Specjalne wsparcie ochrony zdrowia w czasie walki z epidemią koronawirusa będzie jednym z elementów projektu pod nazwą: Gospodarcza i społeczna tarcza antykryzysowa dla bezpieczeństwa przedsiębiorców i pracowników w związku z pandemią wirusa SARS-Cov-2.

Czytaj także: Premier: Jest projekt antykryzysowy dla przedsiębiorców i pracowników>>
 

Podjęte na posiedzeniu Rady Gabinetowej decyzje wprowadzone zostaną specjalną ustawą, która ma być wkrótce przygotowana. - Na zakończenie Rady Gabinetowej powiedziałem, że musimy mieć ten program, przelany na teksty ustaw, gotowy w tym tygodniu; taka jest potrzeba chwili, musimy działać sprawnie - powiedział w środę prezydent Andrzej Duda. 

Czytaj w LEX:

Chcemy alokować co najmniej 7,5 mld zł dodatkowych środków na jednoimienne szpitale zakaźne, na wsparcie dla służby zdrowia, materiały ochronne, wszelkie inne sprzęty medyczne, aparaturę medyczną, która jest niezbędna w walce z wirusem, ale także w modernizacji całej bazy szpitalnej, całej bazy podstawowych jednostek opieki zdrowotnej - powiedział premier Mateusz Morawiecki.  Ta część pakietu - podkreślił szef rządu - jest bardzo potrzebna dla "unowocześnienia naszej infrastruktury medycznej.

To zapłata za funkcjonowanie jednoimiennych szpitali zakaźnych, które tworzymy, na okoliczność rozwoju koronawirusa, bo jesteśmy postrzegani przez epidemiologów i jako jedni z pierwszych w Europie, jeśli nie pierwsi, zaproponowaliśmy bardzo kompleksowy pakiet odpowiedzi na rozprzestrzenianie się tej choroby - zaznaczył premier.

6 mld na zwalczanie koronawirusa

Z treści pakietu wynika,  że kwotę 6 mld zł rząd przeznaczy na finansowanie działań w związku z walką z SARS-CoV-2. Tutaj przewiduje "wzrost świadczeń opieki zdrowotnej, w tym transportu sanitarnego, wykonywanych w związku z przeciwdziałaniem SARS-CoV-2, udzielanych przez podmioty wykonujące działalność leczniczą".  Dodatkowo przewiduje rozwój infolinii zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów. Na takie działanie planuje przeznaczyć 5,6 mln zł.

Miliard na infrastrukturę

Natomiast na dofinansowanie infrastruktury w ochronie zdrowia planuje przeznaczyć 1 mld zł. Środki te będą w dyspozycji premiera, w utworzonej rezerwie z przeznaczeniem na dofinansowanie rozbudowy infrastruktury i doposażenie systemu służby zdrowia. Chodzi tutaj o "dostosowanie placówek ochrony zdrowia do wymogów ustawy o dostępności i ochrony osób starszych np. budowa dziennych domów opieki medycznej (DDOM)".

Finansowanie cyfryzacji opieki zdrowotnej

Rząd planuje też przeznaczyć 420 mln zł na dodatkowe finansowanie cyfryzacji systemu opieki zdrowotnej. Jak wynika z założeń projektu ta kwota ma być przekazana "na informatyzację podmiotów leczniczych, wdrożenie pilotażu e-usług w NFZ, rozbudowę szybkiego internetu w 20 tys. podmiotów leczniczych na terenach wiejskich".

Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że na ochronę zdrowia przeznaczamy "tyle pieniędzy, ile trzeba, wszystkie pieniądze, jakie są konieczne". - Realizujemy zakupy z importu, z produkcji krajowej, żeby maksymalnie zwiększyć moce produkcyjne i moce importowe, dotyczące wszystkich materiałów ochronnych - dezynfekcyjnych, maseczek, fartuchów ochronnych, kombinezonów, gogli, masek; wszystkiego, czego lekarzy potrzebują - dodał szef rządu.

Czytaj w LEX: