TK: Zgodna z Konstytucją podwyższona opłata za składowanie odpadów bez zezwolenia

Samorząd terytorialny Środowisko

Ustawodawca zachował właściwe proporcje pomiędzy zapewnieniem przestrzegania wymogu składowania odpadów, a dolegliwością finansową obciążającą podmiot, który narusza obowiązki ustawowe w zakresie składowania i magazynowania odpadów. Przepis podwyższający opłatę za składowanie odpadów bez zezwolenia jest zgodny z Konstytucją. – uznał Trybunał Konstytucyjny.

10.09.2020

Śląskie samorządy: Zasady wynagradzania samorządowców są niesprawiedliwe

Samorząd terytorialny

Pensje samorządowców są od lat oderwane od realiów rynkowych i nieadekwatne do zakresu pracy i związanej z nią odpowiedzialności – uważają członkowie zarządu Śląskiego Związku Gmin i Powiatów. Ich zdaniem tania administracja nie idzie w parze z wysoką jakością usług publicznych i profesjonalizmem kadr.

10.09.2020

Fundusz Dróg Samorządowych stanie się Rządowym Funduszem Rozwoju Dróg

Samorząd terytorialny Finanse

Wprowadzenie definicji „obwodnicy” i „zadania obwobodnicowego” jako nowego zadania, które może być dofinansowane z Funduszu Dróg Samorządowych to jedna z najważniejszych zmian, jakie mają się znaleźć w projekcie nowelizacji ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych oraz niektórych innych ustaw. Rząd ma go przyjąć w IV kwartale br.

10.09.2020

Na dziecko, które urodziło się martwe, nie przysługuje świadczenie rodzicielskie

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna

W przypadku urodzenia martwego dziecka nie przysługuje świadczenie rodzicielskie, ponieważ w tej sytuacji występuje przesłanka negatywna - określona w ustawie o świadczeniach rodzinnych, wykluczająca możliwość przyznania tego świadczenia - wyjaśnia Bożena Tyra, ekspert w LEX Administracja.

10.09.2020

WSA: Bez dobrego uzasadnienia nie można różnicować godzin otwarcia sklepów

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo gospodarcze

Zgodnie z prawem samorząd może określić ramy czasowe dla placówek handlu detalicznego, zakładów gastronomicznych i usługowych. Tak też zrobiło jedno z podkarpackich miast, które ustaliło, że sklepy znajdujące się w budynkach wielomieszkaniowych będą otwarte krócej. Uchwała ta została jednak uchylona,

09.09.2020

CBA zatrzymało podejrzanych o ustawianie przetargów w spółkach miejskich

Samorząd terytorialny Prokuratura

Dwie osoby podejrzane o ustawianie przetargów – w MPWIK w Krakowie oraz Przemyślu, usłyszały zarzuty. Zatrzymała ich delegatura Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Warszawie wspólnie z Prokuraturą Okręgową. To kolejne zatrzymania w śledztwie związanym z przestępstwami korupcyjnymi, wcześniej zarzuty przedstawiono dyrektorowi jednej z warszawskich spółek miejskich.

09.09.2020

SN: Prawo do mieszkania ważniejsze niż przedawnienie roszczenia

Samorząd terytorialny Prawo cywilne

Ważniejszą wartością od bezpieczeństwa i pewności obrotu gospodarczego jest prawo obywatela do mieszkania oraz sprawiedliwość społeczna - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej SN i powołał sie na zasadę współżycia społecznego. Tym samym sprawę przegrał prezydent miasta Opola, który nabył nieruchomość z mocy ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym.

09.09.2020

Spalarnie odpadów coraz droższe, a planowane są nowe inwestycje

Samorząd terytorialny Środowisko

Kontrowersje wokół spalarni odpadów trwają. Według ministerstwa celem zakładów termicznego przetwarzania jest wytworzenie energii. Przeciwnicy podkreślają, że gminy, które projektują budowę, nie poprawiają selektywnej zbiórki śmieci. Tymczasem kolejne inwestycje czekają na pozwolenia na budowę i dofinansowanie z NFOŚiGW. A zdaniem ekspertów nie należy wspierać tego typu inwestycji.

