Od wtorku egzaminy notarialne - zgłosiły się 434 osoby

Prawnicy

W ciągu pierwszych dwóch dni - 6 i 7 września br. - zdający będą rozwiązywać zadania polegające na opracowaniu projektów aktów notarialnych. Natomiast 8 września - zadanie polegające na opracowaniu projektu odmowy dokonania czynności notarialnej albo uzasadnienia jej dopuszczalności lub na opracowaniu projektu czynności notarialnej innej niż akt notarialny.

06.09.2022

Jeszcze można ubiegać się o wojskowe stypendia dla studentów uczelni cywilnych

Ministerstwo Obrony Narodowej uruchomiło pilotażowy program stypendiów dla studentów wyższych uczelni cywilnych, kształcących się w trybie dziennym. Dla 50 studentów, którzy do 31 sierpnia poprzez najbliższe Wojskowe Centrum Rekrutacji złożą wniosek do szefa Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji, przygotowano wsparcie finansowe w kwocie 2280 zł netto miesięcznie.

29.08.2022

Ustawa podpisana - Mazowiecka Uczelnia Publiczna w Płocku będzie Akademią Mazowiecką

Szkolnictwo wyższe

Prezydent podpisał ustawę, zgodnie z którą Akademia Mazowiecka w Płocku ma powstać 1 października br. w miejscu Mazowieckiej Uczelni Publicznej w Płocku. Nadzór nad nią ma sprawować minister właściwy do spraw szkolnictwa wyższego. Pracownicy zatrudnieni w Mazowieckiej Uczelni Publicznej staną się pracownikami akademii, a studenci Mazowieckiej Uczelni Publicznej – staną się studentami akademii.

29.08.2022

O zakwaterowaniu w akademiku decyduje uczelnia, ale kryteria nie mogą dyskryminować

Szkolnictwo wyższe

Dostajemy informacje od studentów Politechniki Śląskiej w sprawie wprowadzenia pierwszeństwa do zakwaterowania w domach studenckich dla studentów spoza granic naszego kraju przed studentami będącymi obywatelami Polski - piszą w interpelacji posłowie Konfederacji i pytają, czy takie postępowanie nie jest dyskryminacją części studentów. MEiN informacje dementuje.

24.08.2022

Zespół ministra przygotuje nową ustawę o Polskiej Akademii Nauk

Szkolnictwo wyższe

Minister edukacji i nauki powołał zespół doradczy do spraw opracowania projektu ustawy o Polskiej Akademii Nauk. Grono to będzie analizowało istniejące już projekty reformy PAN – zapewniła rzeczniczka prasowa resortu edukacji i nauki Adrianna Całus. Zaniepokojenie składem zespołu, w którym nie ma nikogo z PAN, wyraziła m.in. Akademia Młodych Uczonych Polskiej Akademii Nauk.

23.08.2022

We wrześniu egzaminy na aplikacje prawnicze - najwięcej kandydatów na radcowską

Prawnicy Strefa aplikanta Szkolnictwo wyższe

Egzaminy na aplikacje prawnicze zostaną przeprowadzone 24 września 2022 r. od godz. 11.00. Termin składania wniosków o dopuszczenie do egzaminów wstępnych upłynął 10 sierpnia 2022 r. - według stanu na 19 sierpnia 2022 r. wnioski o dopuszczenie do tych egzaminów złożyło łącznie ok. 6060 kandydatów, najwięcej na aplikację radcowską.

22.08.2022

Prezes PAN: Wiele instytutów odwoła się od oceny w ewaluacji

Administracja publiczna Szkolnictwo wyższe

Wyniki Polskiej Akademii Nauk w ewaluacji są dobre - ocenił prezes PAN prof. Jerzy Duszyński. Zapowiedział jednak, że część instytutów będzie się od nich odwoływać, bo czują się pokrzywdzone. Najniżej w ewaluacji oceniono: Instytut Środowiska Rolniczego i Leśnego PAN (IŚRiL PAN), Międzynarodowy Instytut Mechanizmów i Maszyn Molekularnych PAN - IMol oraz Instytut Parazytologii im. Witolda Stefańskiego PAN.

22.08.2022

Uczelnie policji i straży będą akademiami

Szkolnictwo wyższe

Dwie uczelnie służb państwowych nadzorowanych przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zmienią nazwy. Wynika tak z założeń do projektu opublikowanych w rządowym wykazie prac legislacyjnych. Po zmianie zapisów pierwsza z uczelni zmieni nazwę na Akademię Pożarniczą, zaś druga na Akademię Policji w Szczytnie.

19.08.2022

Trendy na wyższych uczelniach - nowe dane Państwowego Instytutu Badawczego

Szkolnictwo wyższe

Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy (OPI PIB) zaktualizował w portalu RAD-on dane dotyczące polskiego sektora nauki i szkolnictwa wyższego. Narzędzie zawiera nie tylko same dane, ale również wiele raportów i analiz. Portal jest systematycznie aktualizowany.

17.08.2022

Plus czy krzyżyk? - konflikty i chaos po ewaluacji działalności naukowej

Szkolnictwo wyższe Dla studenta

Najpierw zmiany na listach czasopism, potem w procedurze nadawania kategorii naukowych, a na końcu dodatkowe poprawki podnoszące noty rekomendowane przez Komisję Ewaluacji Nauki - to wszystko podważa wiarygodność wyników ewaluacji działalności naukowej, pierwszej, od której zależą uprawnienia dla uczelni. Masowe zaskarżenie uchwał może wywołać chaos, zwłaszcza jeżeli chodzi o nadawanie stopni i tytułów.

