NIK: Brak pasów przeciwpożarowych przy liniach kolejowych groźny dla lasów

Samorząd terytorialny

NIK apeluje do Ministerstwa Infrastruktury o zmiany w przepisach, które pozwolą zapobiec nieprawidłowościom lub usprawnią realizację zadań dotyczących urządzania i utrzymania pasów przeciwpożarowych przy liniach kolejowych. Z kontroli przeprowadzonej przez NIK wynika, że w województwie lubuskim ponad 20 proc. pasów przeciwpożarowych przy liniach kolejowych pozostaje nieurządzonych, a blisko połowa istniejących była niewłaściwie utrzymana. To realne zagrożenie pożarowe.

11.08.2020

Ochrona danych utrudnia znalezienie właściciela

Samorząd terytorialny RODO

Do powiatowych i miejskich biur coraz częściej trafiają znalezione na ulicy lub w komunikacji miejskiej telefony, laptopy czy tablety. Ich pracownicy nie mają podstaw prawnych do uruchomienia takiego sprzętu - w celu ustalenia jego właściciela. Już samo przechowywanie nośnika to przetwarzanie danych osobowych. Urzędnicy ryzykują więc ciężkimi naruszeniami RODO.

11.08.2020

Właściciele odholowanych aut płacą krocie z powodu luki w przepisach

Samorząd terytorialny Transport

W Prawie o ruchu drogowym brakuje zapisu, do kiedy najpóźniej samorząd powinien wystąpić o orzeczenie przepadku pojazdu odholowanego. Przedłuża to okres przechowywania aut nawet do kilku lat i powoduje wzrost kosztów - w drastycznych przypadkach właściciel musi płacić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

10.08.2020

Brak podstaw i pieniędzy na wsparcie rodziców przez gminy przy zamknięciu szkół

Samorząd terytorialny Szkoła i uczeń Koronawirus

Samorządy nie będą mogły wesprzeć rodziców finansowo, jeśli szkoła czy przedszkole będą ponownie zamknięte, gdy na danym terenie wzrośnie liczba zachorowań. Wielu rodziców nie będzie mogło pracować, a nie ma póki co mowy o zasiłkach rządowych. Nadzieje na pomoc władz lokalnych rozwiewa rzeczywistość – nie mają ani podstaw prawnych, ani pieniędzy na wsparcie.

08.08.2020

Zapewnienie finansowania Światowego Forum Miejskiego wśród priorytetów rządu

Samorząd terytorialny

Światowe Forum Miejskie w Katowicach, które odbędzie się w 2022 roku, jest w fazie przygotowań. Odpowiedzialne za nie Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej chce w najbliższym czasie podpisać umowę z agendą ONZ ds. urbanizacji i osiedli miejskich, która jest organizatorem takich imprez oraz zapewnić w budżecie państwa finansowanie Forum.

07.08.2020

Meldunek to relikt, nie ma znaczenia dla obywateli, a stwarza problemy gminom

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Obowiązek meldunkowy, mimo projektów likwidacji, pozostał. W prawie mowa jest jednak częściej o miejscu zamieszkania, które nie musi być z meldunkiem tożsame, na przykład w podatkach. Jednak samorządy wciąż muszą opierać się na zameldowaniu, co jest mylące i bije po kieszeni przy gospodarce odpadami czy bazie szkół. Meldunek ma też znaczenie przy liczeniu dochodów samorządów.

07.08.2020

Prezes UOKiK ukarał uczestników zmowy przetargowej na dowóz uczniów

Samorząd terytorialny Zamówienia publiczne

Przedsiębiorcy z Małopolski, którzy w ramach zmowy przetargowej działali na niekorzyść gmin i placówek edukacyjnych zostali ukarani przez prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Z analizy Urzędu wynika, że przedsiębiorcy stosowali mechanizm rozstawiania i wycofywania ofert.

06.08.2020

NIK: Na mieszkanie komunalne można czekać nawet 17 lat

Samorząd terytorialny

Rośnie liczba rodzin o niskich dochodach, które oczekują na mieszkanie od gminy. Gminy, pomimo podejmowanych działań, nie doprowadziły do poprawy ich sytuacji - wynika z raportu przygotowanego przez NIK. Kontrola wykazała też, że wieloletnie programy gospodarowania zasobem mieszkaniowym - jeśli w ogóle istnieją - są często niekompletne,

06.08.2020

Ministerstwo Rozwoju objaśnia zasady pomocy udzielanej przedsiębiorcom przez samorządy

Samorząd terytorialny Koronawirus

Na wniosek Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorstw minister rozwoju wydał objaśnienia dotyczące przesłanek udzielania pomocy przez samorządy. Wskazane zostały formy jej udzielania, okoliczności i dokumenty jakie mają być przedstawiane przez przedsiębiorców oraz kwestie procedury odwoławczej. Minister wyjaśniła także co należy rozumieć przez pogorszenie płynności finansowej.

