Kolej Plus z poprawką Senatu wraca do Sejmu

Samorząd terytorialny Transport

Senatorowie wprowadzili poprawkę do ustawy o zmianie ustawy o transporcie kolejowym oraz niektórych innych ustaw. Zgodnie z propozycjami rządu powstrzymana ma zostać degradacja infrastruktury kolejowej.

07.02.2020

Powstają centra usług społecznych i jest spór o kwalifikacje pracowników

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna

Tworzone właśnie w niektórych gminach centra usług społecznych połączą różne istniejące dotąd instytucje. Jednym z problemów może być ujednolicenie wymogów kadrowych. Jest np. obawa, że planowane zasady szkoleń odbiegają od dotychczasowego systemu zdobywania kwalifikacji w pomocy społecznej.

07.02.2020

Senat za połączeniem inspekcji kontrolujących jakość żywności

Samorząd terytorialny Środowisko

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHARS) będzie kontrolowała jakość żywność na całym etapie jej obrotu, w produkcji i handlu - to założenie ustawy o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych. Senat poparł ją bez poprawek. Przepisy mają obowiązywać od lipca.

06.02.2020

Reklamy w Warszawie po uchwale krajobrazowej zbada UOKiK

Samorząd terytorialny Budownictwo

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie wyjaśniające, czy w stolicy nie dojdzie do stworzenia monopolu jednej spółki i ograniczenia dostępu do rynku reklamy zewnętrznej. Chodzi o zapisy uchwalonej niedawno uchwały krajobrazowej w Warszawie.

06.02.2020

NIK: Programy rewitalizacji podkarpackich gmin bez efektów

Samorząd terytorialny

Kontrola NIK wykazała, że podkarpackie gminy popełniły wiele błędów przy przygotowaniu programów rewitalizacji, a skomplikowane procedury wydłużały ich weryfikację. Dlatego też w sześciu skontrolowanych gminach rewitalizacja nie rozpoczęła się wcale albo przebiegała z dużym opóźnieniem, a efekty wystąpiły tylko w jednej z nich.

06.02.2020

Mimo wsparcia gmin kopciuchy wciąż dymią - rząd wzywa na pomoc banki

Samorząd terytorialny Środowisko

Rząd chce stworzyć zbiór danych o źródłach ciepła w budynkach i lokalach w całym kraju - Centralną Ewidencję Emisyjności Budynków. W inwentaryzacji mają brać udział samorządy. Ma to wesprzeć programy antysmogowe, które idą jak po grudzie. Przy słabej promocji mało kto wie, że może dostać pieniądze na wymianę starych pieców, a skomplikowane wnioski odstraszają. Ratunkiem miały być gminy, teraz na pomoc rząd wzywa również banki.

06.02.2020

Deklaracje śmieciowe po zmianie ustawy

Samorząd terytorialny Środowisko

Nowelizacja ustawy śmieciowej określa, kto i kiedy powinien złożyć na nowo deklaracje śmieciowe. Zmiana deklaracji może też wynikać z uchwał rady gminy. Dotyczy to na przykład kompostujących odpady i właścicieli nieruchomości niezamieszkałych. Odrębnych deklaracji nie muszą składać mieszkańcy bloków.

05.02.2020

MC: W Rejestrze Danych Kontaktowych jest już milion wpisów

Samorząd terytorialny Nowe technologie

Ministerstwo Cyfryzacji podliczyło, że w Rejestrze Danych Kontaktowych jest już milion wpisów. Dzięki niemu urzędnicy mają dostęp do aktualnych danych kontaktowych obywateli i zamiast wysyłać pismo – mogą zadzwonić.

04.02.2020

Samorządy będą mogły wnioskować o pieniądze na innowacje dla środowiska

Samorząd terytorialny Środowisko

Program „Sokół” otworzył się na samorządy, które będą mogły ubiegać się o dofinansowanie na innowacje związane ze zmniejszeniem emisji CO2, racjonalnym zarządzaniem energią czy oświetleniem. Do tej pory składać wnioski mogli przedsiębiorcy. W puli programu Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ma ponad 2 mld zł.

