Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz poinformowała w środę 9 lipca 2014 o decyzji w sprawie odwołania dyrektora szpitala im. Św. Rodziny po kontroli w placówce, przeprowadzonej przez miasto. Powiedziała, że w szpitalu nie poinformowano pacjentki o granicznym terminie wykonania zabiegu przerwania ciąży.

- Ważne jest to, że prawo zadziałało, NFZ nałożył karę, pani prezydent podjęła decyzję, czekamy na decyzję samorządu lekarskiego - powiedział Bartosz Arłukowicz.

- Każdy szpital, który ma podpisaną umowę z NFZ-em musi realizować umowę w pełnym zakresie, wyłączyć się w ramach klauzuli sumienia może tylko i wyłącznie lekarz, nie ma klauzuli sumienia dla szpitala - podkreślił minister. - W związku z tym każdy szpital, który otrzymuje środki publiczne z NFZ-u w zakresie ginekologia i położnictwo, musi świadczyć umowę w pełnym zakresie tej umowy".

Minister zdrowia wyraził nadzieję, że także samorząd lekarski przedstawi swoje stanowisko w tej sprawie.
- Samorząd ma swoje kompetencje i oczekuję podobnie sprawnego postępowania, jak to przeprowadzono w NFZ i urzędzie miasta, mam nadzieję, że samorząd zajmie jasne stanowisko w tej sprawie - powiedział dziennikarzom.(pap)