Samorządy raczej nie wycofają się z opłaty klimatycznej

Samorząd terytorialny Środowisko Finanse samorządów

Opłata klimatyczna w niewielkim stopniu, ale zasila budżety samorządów, są więc one - z wyjątkami - przeciwne jej likwidacji. Pytanie, czy gmina powinna ją pobierać, jeśli powietrze nie nadaje się do oddychania. Rozwiązaniem może być przeznaczanie ich na specjalne cele, takie jak wymiana kopciuchów. Jak się okazuje, gminy mają też problem ze skutecznym pobieraniem tej opłaty.

29.01.2020

Miasto zapłaci, bo rowerzysta uderzył w słupek od znaku drogowego

Samorząd terytorialny

Miasto zaakceptowało posadowienie znaku drogowego, niezgodnie z projektem, w chodniku na skraju ścieżki rowerowej. Odpowiada więc za obrażenia rowerzysty, który uderzył w słupek od znaku – stwierdził Sąd Okręgowy w Sieradzu. Miasto i jego ubezpieczyciel zapłacą rowerzyście odszkodowanie i rentę.

28.01.2020

Nauczyciele szkół niepublicznych niekoniecznie mogą liczyć na podwyżki

Samorząd terytorialny Prawo pracy Finansowanie oświaty

Tylko niektóre szkoły niepubliczne i prywatne dały nauczycielom podwyżki wynagrodzenia. Najgorsza sytuacja jest w małych szkołach wiejskich prowadzonych przez stowarzyszenia rodziców na prawach szkół publicznych. Tam nauczyciele pracują czasami za mniejsze wynagrodzenie niż dostawaliby, gdyby byli zatrudnieni zgodnie z Kartą Nauczyciela.

28.01.2020

Fikcyjna frakcja energetyczna – jest, ale jej nie ma; potrzebne regulacje

Samorząd terytorialny Środowisko

Samorządowcy dopominają się, żeby resort klimatu przedstawił koncepcję zagospodarowania frakcji energetycznej i sposób wsparcia finansowego. Do tego czasu chcą zezwolenia na jej magazynowanie. - Uprawiamy fikcję. Ta frakcja jest, ale jednocześnie jej nie ma – nie wolno jej składować, magazynować, ani spalać – mówi Leszek Świętalski

28.01.2020

Po wyroku TSUE samorządowcy obawiają się rozjeżdżenia dróg

Samorząd terytorialny Transport

Drogi samorządowe zostaną „rozjeżdżone” przez ciężarówki – obawiają się samorządowcy w związku z projektem nowelizacji ustawy o drogach publicznych. Zarzucają, że nie określa on kosztów ewentualnych napraw dróg i dostosowania znaków drogowych oraz przewiduje zbyt krótkie vacatio legis. Ministerstwo Infrastruktury podkreśla, że zrobiło wszystko, by jak najwięcej dróg zabezpieczyć.

28.01.2020

Wybrano laureatów Ogólnopolskiego Rankingu Gmin i Powiatów 2019

Samorząd terytorialny

Związek Powiatów Polskich nagrodził najbardziej rozwojowe samorządy. Zwycięzcami Ogólnopolskiego Rankingu Gmin i Powiatów 2019 zostali: powiat augustowski, ostródzki, kielecki, miasto Nowy Sącz oraz gminy Bolesławiec i Chełmiec.

27.01.2020

Urząd gminy nie może zabronić radnemu posiadania pieczątki

Samorząd terytorialny

Radny, który na swój koszt wyrobi sobie pieczątkę, nie może jej używać w imieniu gminy czy rady. Jeśli przystawia ją we własnej korespondencji i jest na niej tylko jego imię, nazwisko i funkcja, to nie zachodzą przesłanki wykroczenia. Nawet wtedy, gdy władze gminy zabraniają posiadania pieczęci i grożą grzywną.

27.01.2020

NSA: Posiadanie prawa jazdy nie jest gwarantowane w Konstytucji

Samorząd terytorialny Policja

Jeśli starosta poweźmie informację od funkcjonariuszy policji, że kierowca przekroczył prędkość o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym, to jest zobowiązany zatrzymać mu prawo jazdy. Decyzja w tym przedmiocie ma na celu prewencyjne chronienie życia i zdrowia oraz bezpieczeństwo użytkowników dróg - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

26.01.2020

Spalarnie odpadów – przeżytek czy jedyne wyjście? Jest luka w prawie

Samorząd terytorialny Środowisko

Prawo nie reguluje, co robić z odpadami energetycznymi, ale nie można ich składować ani magazynować. Alternatywą jest spalanie. Zdaniem przeciwników spalarnie to efekt działań lobby i nieudacznictwa samorządów. A samorządy widzą w nich źródło ciepła i energii elektrycznej, które mogłyby powstać przy spalaniu. Tym bardziej że miliony ton takich śmieci zalegają na składowiskach.

