Przedsiębiorcy ruszyli po zwolnienia ze składek ZUS

Zamówienia publiczne Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Przedsiębiorcy złożyli do ZUS i urzędów pracy ponad 2,39 mln wniosków zo pomoc w ramach rozwiązań tarczy antykryzysowej - poinformowało Ministerstwo Rozwoju. Najwięcej, bo prawie 1 mln 278 tys. dotyczyło zwolnienia ze składek do ZUS za marzec - maj 2020 r.

28.04.2020

Koszt jako kryterium oceny ofert

Zamówienia publiczne Koronawirus

Dyrektywy 2014/24 oraz 2014/25 kładą nacisk na efektywność kosztową zamówień publicznych. Stosowanie kryterium kosztu jest jednym ze środków do osiągnięcia tego celu. UZP opublikował niedawno nowe narzędzia do kalkulacji kosztów cyklu życia. Warto jeszcze raz przyjrzeć się kryterium kosztu, może ono bowiem przyczynić się do realnego zwiększenia efektywności wydatkowania środków publicznych - pisze Kalikst Nagel, radca prawny.

23.04.2020

Kryteria oceny ofert – nie tylko cena

Zamówienia publiczne

Postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego zawsze zmierza do wyboru oferty najkorzystniejszej i zawarcia umowy. Taki jest jego sens. To, która oferta zostanie wybrana, zależy od liczby punktów przypisanych każdej z ofert w wyniku ich ewaluacji dokonanej przez pryzmat kryteriów oceny. Odpowiednio sformułowane kryteria oceny ofert mają zatem kluczowe znaczenie z punktu widzenia realizacji interesów zamawiającego, a jednocześnie uczciwej konkurencji wykonawców - pisze dr Kalikst Nagel, radca prawny.

20.04.2020

UZP pracuje nad przywróceniem orzekania w sprawie przetargów

Zamówienia publiczne Koronawirus

Urząd Zamówień Publicznych wraz z Krajową Izbą Odwoławczą oraz Ministerstwem Rozwoju pracuje nad rozwiązaniami zmierzającymi do wznowienia rozpatrywania odwołań złożonych do Krajowej Izby Odwoławczej. Według zapowiedzi ma to być tymczasowy tryb orzekania na podstawie dokumentacji przekazanej przez strony postępowania

08.04.2020

Bez KIO trudno sfinalizować przetarg

Zamówienia publiczne Koronawirus

W okresie stanu epidemii Krajowa Izba Odwoławcza nie przeprowadza posiedzeń ani rozpraw z udziałem stron i uczestników postępowania odwoławczego. Dla zamawiających i wykonawców, którzy wygrali przetarg, oznacza to często wstrzymanie podpisania umowy, bo inni uczestnicy odwołali się. A tylko od 1 kwietnia pojawiło się już aż 800 ogłoszeń w Biuletynie Zamówień Publicznych.

06.04.2020

Umowa na budowę platformy e-Zamówienia podpisana

Zamówienia publiczne

Urząd Zamówień Publicznych zawarł we wtorek 31 marca wartą 28,1 mln zł umowę na budowę platformy e-Zamówienia, która umożliwi pełną elektronizację  przetargów. Została podpisana przy użyciu podpisów elektronicznych z firmą Pentacomp. Nowa platforma ma ruszyć 1 stycznia 2021 roku.

01.04.2020

W specustawie brakuje koła ratunkowego dla wykonawców

Zamówienia publiczne Koronawirus

Nowelizacja specustawy mającej przeciwdziałać epidemii koronawirusa nie pozwala na szybkie przedłużenie umów o zamówienia publiczne. Pozwala uniknąć kar, ale na warunkach ustalonych przez zamawiającego. Nie tego oczekiwali wykonawcy. Do tego niektóre instytucje będą mogły realizować zamówienia bez przetargów.

31.03.2020

Tarcza antykryzysowa sporo zmienia w zamówieniach publicznych

Zamówienia publiczne Koronawirus

Obowiązek niezwłocznego informowania o wpływie okoliczności związanych z wystąpieniem COVID-19 na wykonanie umowy o zamówienie publiczne, wyłączenie odpowiedzialności karnej, odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych. To przykładowe rozwiązania tarczy antykryzysowej dotyczące zamówień publicznych. Wszystkie omawia Piotr Źlik,

31.03.2020

Żele i maseczki dla uczelni zwolnione z trybu zamówień publicznych

Zamówienia publiczne Szkolnictwo wyższe

Uczelnia zamawiająca towary i usługi związane z zapobieganiem epidemii koronawirusa może zostać wyłączona ze stosowania przepisów o zamówieniach publicznych - informuje ministerstwo nauki i szkolnictwa wyższego. Chodzi m.in. o maseczki, żele antybakteryjne i środki dezynfekujące.

26.03.2020

Polska poza unijnym przetargiem na sprzęt ochrony osobistej

Zamówienia publiczne Finansowanie zdrowia Prawo unijne Koronawirus

Komisja Europejska poinformowała we wtorek, że otrzymała oferty w organizowanym przez nią przetargu na maski, rękawiczki, gogle, osłony twarzy i kombinezony. Obejmują one dostawy nawet większe niż złożone przez państwa zapotrzebowania. Polska z tego nie skorzysta, ponieważ w tym przetargu nie brała udziału.

