WSA: Dieta sołtysa może mieć formę miesięcznego ryczałtu

Samorząd terytorialny

Ustalając przysługujące sołtysowi diety, rada gminy powinna mieć na uwadze zakres wszystkich stawianych przed nim zadań. Obowiązki sołtysa nie sprowadzają się wyłącznie do uczestnictwa w posiedzeniach rady gminy – stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie.

21.09.2020

Województwa chcą przywrócenia COVID-owego finansowania szpitali

Samorząd terytorialny Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Związek Województw chce, by środki z NFZ nadal wpływały do szpitali niezależnie od bieżącego poziomu wykonania kontraktu. Tak było od początku pandemii dla poprawy płynności finansowej wielu podmiotów, które musiały ograniczyć lub zawiesić realizację świadczeń. Możliwość ta wygasła we wrześniu, ale epidemia trwa,

21.09.2020

Najem dla turystów wciąż bolączką miast, chcą zmian w prawie i kontroli

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Miasta, nie tylko polskie, coraz głośniej domagają się kontroli nad najmem krótkoterminowym. Mieszkańcy coraz częściej alarmują o uciążliwościach jak hałas, zagrożenie dla zdrowia, a nawet powolny zanik sklepów. Zdaniem samorządowców konieczna jest też ochrona legalnie działających przedsiębiorców przed nieuczciwą konkurencją.

19.09.2020

Metropolie chcą wydłużenia terminów dotyczących inwestycji w elektromobilność

Samorząd terytorialny Środowisko

Największe miasta apelują do ministra klimatu o wydłużenie przynajmniej o rok terminów na pozyskanie samochodów elektrycznych, autobusów zeroemisyjnych, zapewnienie stacji ładowania i inne zobowiązania nałożone ustawą o elektromobilności. Zmiany mają nastąpić od 2022 roku, ale miasta, przez skutki finansowe pandemii, mogą nie dać rady.

18.09.2020

NIK: Opolszczyzna się wyludnia, samorządy próbują działać, ale efektów brak

Samorząd terytorialny

Na Opolszczyźnie - najmniejszym regionie w kraju pod względem powierzchni oraz najmniej licznym - kumulują się negatywne zjawiska ludnościowe typowe dla całego kraju. Od 1983 r. systematycznie spada w Polsce liczba urodzeń i widać już, że sam program 500+ nie zmieni tego trendu. NIK sprawdziła, jak samorządy regionu przeciwdziałają depopulacji.

18.09.2020

Trzy frakcje odpadów to pozorna oszczędność i odwrót od standardów

Samorząd terytorialny Środowisko

Segregowanie odpadów w ramach trzech frakcji mogłoby być wygodniejsze dla mieszkańców, ale pogorszyłoby jakość surowca po selekcji. Na przykład makulatury, która po zmieszaniu z plastikiem nie nadaje się do recyklingu. A jest jej za mało i papiernie sprowadzają ją z zagranicy. Eksperci są zdania, że taka zmiana to pseudooszczędności i cofanie się ze zbiórką o kilka lat.

18.09.2020

ZNP: W budżecie na 2021 r. nie będzie pieniędzy na podwyżki dla nauczycieli

Samorząd terytorialny Finansowanie oświaty

Wysokość kwoty bazowej, na podstawie której obliczane są stawki wynagrodzeń nauczycieli, pozostanie w przyszłym roku na poziomie ustalonym w tegorocznej ustawie budżetowej na dzień 1 września 2020 r., a to oznacza brak zabezpieczenia środków finansowych w budżecie państwa na rok 2021 na podwyżki wynagrodzeń nauczycieli.

17.09.2020

Fundusz Szerokopasmowy ma wesprzeć nowoczesne usługi łączności elektronicznej

Samorząd terytorialny Prawo AI Małe i średnie firmy

Gminy, przedsiębiorcy telekomunikacyjni, podmioty lecznicze i fundacje będą mogły otrzymać pieniądze z Funduszu Szerokopasmowego na budowę lub przebudowę szybkich sieci telekomunikacyjnych czy wykonywanie przyłączy u użytkownika końcowego. Budżet Funduszu Szerokopasmowego w 2020 roku wyniesie 87 milionów złotych,

16.09.2020

NSA: Sprzedaż obiadów w szkolnej stołówce bez VAT

Samorząd terytorialny VAT Zarządzanie oświatą

Gmina nie jest podatnikiem VAT w związku ze świadczonymi usługami sprzedaży obiadów w szkolnej stołówce. W takiej sytuacji działa jako organ władzy publicznej, który realizuje swoje zadania własne. Nie można jej więc uznać za usługodawcę i zarzucić, że narusza zasady konkurencji. Naczelny Sąd Administracyjny potwierdził takie stanowisko

16.09.2020

Rządowo-samorządowy zespół ma monitorować finansowanie oświaty

Samorząd terytorialny Finansowanie oświaty

Powstanie stały rządowo-samorządowy zespół zajmujący się monitorowaniem finansów oświaty, a jego skład będzie znany do końca września. Samorządowcy spotkali się w tej sprawie z ministrem edukacji i wiceministrem finansów na specjalnym posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu.

