Krzakowski przypomniał, że w Polsce rokowania w przypadku nowotworów są średnio o 10 procent gorsze niż w krajach Europy Zachodniej, co spowodowane jest głównie dwiema przyczynami - dłużej trwającym rozpoznaniem oraz jakością postępowania.

- Pakiet onkologiczny zapewnia możliwość poprawy właśnie w tych obszarach, bo nie chodzi tu tylko o przyspieszenie diagnostyki, ale wprowadzenie dyscypliny w podejmowaniu decyzji. Po to, żeby te decyzje były rzeczywiście podejmowane w kierunku leczenia skojarzonego, czyli tego, które jest najbardziej efektywne - powiedział.

Jak ocenił, w środowisku onkologów nie ma osób, które nie widziałyby potrzeby wprowadzenia zmian w obecnie funkcjonującym systemie.
- Ten pakiet musi zostać wdrożony. On może być modyfikowany, mogą być wprowadzane jakieś zmiany, to jest nieuniknione. Ale nie można od tego odstąpić - podkreślił.

 

Dyrektor ds. medycznych Centrum Onkologii w Warszawie Beata Jagielska zapewniła, że po 1 stycznia, 2015, kiedy pakiet wszedł w życie, Centrum pracuje normalnie.
- Wystawiliśmy około 50 kart (szybkiej diagnostyki onkologicznej). Pacjenci się zgłaszają, realizowane są tryby diagnostyczne - powiedziała.

Jak dodała, Centrum współpracuje z wieloma szpitalami z województwa mazowieckiego i żaden z nich nie zgłasza problemów.
- Jesteśmy już po rozmowach technicznych, czyli takich, które dają nam informację, w jaki sposób będziemy realizować założenia pakietu. Żaden z ośrodków nie informował o jakichkolwiek perturbacjach - powiedziała.

Konsultant krajowa w dziedzinie pediatrii Teresa Jackowska podkreśliła z kolei, że lekarze pracujący w POZ skarżyli się na zbyt małą liczbę badań, które dotychczas można było wykonywać w ramach podstawowej opieki zdrowotnej.
- Wzrost liczby tych badań jest w zasadzie postulatem także Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego - podkreśliła.

Jak dodała, 70 procent dzieci przyjętych do szpitala tylko w ten weekend nie wymagało hospitalizacji.
- Być może gdyby takie badania były możliwe w rejonie, takie dzieci nie musiałyby trafić do oddziałów pediatrycznych - powiedziała. (pap)