowano w poniedziałek Gdańsk uruchomił kilkanaście aukcji na Allegro. Można wylicytować między innymi kombinezon Roberta Kubicy z autografem, koszulkę oraz piłkę z autografem Roberta Lewandowskiego, książki z podpisem Lecha Wałęsy, koszulkę z autografami polskiej kadry w piłce nożnej, rejs patrolowy ze Strażą Miejską oraz współprowadzenie porannego programu w lokalnej telewizji.

Hasło tegorocznego finału WOŚP to "Mierzymy wysoko!". Pieniądze będą zbierane na zakup urządzeń medycznych dla oddziałów pediatrycznych oraz dla zapewnienia godnej opieki medycznej seniorów. W ubiegłorocznym Finale WOŚP zebrała ponad 53 mln zł. (pap)