05.08.2020

Obwodnice miast budowane w ciągu dróg wojewódzkich będą mogły uzyskać wsparcie

Samorząd terytorialny Transport

Wiceminister infrastruktury zapowiedział samorządowcom powstanie nowego rządowego programu dedykowanego obwodnicom miast budowanym w ciągu dróg wojewódzkich. Bo program budowy 100 obwodnic na lata 2020–2030 dotyczy obecnie tych budowanych w ciągu dróg krajowych. Tymczasem ruszają kolejne przetargi na zadania z programu.

05.08.2020

Straż miejska poucza o maskach i dystansie, mandaty pod znakiem zapytania

Samorząd terytorialny Koronawirus

Gminy nie mają uprawnienia do umocowywania swoich straży do nakładania mandatów za nieprzestrzeganie przepisów o zakrywaniu ust i nosa w zamkniętej przestrzeni czy niezachowanie bezpiecznego dystansu. Co więcej, prawo nie precyzuje, czy strażnicy mogą za takie naruszenia karać. W rezultacie funkcjonariusze tylko pouczają i ostrzegają opornych mieszkańców i przyjezdnych.

05.08.2020

Związek województw: Bez Warszawy Mazowsze będzie liderem biedy

Samorząd terytorialny Prawo europejskie Koronawirus

Zapowiadany podział województwa mazowieckiego doprowadziłby do powstania dwóch skrajnie różnych regionów: stołecznego – bogatego, generującego wysokie dochody, a zarazem zmuszonego do płacenia olbrzymiego „janosikowego” i mazowieckiego – jednego z najbiedniejszych w kraju, bez perspektyw rozwoju, generującego zaledwie 13 proc. dotychczasowych dochodów

04.08.2020

NIK: Przetwarzanie odpadów w instalacjach i ich monitoring są nieskuteczne

Samorząd terytorialny Środowisko

Trudności z dalszym zagospodarowaniem odpadów i wyższe koszty to efekt niewystarczających i nieskutecznych działań podmiotów prowadzących instalacje mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów – uważa Najwyższa Izba Kontroli. Negatywnie ocenia też skuteczność monitorowania gospodarowania odpadami po przetworzeniu przez organy administracji publicznej.

04.08.2020

Letnik musi płacić za śmieci, jeśli gmina tak ustali

Samorząd terytorialny Środowisko

Problemy z opłatami za śmieci od domków letniskowych mają i gminy, i właściciele. Te pierwsze mają kłopot z egzekwowaniem należności, ci drudzy oburzają się, że jest za drogo, bo przebywają krótko lub zabierają śmieci do domu, gdzie i tak za odbiór płacą. Prawo jest jednak nieubłagane – jeśli gmina włącza letników do systemu, musi od nich odpady odbierać, a oni – płacić.

04.08.2020

WSA: Koszty większe, ale dobro niepełnosprawnego dziecka ważniejsze

Samorząd terytorialny

Gmina zwróci koszty przejazdu niepełnosprawnego dziecka do przedszkola, pod warunkiem że będzie to placówka najbliższa. Nie tylko w sensie odległości od miejsca zamieszkania, ale również realizacji indywidualnego toku nauczania - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku.

04.08.2020

WSA: Rekompensata za bezczynność organu tylko w szczególnie drastycznych przypadkach

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Jeżeli organ dopuścił się bezczynności, to sąd administracyjny może zasądzić na rzecz skarżącego sumę pieniężną. Instytucja ta powinna być jednak stosowana w szczególnie drastycznych przypadkach. Konieczne jest przy tym wykazanie uszczerbku wynikającego z nieterminowego działania. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu.

03.08.2020

RPO skarży decyzje krakowskiego WSA w sprawie uchwał anty-LGBT

Samorząd terytorialny Prawo europejskie

Dwa postanowienia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, że w uchwałach rad gminy i powiatu o "strefach wolnych od ideologii LGBT" nie chodzi o sprawy z zakresu administracji publicznej, są błędną wykładnią przepisów - uważa Rzecznik Praw Obywatelskich i występuje o zbadanie sprawy przez Naczelny Sąd Administracyjny.

31.07.2020

W Warszawie kara za brak opłaty za parkowanie pięciokrotnie wyższa

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne

Kara za brak opłaty za parkowanie w Strefie Płatnego Parkowania Niestrzeżonego zostanie w Warszawie podniesiona z 50 do 250 zł. Taką uchwałę przyjęli w czwartek wieczorem radni Rady Warszawy. Argumentem za podjęciem takiej decyzji było m.in. to, że wysokość kary nie była podnoszona od 2003 roku.

31.07.2020