Związek województw apeluje o większe możliwości zmian w programach operacyjnych

Samorząd terytorialny Transport

Zarząd Związku Województw RP apeluje o negocjacje z Komisją Europejską dotyczące przyznania instytucjom zarządzającym programami operacyjnymi większych uprawnień w samodzielnym dokonywaniu zmian. Chodzi o zwiększanie do 10 procent alokacji każdej osi priorytetowej programu, a w przypadku osi realizującej ochrona zdrowia, do 30 procent.

27.03.2020

Spalanie odpadów w epidemii konieczne, ale trzeba doprecyzować zasady

Samorząd terytorialny Środowisko

Zmiany w specustawie koronawirusowej przewidują spalanie odpadów powstających w związku z epidemią w instalacjach, które nie mają zezwoleń - jeśli nie podołają specjalne spalarnie. Ma to dotyczyć nie tylko odpadów medycznych, ale i domowych. Może to powodować spore problemy, bo polecenie wojewody w tej sprawie podlega natychmiastowemu wykonaniu, a spalarnia nie zawsze będzie w stanie przyjąć odpady.

27.03.2020

Apel: Stan nadzwyczajny już jest, teraz przesuńcie wybory 

Samorząd terytorialny Wybory

Obecna sytuacja epidemiczna w sposób zasadniczy wpływa jednak na możliwość przeprowadzenia wyborów Prezydenta RP w wyznaczonym terminie, 10 maja bieżącego roku - pisze kilkadziesiąt organizacji społecznych we wspólnym apelu do Rady Ministrów. Autorzy wystąpienia twierdzą, że już faktycznie mamy w Polsce stan nadzwyczajny. Dlaczego więc nie ogłosić go oficjalnie? - pytają. 

26.03.2020

Pakiet antykryzysowy wydłuży terminy administracyjne i przesunie niektóre opłaty

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Wydłużenie terminów w związku z nabyciem lub zbyciem pojazdu, opłat za użytkowanie wieczyste i jego przekształcenie – to niektóre propozycje rządowego pakietu antykryzysowego, którego projekt trafił właśnie do Sejmu. Do tego dochodzą zmiany w zakresie finansów samorządowych i w gospodarce odpadami.

26.03.2020

W trakcie kwarantanny rolnika jego zwierzętami ma się zająć gmina

Samorząd terytorialny Koronawirus

Rolnik będący na kwarantannie zgodnie z nakazem inspektora sanitarnego nie może opuszczać domu i zajmować się zwierzętami w obejściu. Obowiązek ten spoczywa na gminie. Główny Lekarz Weterynarii zmienił wytyczne w tym zakresie.

26.03.2020

Sesje rad online są dopuszczalne, prawo nie nakazuje fizycznej obecności

Samorząd terytorialny Nowe technologie Koronawirus

Konstytucja i ustawy samorządowe nie stoją na przeszkodzie odbywania sesji i posiedzeń komisji rad za pomocą środków porozumiewania się na odległość - uważa część prawników. Ich zdaniem śledzenie obrad przez internet jest tym samym, co fizyczna obecność na sali. Wciąż są jednak wątpliwości - MSWiA pracuje nad rozwiązaniami, które to ostatecznie wyjaśnią.

26.03.2020

Minister rolnictwa apeluje do samorządów o otwarte targowiska i bazary

Samorząd terytorialny Koronawirus

Zgodnie z apelem ministra rolnictwa do samorządów przy zachowaniu wszelkich środków ostrożności i bezwzględnego przestrzegania zaleceń GIS możliwe jest niezamykanie targowisk i bazarów. Zdaniem resortu to zachowanie miejsc pracy, rolniczych dochodów i zaopatrzenia mieszkańców.

25.03.2020

NIK: Nadzór na drogach lokalnych nie zawsze rzetelny

Samorząd terytorialny Budownictwo

Powołani przez inwestorów inspektorzy nadzoru nie wykonywali obowiązków w zakresie nadzoru na drogami gminnymi i powiatowymi z należytą starannością – ocenia Najwyższa Izba Kontroli. I podkreśliła, że tymczasem zaniechania w procedurach zagrażają bezpieczeństwu na drogach.

25.03.2020

Kiedy cały urząd gminy na kwarantannie, na rejestrację zgonu trzeba poczekać

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Koronawirus

W przypadku kwarantanny całego urzędu gminy przepisy nie przewidują możliwości wyznaczenia innego kierownika Urzędu Stanu Cywilnego (lub jego zastępcy) do wykonywania zadań z zakresu rejestracji urodzenia, małżeństwa i zgonu. Na rejestrację trzeba poczekać do czasu, aż USC wznowi pracę.

