Celem kampanii jest szerzenie wiedzy na temat depresji i zachęcanie do skorzystania z pomocy lekarzy, terapeutów i grup wsparcia.

Na ulicach Warszawy pojawi się w środę 14 stycznia 2015 ambasador kampanii aktor Mikołaj Roznerski, który będzie wręczał przechodniom materiały edukacyjne i stokrotki – symbol solidarności z osobami chorującymi na depresję.

Czytaj: Koszty społeczne depresji to nawet 2,6 mld zł rocznie >>>

Solidarność będzie można okazać także wirtualnie, umieszczając stokrotki w miejscu swojego zdjęcia profilowego na Facebooku. „Przyłącz się, przypnij stokrotkę i okaż wsparcie” – apelują organizatorzy kampanii.

Na osoby zainteresowane problematyką depresji, w środę w godzinacg 11-22 czekać będą specjaliści. Porozmawiać będzie można na czacie zorganizowanym na stronie www.forumprzeciwdepresji.pl. 

Informacje można będzie uzyskać również dzwoniąc na Antydepresyjny Telefon Forum Przeciw Depresji (22 594 91 0022 594 91 00) oraz Antydepresyjny Telefon Zaufania Fundacji ITAKA (22 654 40 4122 654 40 41). Na co dzień Antydepresyjny Telefon Forum Przeciw Depresji czynny jest w środy i czwartki w godz. 17-19, zaś Antydepresyjny Telefon Zaufania Fundacji ITAKA działa w poniedziałki między godz. 17 a 20.

Na środę zaplanowano też konferencję prasową na temat kampanii.

Kampania Forum Przeciw Depresji - odbywająca się pod patronatem merytorycznym Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego - organizowana jest od 2007 roku przez firmę Servier Polska, we współpracy z Fundacją ITAKA Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych.

Patronat medialny nad wydarzeniem sprawuje Polska Agencja Prasowa.

Na depresję cierpi 350 mln ludzi na świecie. Organizatorzy kampanii szacują, że w Polsce choroba ta dotyka 1,5 mln osób, coraz częściej są to ludzie aktywni zawodowo, odnoszący sukcesy. Zdaniem specjalistów to nowe oblicze depresji, które ma związek między innymi z szybkim tempem życia i zaburzeniem proporcji między pracą a wypoczynkiem.

Depresja jest najczęściej diagnozowana u osób między 20. a 40. rokiem życia. Kobiety cierpią na nią dwukrotnie częściej.

Co najmniej połowa chorych nie szuka pomocy specjalisty, chociaż depresję można skutecznie leczyć.

Zgodnie z przewidywaniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) do 2020 roku depresja zajmie drugie miejsce wśród chorób będących najczęstszymi przyczynami przedwczesnej śmierci lub uszczerbku na zdrowiu.

Już teraz choroba ta przyczynia się co roku do miliona zgonów, jest bowiem głównym czynnikiem ryzyka samobójstwa. Zdaniem ekspertów jest też jedną z najczęstszych przyczyn zaginięć.

Niepokojące objawy, które mogą świadczyć o chorobie, to na przykład problemy ze snem (nadmierna senność lub bezsenność, wczesne budzenie się), brak apetytu i związana z tym utrata wagi, a także obniżenie motywacji do działania, skłonność do zmęczenia, brak przyjemności z aktywności, które do tej pory przynosiły radość. Aby stwierdzić chorobę, stan obniżonego nastroju musi trwać powyżej dwóch tygodni i muszą mu towarzyszyć objawy somatyczne. (pap)