16.09.2020

Minister: Rośnie subwencja oświatowa i inne dochody samorządów

Samorząd terytorialny Finansowanie oświaty

W 2020 r. subwencja wynosi prawie 50 mld zł, a w momencie kiedy Prawo i Sprawiedliwość przyjmowało władzę było to nieco ponad 40 mld zł - powiedział we wtorek minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski. Przyznał, że w tym czasie miała miejsce inflacja, ale jego zdaniem rząd i tak więcej teraz wydaje na szkolnictwo. Zdaniem szefa MEN wzrosły też inne dochody samorządów.

15.09.2020

Pierwsze uchylone postanowienie odmawiające śledztwa o przekazaniu danych poczcie przez gminę

Samorząd terytorialny Wymiar sprawiedliwości Prokuratura Wybory

Sąd Rejonowy w Wągrowcu rozpoznał zażalenie Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska i uchylił postanowienie prokuratury o odmowie wszczęcia śledztwa w sprawie przekazania danych osobowych wyborców Poczcie Polskiej S.A. przez wójta gminy Wapno. Do tej pory organizacja złożyła 162 zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa przez gminy.

15.09.2020

WSA: Rada, nie prezydent miasta ocenia sytuację ekonomiczną zakładu opieki zdrowotnej

Samorząd terytorialny Finansowanie zdrowia Zarządzanie

Ocena sytuacji ekonomiczno-finansowej publicznego zakładu opieki zdrowotnej należy do zadań organu tworzącego, czyli do rady. Nie mogła ona więc przenieść tej kompetencji na prezydenta miasta. Nawet jeżeli żaden przepis prawa jej tego nie zabraniał. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi.

15.09.2020

NSA: Chce mieszkać w gminie, więc burmistrz ma rozpatrywać jej wniosek

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Z ustaleń wynika, że wnioskodawczyni przebywa na terenie gminy W. Na terenie tej gminy jest zatrudniona, a jej dzieci chodzą tam do szkoły. Wnioskodawczyni chce dalej zamieszkiwać na terenie tej gminy. Oznacza to, że ma ona tam miejsce zamieszkania, co ma znaczenie dla ustalenia właściwego organu – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

15.09.2020

Powiaty: Konieczne doprecyzowanie przepisów o wkładzie własnym do inwestycji drogowych

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Związek Powiatów Polskich apeluje o pilne doprecyzowanie, czy wkład własny do inwestycji realizowanych z Funduszu Dróg Samorządowych może być finansowany z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Zgodnie z przepisami środki przeznaczane na realizację zadań na drogi nie mogą obejmować środków z budżetu państwa i budżetu UE. A z takich źródeł są pieniądze w RFIL.

14.09.2020

WSA: To nie sołtys ma kierować akcją pomocy w razie kataklizmu

Samorząd terytorialny

Sołtysa nie można zobowiązać, aby kierował akcją pomocy w sołectwie w czasie klęski żywiołowej. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby sołtys organizował pomoc sąsiedzką np. w razie pożaru - stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach, oceniając uchwałę rady gminy w Nagłowicach.

12.09.2020

Kolejna uchwała ”anty-LGBT” uchylona, a prokuratura skarży do NSA

Samorząd terytorialny

Czwartą już samorządową uchwałę anty-LGBT unieważnił Wojewódzki Sąd Administracyjny. Sąd uznał, że radni w Osieku zawarli w niej treści wykluczające osoby LGBT ze wspólnoty mieszkańców. Tego samego dnia Prokuratura Krajowa skierowała do Naczelnego Sądu Administracyjnego skargę kasacyjną od wyroku WSA w Radomiu, który stwierdził nieważność uchwały Rady Gminy Klwów.

11.09.2020

RPO: Opłaty za bezdomnych w schroniskach są źle naliczane przez gminy

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna

Rady gmin nie zawsze prawidłowo ustalają odpłatności za pobyt w schroniskach dla osób bezdomnych. A to zdaniem rzecznika praw obywatelskich ma wpływ na utrwalanie ubóstwa i zniechęca do korzystania ze schronienia. Prowadzić to może do wzrostu bezdomności ulicznej.

11.09.2020