24.03.2020

W prześwitach drogowych giną ludzie. Ministerstwo widzi problem

Zamówienia publiczne Administracja publiczna Budownictwo

Nie ma przepisów które nakazywałby zarządcom dróg zabezpieczenie prześwitów na wiaduktach drogowych. A te szczeliny są powodem tragicznych wypadków. Ministerstwo Infrastruktury deklaruje, że pojawią się dodatkowe zabezpieczenia oraz że pracuje nad rozwiązaniami prawnymi, które poprawią bezpieczeństwo.

21.03.2020

Zamówienia publiczne też trzeba dostosować do nadzwyczajnej sytuacji

Zamówienia publiczne Administracja publiczna

Zamawiający powinien w trybie natychmiastowym dokonać inwentaryzacji planowanych i wszczętych postępowań, ze względu na obecnie znaczące ryzyko rozpowszechniania się koronawirusa. W związku z tym zasadne jest podejmowanie przede wszystkim niezbędnych działań, do momentu gdy sytuacja ustabilizuje się i zostanie odwołany stan zagrożenia epidemicznego – pisze dr Jarosław Rokicki

19.03.2020

Przetargi: Z powodu epidemii umowy o roboty budowlane mają być wydłużone

Zamówienia publiczne Budownictwo

Teoretycznie zmiana umowy z powodu siły wyższej, jaką jest pandemia koronawirusa, nie powinna budzić wątpliwości. Problemy zaczynają się, gdy negocjowane są szczegóły, np. o ile przedłużyć umowę. Ministerstwo Infrastruktury pracuje nad przepisami, które z automatu wydłużą umowy o roboty budowlane na czas zagrożenia epidemicznego.

18.03.2020

W czasie epidemii zamówienia publiczne trzeba usprawnić

Zamówienia publiczne

Urząd Zamówień Publicznych dopuszcza możliwość przeprowadzenia otwarcia ofert poprzez transmisję online. Specustawa koronawirusowa wprowadziła usprawnienia w realizacji zamówień publicznych. Jednak warto pamiętać o terminach i unikaniu ryzyk, między innymi związanych z podnoszeniem cen.

17.03.2020

Polska przystępuje do unijnego przetargu na respiratory

Zamówienia publiczne Opieka zdrowotna Prawo unijne Koronawirus

Szpitale będą miały szanse na doposażenie w respiratory, polski rząd postanowił przystąpić do organizowanego przez Komisję Europejską przetargu na te urządzenia. Obecnie w naszych placówkach medycznych jest 10 tys. urządzeń, ale niewykluczone, że w razie rozprzestrzeniania się koronawirusa zapotrzebowanie na sprzęt w wzrośnie

16.03.2020

Samorząd powinien sprawdzić, czy bank bezpiecznie zajmie się jego pieniędzmi

Samorząd terytorialny Zamówienia publiczne

Samorządy powinny wymagać od banków wykazania się określonym poziomem wskaźnika finansowego lub ekonomicznego, by dokonać pogłębionej analizy kondycji finansowej potencjalnego wykonawcy. To zminimalizuje ryzyko zawarcia umowy z bankiem, który nie daje rękojmi należytego zabezpieczenia przekazanych mu funduszy - piszą Michał Zastrzeżyński i Jarosław Rokicki.

13.03.2020

Wsparcie informatyczne może wyeliminować błędy w planowaniu zamówień publicznych

Zamówienia publiczne Administracja publiczna Kontrola zarządcza

Warto wspierać się jednocześnie dwoma rodzajami oprogramowania w zamówieniach publicznych. Platformą, która obsługuje je pod względem komunikacji elektronicznej, dzięki której wypełnia się obowiązki ustawowe. Drugi to system, który sumuje wydatki tego samego rodzaju na początku roku i informuje o przekroczeniach – mówi dr Jarosław Rokicki z magistratu w Dąbrowie Górniczej.

11.03.2020

Przetargi: UZP podpowiada jak wprowadzać zmiany w umowach

Środowisko Zamówienia publiczne Budownictwo

Urząd Zamówień Publicznych opublikował wzory tzw. klauzul przeglądowych dla 12 branż. Eksperci nie mają wątpliwości, że to krok w dobrym kierunku, który powinien poprawić relacje między wykonawcami a zamawiającymi. Dotychczas ci drudzy niechętnie dopuszczali zmiany w umowach, a sprawy często kończyły się w sądach.

03.03.2020

E-przetargi – wykonawcy i zamawiający oczekują usprawnienia systemu

Zamówienia publiczne

Co piąty wykonawca spóźnia się ze złożeniem oferty z powodu problemów z funkcjonowaniem platformy zakupowej. Niedostępność najczęściej dotyczy miniPortalu, na którym przetargi ogłasza blisko połowa zamawiających. Tak wynika z ankiety przeprowadzonej przez Urząd Zamówień Publicznych, który deklaruje usprawnianie tego systemu.

12.02.2020

Elektroniczny projekt budowlany może zmienić publiczne inwestycje

Zamówienia publiczne Budownictwo Nowe technologie

Podczas prac nad nowelizacją prawa budowlanego pojawiły się poprawki, które wprowadzały możliwość złożenia fakultatywnie projektu w wersji elektronicznej. Zostały odrzucone. To jednak nie oznacza, że cyfryzacja nie zawita do budownictwa. Ministerstwo Rozwoju pracuje nad wprowadzeniem cyfryzacji do inwestycji publicznych.

10.02.2020