03.02.2020

Pieniądze samorządów w bankach słabo chronione, potrzebne pilne zmiany

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów

Cena nie może być jedynym kryterium przy przetargu na wybór banku obsługującego samorząd. Po upadku banku w Sanoku eksperci i poszkodowane jednostki domagają się regulacji rozszerzających ochronę depozytów samorządowych. Prawo nie przewiduje zabezpieczeń, gdy upadnie bank, a samorządy tracą miliony. To dysproporcja w zakresie ochrony środków publicznych.

03.02.2020

Samorządowcy chcą kompleksowych zmian w magazynowaniu odpadów

Samorząd terytorialny Środowisko

Jest różnica zdań pomiędzy ministerstwem klimatu i samorządowcami w zakresie magazynowania odpadów. Przedstawiciele samorządów podkreślają, że konieczna jest zmiana całego systemu gospodarki odpadami, a nie rozwiązania częściowe. I negatywnie odnoszą się do projektu rozporządzenia w tej sprawie.

01.02.2020

Urząd, który nie udziela informacji publicznej, ponosi straty wizerunkowe

Samorząd terytorialny RODO

Jeżeli urząd odmawia udzielenia informacji publicznej, powinien wskazać podstawę prawną. Każdemu przysługuje skarga na bezczynność organu. Prawo przewiduje też sankcję karną dla urzędnika, który dopuścił się zaniedbania. Najbardziej dotkliwa jest jednak utrata reputacji urzędu – uważa dr hab. Agnieszka Piskorz-Ryń z Wydziału Prawa i Administracji UKSW.

01.02.2020

Po zmianie przepisów o rejestracji wciąż kolejki w wydziałach komunikacji

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo gospodarcze

Wydziały komunikacji w starostwach i urzędach miast są zasypywane dużą liczbą zgłoszeń nabycia i zbycia pojazdów. Przykładowo w jednym z powiatów to około 40 tysięcy nowych spraw. Konieczne jest więc zatrudnienie nowych pracowników. Związek Powiatów Polskich przygotował projekt rozwiązań prawnych i proponuje wprowadzenie opłat za zgłoszenia.

31.01.2020

Rząd poprawia przepisy, problem z "alimenciarzami" nie znika

Samorząd terytorialny Prawnicy Prawo rodzinne

Na koniec 2018 r. należności dłużników alimentacyjnych z tytułu świadczeń wypłaconych z Funduszu Alimentacyjnego sięgnęły ok. 11,5 miliardów złotych, to o ponad miliard więcej niż rok wcześniej - wynika z raportu NIK. Długi rosną - jak wskazują kontrolerzy - bo nadal szwankuje m.in. system sprawdzania dochodów "alimenciarzy" i ich aktywizacji zawodowej.

31.01.2020

MEN nie chce obowiązku szczepień przy rekrutacji do przedszkoli

Samorząd terytorialny Zarządzanie oświatą Opieka zdrowotna

Ministerstwo Edukacji Narodowej nie widzi podstaw, aby zmieniać ustawowe kryteria rekrutacji do publicznego przedszkola pod kątem obowiązkowego szczepienia dziecka - tak resort zareagował na postulaty w tej sprawie zgłaszane przez niektóre samorządy. Także RPO sugerował ustawowe mobilizowanie rodziców do obowiązkowych szczepień dzieci.

30.01.2020

RIO: Burmistrz nie może powołać radnych do komisji

Samorząd terytorialny

Burmistrz nie może powołać do komisji przyznającej dotacje celowe radnych rady gminy i nałożyć na nich odpowiednich obowiązków – stwierdziło kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej we Wrocławiu. Radni nie są ani pracownikami urzędu miasta, ani nie łączy ich z burmistrzem miasta żaden stosunek prawny.

30.01.2020

Czipowanie psów ograniczyłoby wydatki gmin na bezdomne zwierzęta

Samorząd terytorialny

Stworzenie obowiązku powszechnego chipowania psów i wprowadzenie centralnego systemu ich ewidencji jest konieczne – uważają samorządowcy. Obecnie nawet 18 tysięcy złotych płaci gmina za zaopiekowanie się jednym wyłapanym zwierzęciem. Dzięki chipowi łatwiej będzie znaleźć właściciela i obciążyć go kosztami.

29.01.2020