25.01.2020

Będzie łatwiej termomodernizować i remontować budynki

Samorząd terytorialny Środowisko

Fundusz Termomodernizacji i Remontów, który wprowadza uchwalona przez Sejm ustawa, przewiduje premie remontowe dla gmin. Na pieniądze na remonty mogą też liczyć osoby fizyczne, wspólnoty i spółdzielnie. Dodatkowe wsparcie przewidziano dla budynków z wielkiej płyty. Będą też korzyści w przypadku instalacji OZE.

24.01.2020

Samorządowcy domagają się usunięcia zapisu o nagradzaniu nauczycieli przez kuratorów

Kadry w oświacie Samorząd terytorialny

Do tej pory z wnioskiem o nagrodę dla nauczycieli występowali dyrektorzy szkół, a dla dyrektorów – organ prowadzący, czyli gmina lub powiat. Teraz będzie można ich pominąć. Samorządowcy uważają, że to dowód braku zaufania i uznania ich za niekompetentnych. Obawiają się też, że kurator oświaty będzie prowadził politykę kadrową szkoły.

24.01.2020

Sejm za nowelą ustawy o Bazie Danych Odpadowych

Samorząd terytorialny Środowisko

Parlament skończył prace nad zmianami w ustawach dotyczącymi Bazy Danych o Odpadach. Teraz czekają tylko na podpis prezydenta. Firmy zyskają prawo prowadzenia papierowej ewidencji odpadów do końca czerwca. Papier będzie też dozwolony na wypadek awarii rejestru BDO. Ponadto terminy sprawozdawczości za 2019 rok zostały co do zasady wydłużone do połowy 2020 roku.

23.01.2020

MF: Samorządy, które straciły środki w banku, są zasilane subwencjami

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów

Ministerstwo Finansów podkreśla, że dzięki przymusowej restrukturyzacji banku w Sanoku udało się uratować większą część środków samorządów, które miały tam konta. I zapewnia, że są na bieżąco zasilane subwencjami i innymi środkami, zgodnie z terminami i przepisami prawa.

23.01.2020

Wiceminister rozwoju: Rusza reforma planowania przestrzennego

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Budownictwo

Planujemy, że do połowy roku przedstawimy główne założenia prac nad projektem ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym - mówi w wywiadzie dla Prawo.pl Robert Krzysztof Nowicki, wiceminister rozwoju. I zapowiada, że główne cele prac to zintegrowanie planowania w skali strategii rozwoju kraju, województw, powiatów i gminy.

22.01.2020

Upadł bank w Sanoku - miliony samorządów nie do odzyskania

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów

Prawo nie pozwala obecnie na refundację strat samorządów przy niewypłacalności banku, w którym miały rachunki i oszczędności. Podkarpackie samorządy, które straciły miliony po przymusowej restrukturyzacji banku w Sanoku, proszą wojewodę, ministra finansów i premiera o pomoc.

21.01.2020

Ogłoszono ranking samorządów, które najlepiej się rozwijają

Samorząd terytorialny

Kleszczów, Polkowice, Krynica Morska i Warszawa to samorządy, które zwyciężyły w tegorocznym Rankingu Zrównoważonego Rozwoju. Za jednostki najdynamiczniej rozwijające przedsiębiorczość w latach 2003–2018 uznano Lesznowolę, Dziwnów, Karpacz i Warszawę.

21.01.2020

Rejestr ryzyka – typowe błędy i ich wpływ na zarządzanie jednostką

Samorząd terytorialny Zarządzanie Kontrola zarządcza

Przeglądając standardy kontroli zarządczej, nie znajdziemy wskazanego wprost obowiązku prowadzenia rejestru ryzyka. Ustawodawca zostawił organizację procesu identyfikacji, oceny i analizy oraz reakcji na ryzyko zarządzającemu jednostką - pisze Katarzyna Lenczyk-Woroniecka, dyrektor Wydziału Audytu Wewnętrznego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego.

21.01.2020