17.08.2022

Lista Szanghajska: 11 polskich uczelni wśród 1000 najlepszych

Szkolnictwo wyższe

Jedenaście polskich uczelni znalazło się wśród tysiąca najlepszych uczelni na świecie w opublikowanej w poniedziałek Liście Szanghajskiej - Academic Ranking of World Universities (ARWU). Najwyżej w tym rankingu są Uniwersytet Jagielloński w Krakowie i Uniwersytet Warszawski, które znalazły się w piątej setce.

15.08.2022

Naukowiec z KUL pokieruje teraz Narodową Agencją Wymiany Akademickiej

Szkolnictwo wyższe

Dr Dawid Kostecki został powołany na stanowisko dyrektora Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej (NAWA). Nominację odebrał w czwartek z rąk Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka. Nowy dyrektor jest absolwentem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, a obecnie związany jest z Katedrą Teorii i Filozofii Prawa tej uczelni.

11.08.2022

Młodzi uczeni apelują o usprawnienie procedur habilitacyjnych

Szkolnictwo wyższe

Niejasne procedury, nieprecyzyjne pojęcia, konflikty interesów - to tylko niektóre z problemów, z jakimi borykają się badacze, ubiegający się o habilitacje - wskazują członkowie Akademii Młodych Uczonych Polskiej Akademii Nauk i apelują o zmiany. Zdaniem Rady Doskonałości Naukowej, większość z tych postulatów jest słuszna.

11.08.2022

Dr Paweł Kuch na stanowisku p.o. dyrektora NCBR

Dr Paweł Kuch zastąpił na stanowisku dr. Remigiusza Kopoczka, który kierował Narodowym Centrum Badań i Rozwoju od lutego tego roku. Nowy dyrektor jest radcą prawnym, ekspertem z zakresu negocjacji, M&A, ochrony danych osobowych, tworzenia strategii biznesowo-prawnych i międzynarodowych kontraktów handlowych oraz autorem szeregu publikacji naukowych.

09.08.2022

SWPS i Muzeum Auschwitz organizują studia o korzeniach totalitaryzmu

Szkolnictwo wyższe

„Korzenie totalitaryzmu XX wieku: Auschwitz - Holokaust - Ludobójstwa” - to przedmiot studiów podyplomowych, które przeprowadzą wspólnie Uniwersytet SWPS oraz Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Muzeum Auschwitz. Jak poinformowało muzeum, rozpoczęła się właśnie rekrutacja na te studia.

08.08.2022

Tylko dwie uczelnie z najwyższym wynikiem w naukach prawnych - posypią się skargi

Szkolnictwo wyższe

Pandemia, zmiany na listach czasopism i ciągłe modyfikacje procedur - okres ewaluacji nie tylko się przedłużył, ale przebiegał bardzo burzliwie. Na tyle, że część ekspertów wieszczy, że sądy będą miały sporo pracy z rozpatrywaniem odwołań. Jeżeli chodzi o prawo, wyniki wskazują, że Polska to lider w tym kanonicznym, bo stricte w naukach prawnych kategorię A+ dostały tylko dwie uczelnie.

04.08.2022

Mobbing na UJ - uczelnia wyciągnie konsekwencje

Szkolnictwo wyższe

Rektor zapewnia, że wobec osób, które przekroczyły zasady Akademickiego Kodeksu Wartości zostaną wyciągnięte konsekwencje. Jedna osoba z władz Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego złożyła już dymisję z pełnionej funkcji - wyjaśnia rektor UJ w odpowiedzi na wystąpienie Rzecznika Praw Obywatelskich dotyczące mobbingu na UJ.

03.08.2022

MEiN publikuje wyniki ewaluacji uczelni i instytutów - 65 kategorii A+

Szkolnictwo wyższe

Na stronach Ministerstwa Edukacji i Nauki opublikowano wyniki działalności naukowej za lata 2017-2021. W sumie przyznano 65 kategorii naukowych A+, 323 kategorii A, 582 kategorii B+, 139 kategorii B i 36 kategorii C w ramach poszczególnych dyscyplin. W naukach prawnych wiodącymi ośrodkami są: Politechnika Warszawska i Uniwersytet w Białymstoku z kategoriami A+. Kolejne miejsce zajęły m.in. Uniwersytet Jagielloński, UMK w Toruniu i Uniwersytet Gdański.

02.08.2022

MEiN szuka stażystów - zgłoszenia do 7 sierpnia

Kadry w oświacie Administracja publiczna

Resort edukacji szuka stażystów - będą oni mogli rozwijać swoją wiedzę i zdobywać nowe doświadczenie w rożnych departamentach i biurach MEiN. Za swoją pracę otrzymają wynagrodzenie w wysokości 3,5 tys. zł brutto miesięcznie (40 godzin tygodniowo). Kwota wynagrodzenia będzie proporcjonalnie niższa w przypadku stażu w mniejszym wymiarze.

01.08.2022

Jakie jest pokolenie Z? Zaradne, ale bez chęci bycia liderem

HR Szkolnictwo wyższe Dla studenta

Obecni studenci, osoby dorastające w pełni scyfryzowanym społeczeństwie, nie chcą być liderami - wynika z raportu Inkubatora Uniwersytetu Warszawskiego. Ustalono też, że z jednej strony jest to grupa zaradna, przyzwyczajona do ciągłych zmian i niepewności, ale z drugiej słabo odporna na stres. Praca to ma być rozwój i przyjemność.

01.08.2022