25.03.2020

Sąd: Powiat zapłaci, bo nie oznaczył niebezpiecznego pobocza

Samorząd terytorialny

Powiat nie oznakował należycie miejsca przebiegu cieku wodnego i ubytku na poboczu gruntowym. Kierujący zaś składem rolniczym nie upewnił się, czy manewr wyprzedzania można wykonać bezpiecznie, co skończyło się wypadkiem i uszkodzeniem sprzętu, a tym samym współprzyczynił się do szkody – stwierdził Sąd Okręgowy w Sieradzu.

25.03.2020

Jeśli powiat ma zapewnić miejsce na kwarantannę, powinien otrzymać dotację

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Koronawirus

Związek Powiatów Polskich zwrócił się do premiera o jednoznaczne uregulowanie kwestii odpowiedzialności za organizację miejsc kwarantanny. Zgodnie z prawem to wojewoda zapewnia pomieszczenia i wyposażenie. Powiaty zwracają uwagę na próby przerzucenia tego na nie bez zapewnienia pokrycia kosztów.

24.03.2020

Rząd wprowadza ograniczenia w transporcie publicznym

Samorząd terytorialny Koronawirus

Tylko połowa miejsc siedzących może być zajęta w autobusie, tramwaju lub metrze, a samorządy mają tak zorganizować transport publiczny, żeby nie było w nim tłoku – zastrzega rząd. Prezydenci miast alarmują, że praktyczne wyegzekwowanie takich zasad będzie trudne.

24.03.2020

NSA: Radny świadczący usługi na rzecz gminy nie jest w pełni niezależny

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Radny, który świadczy za wynagrodzeniem usługi na rzecz swojej gminy, nie jest w pełni niezależny od wójta lub kierownika gminnej jednostki organizacyjnej. Dlatego podjęcie przez radę gminy uchwały o wygaśnięciu jego mandatu było uzasadnione. Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

23.03.2020

W niedzielę wybory w 9 gminach

Samorząd terytorialny Wybory

W niedzielę 22 marca w 9 samorządach odbywają się wybory uzupełniające do rad lub na wójtów. Przeprowadzenie tego głosowania wzbudza kontrowersje ze względu na epidemię koronawirusa, jednak zdaniem prawników, nie można ich było odwołać.

22.03.2020

Gminy wiejskie apelują o usunięcie luk w prawie i zawieszenie procedur zmian granic

Samorząd terytorialny

Związek Gmin Wiejskich zwrócił się z apelem do pełnomocnika rządu do spraw samorządu o niezbędne rozwiązania w stanie kryzysu związanego z epidemią. Korporacja podkreśla, że regulacje specjalne zawierają luki w zakresie obowiązków samorządów. Prosi też o zawieszenie przez rząd rozpatrywania wniosków w sprawie regulacji granic gmin.

19.03.2020

Burmistrz: COVID-19 nie zablokował samorządowej pracy i kultury

Samorząd terytorialny

Czerwona linia dla petentów, bezpośredni kontakt tylko w sprawach zgonów, załatwianie spraw przez telefon, zachęty do załatwiania spraw online czy skrzynka na dokumenty na drzwiach urzędu – to rozwiązania, jakie przyjmują urzędy gmin w czasach epidemii.

18.03.2020

Samorządy ponoszą koszty epidemii, apel do rządu o pomoc finansową i organizacyjną

Samorząd terytorialny Finanse samorządów Koronawirus

Prezydenci i burmistrzowe zrzeszeni w korporacjach samorządowych - Związku Miast Polskich oraz Unii Metropolii Polskich apelują do rządu o wsparcie finansowania skutków epidemii. Zdaniem samorządowców ważne jest też wsparcie w organizacji i usprawnieniu pracy urzędów. Jak podkreślili, wiąże się to z funkcjonowaniem całych społeczności lokalnych.

18.03.2020

7,5 mld zł dla szpitali na walkę w koronawirusem

Samorząd terytorialny Finansowanie zdrowia

Dodatkowe fundusze w wysokości 7,5 mld zł przeznaczy rząd na wsparcie ochrony zdrowia, szpitale jednoimienne i zaopatrzenia w sprzęt. Taka decyzja została ogłoszona w środę po zakończeniu posiedzenia Rady Gabinetowej, czyli rządu pod przewodnictwem prezydenta. 

18.03.2020

Akty planowania przestrzennego wyłożone na dłużej do wglądu

Samorząd terytorialny Budownictwo

Ministerstwo Rozwoju zwraca uwagę na możliwość przedłużenia terminów związanych z wyłożeniem do publicznego wglądu projektów aktów planowania przestrzennego. Wójt, burmistrz lub prezydent miasta ma bowiem swobodę określenia okresu trwania wyłożenia, o ile nie jest on krótszy niż 21 dni.

17.03.2020