09.09.2020

Będą zmiany w Funduszu Dróg Samorządowych, projekt w Sejmie

Samorząd terytorialny Transport

Rząd przekaże w 2020 roku dodatkowe środki budżetowe do Funduszu Dróg Samorządowych na dofinansowanie inwestycji na drogach zarządzanych przez samorządy. Dotacja z budżetu państwa zostanie zwiększona o 3,8 mld zł.

08.09.2020

Unia metropolii chce doprecyzowania uprawnień służb do mandatów za brak maseczek

Samorząd terytorialny Koronawirus

Unia Metropolii Polskich chce zmiany przepisów dotyczących stosowania postępowania mandatowego przy naruszeniu obostrzeń sanitarnych przez straże miejskie i gminne oraz inne służby. Zdaniem samorządowców samorządy są narażone na koszty w przypadku nałożenia mandatów za brak maseczki i późniejszego ich uchylania przez sądy.

08.09.2020

WSA: Objęcie zakazem ruchu jedynej ulicy prowadzącej do zakładu spółki naruszyło jej prawa

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo gospodarcze

Wprowadzony zakaz ruchu objął ulicę, która stanowiła jedyny dojazd do zakładu spółki. To zaś uniemożliwiło prowadzenie przez nią działalności gospodarczej. WSA w Rzeszowie uznał, że naruszono w ten sposób prawa spółki. Nie wykazano bowiem, dlaczego potraktowano ją gorzej niż innych uczestników ruchu drogowego

08.09.2020

Burmistrz może wydawać polecenia naczelnemu gazety, ale rada nie

Samorząd terytorialny

Wydawca gazety nie może wkraczać w kompetencje redaktora naczelnego. Ma prawo go powołać, a jeśli mu nie odpowiada - zawsze może go odwołać. Tzw. gazety samorządowe wydają wójtowie i burmistrzowie, więc sytuacja redaktorów, zazwyczaj urzędników, nie jest łatwa. Na pewno jednak rada gminy nie może narzucić obowiązków związanych z gazetą ani burmistrzowi, ani naczelnemu.

08.09.2020

Strasburg: Uprawniony środek dyscyplinarny dla nauczyciela za mowę nienawiści

Kadry w oświacie Samorząd terytorialny Prawo pracy

Dyscyplinarne przeniesienie nauczyciela religii islamskiej w szkole publicznej do innej placówki za wypowiedzi dyskryminacyjne nie stanowiło naruszenia prawa do wolności wyrażania opinii - stwierdził Europejski Trybunał Praw Człowieka w niedawnym wyroku dotyczącym nauczyciela z Belgii.

07.09.2020

Korzystanie ze wspólnej przestrzeni i odległości od sąsiadów - stwarzają problemy

Samorząd terytorialny Budownictwo

Eksperci zwracają uwagę na problemy związane ze wspólną przestrzenią i odległościami hodowli od posesji. Prawo nie reguluje tych kwestii szczegółowo. Próbą ich rozwiązania są regulaminy gmin, których nieprzestrzeganie może kosztować nawet do 5 tys. złotych. Zasady lokalizacji - np. pasiek, mogą być też ustalone w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Jednak gmina nie ma jak zapewnić stosowania się do niego.

07.09.2020

Decyzja o tym kiedy spożywać alkohol, nie należy do gminy

Samorząd terytorialny

Gmina nie może określić wytycznych odnośnie do pomieszczeń lub miejsc, w których dopuszczalna jest sprzedaż albo podawanie alkoholu. Jest to bowiem kompetencja ustawodawcy. Podobnie jak wskazanie okoliczności, w których dopuszczalne będzie spożycie alkoholu w miejscu publicznym - wyjaśnił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie.

05.09.2020