Gminy wiejskie mogą wnioskować o dotacje na szkolne autobusy elektryczne

Samorząd terytorialny Środowisko

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznaczy 60 milionów złotych na zakup nowoczesnych autobusów elektrycznych i budowę infrastruktury do ich ładowania. O wsparcie zakupu pojazdów w ramach programu "KANGUR– Bezpieczna i ekologiczna droga do szkoły" mogą ubiegać się gminy wiejskie.

02.06.2020

Epidemia trochę słabnie - straże gminne chcą wrócić do swoich normalnych zadań

Samorząd terytorialny Koronawirus

Funkcjonariusze straży gminnych i miejskich chcą odmrożenia i powrotu do wykonywania swoich podstawowych czynności. Na początku pandemii zostali skierowani do działań związanych z zapobieganiem i przeciwdziałaniem COVID-19. Brakowało czasu na kontrolę spalania w piecach czy nielegalnych wysypisk śmieci.

02.06.2020

NIK: Place zabaw i małe obiekty sportowe nie są bezpieczne

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Stan techniczny placów zabaw i małych obiektów infrastruktury sportowo-rekreacyjnej jest zły – alarmuje Najwyższa Izba Kontroli. Istniejące urządzenia są często przestarzałe, a nowo powstające siłownie plenerowe, skateparki czy parki linowe powinny być bezpieczne, a nie ma przepisów normujących wymogi ich budowy i utrzymania.

01.06.2020

Olgierd Geblewicz: Samorządom nie powinno odbierać się kompetencji

Samorząd terytorialny

Rząd i samorząd powinny w swoich działaniach być kompatybilne i działać na partnerskich zasadach. Samorządom nie powinno odbierać się kompetencji, ale wspierać je. Na poziomie województwa mamy i marszałka, i wojewodę. To dla mieszkańców bywa mylące. Może należałoby zastanowić się, czy obecny stan prawny powinien w tym zakresie być docelowy?

01.06.2020

Odmrażanie także w muzeum, ale decyzję podejmie dyrektor

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Ministerstwo kultury informuje, że decyzje dotyczące zmiany form udostępniania instytucji kultury, takich jak muzea należą do dyrektora instytucji. Ma on działać w porozumieniu z organizatorem oraz właściwym oddziałem sanepidu. Odmrażanie nie oznacza też, że nie będzie obowiązku noszenia maseczki w budynku, parku czy na parkingu.

31.05.2020

Terminy administracyjne już biegną

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Koronawirus Kodeks postępowania administracyjnego

Niedawna nowelizacja ustawy odwiesza bieg administracyjnych terminów materialnych i procesowych. Organy administracji publicznej nie mogą już zaprzestać wykonywania czynności w postępowaniach administracyjnych bez narażenia się na zarzut bezczynności lub przewlekłości.

30.05.2020

Krzysztof Iwaniuk: Państwo można jeszcze bardziej decentralizować

Samorząd terytorialny

Zrównoważony rozwój jest ciągle fikcją. Potrzeba nam więcej solidarności dla bardziej równomiernego rozwoju kraju. Na polskiej wsi brakuje jeszcze sporo infrastruktury komunalnej i potrzeba jeszcze kilkudziesięciu lat na analogicznym poziomie inwestowania, by osiągnąć standardy na miarę XXI wieku – uważa Krzysztof Iwaniuk, szef Związku Gmin Wiejskich RP.

29.05.2020

Odbiór odpadów powinien być dopasowany do potrzeb mieszkańców gminy

Samorząd terytorialny Środowisko

Należy zmienić przepisy w zakresie częstotliwości odbioru odpadów biodegradowalnych i zmieszanych w gminach wiejskich i miejsko-wiejskich. Nie ma potrzeby częstszego odbioru takich śmieci, bo, przeciwnie niż w dużych miastach, tam frakcja „bio” prawie nie istnieje. Mało jest też nieruchomości wielorodzinnych. A więcej przyjazdów śmieciarki - to wyższe koszty dla mieszkańców.

29.05.2020

Zmiany w prowadzeniu polityki rozwoju uchwalone

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Wzmocnienie partnerstwa rządu z samorządami oraz powiązanie planowania społeczno-gospodarczego z przestrzennym - to cel nowelizacji ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju, która została w czwartek uchwalona przez Sejm. Za ustawą głosowało 417 posłów, jeden był przeciw, a tylko 37 wstrzymało się od głosu. Teraz nowela trafi pod obrady Senatu.

28.05.2020

Prezydent chce powstania funduszu inwestycji samorządowych

Samorząd terytorialny Finanse samorządów Koronawirus

Z funduszu inwestycji samorządowych będą mogły korzystać samorządy, by sięgać po środki europejskie. To wyjście naprzeciw problemom wielu z nich, które nie mają pieniędzy na wkład własny umożliwiający udział w projektach dofinansowanych z UE. Środki przeznaczone na fundusz to 20-30 miliardów złotych.

28.05.2020

Andrzej Płonka: Samorząd jeszcze spełnia swoją rolę

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Coraz bardziej odchodzimy od modelu organizacji państwa subsydiarnego. I nie chodzi tylko o bezpośrednie odbieranie kompetencji – choć ono też ma miejsce. Częściej zmiany przeprowadzane są w białych rękawiczkach przez narzucanie coraz bardziej szczegółowych standardów i procedur świadczenia usług – mówi Andrzej Płonka, prezes Związku Powiatów Polskich.

28.05.2020

Eksperci: Niezbędna jest stabilizacja finansów samorządowych

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Słaba współpraca i brak zaufania między rządem a samorządami, ale także podziały w lokalnych strukturach - to zdaniem ekspertów bolączki samorządów. Wyzwaniem na przyszłość jest stabilizacja finansów samorządowych, ale konieczne są też zmiany w gospodarce przestrzennej, która powoduje ogromne koszty.

27.05.2020

Obowiązuje już nowelizacja ustawy o kołach gospodyń wiejskich

Samorząd terytorialny

Zarejestrowane koło gospodyń wiejskich może otrzymać od 3 do 5 tysięcy złotych na działalność w tym roku. Kwota zależy od liczby członków organizacji. Pomoc jest przyznawana do wyczerpania środków finansowych, zgodnie z kolejnością złożenia prawidłowo wypełnionego wniosku.

27.05.2020

30-lecie wielkiej reformy i coraz mniej samorządu w samorządzie

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Instrukcyjne prawo, ciągłe zmiany kluczowych przepisów, brak pieniędzy na wykonywanie zadań i odbieranie dochodów - to zdaniem samorządowców główne przeszkody w rozwoju samorządności. A, jak podkreślają, to samorządy są liderami w wykorzystywaniu środków UE, w nich rozwija się społeczeństwo obywatelskie, one też pełnią ważną rolę w rozwoju biznesu.

27.05.2020

NSA: Urlop nie przywróci terminu do wniesienia odwołania

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Strona postępowania powinna przewidzieć możliwość doręczenia korespondencji w czasie swojej nieobecności spowodowanej urlopem i zabezpieczyć możliwość jej skutecznego odbioru. Niestety tego nie zrobiła, więc świadczyło to o jej niedbalstwie i uniemożliwiło przywrócenie terminu. Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

27.05.2020

Jerzy Buzek: Mamy radykalny odwrót od decentralizacji

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

W państwach demokratycznych normą jest partnerski model szczebli władzy publicznej. Taki model budowaliśmy: silna gmina rozwiązująca podstawowe potrzeby mieszkańców uzupełniana przez powiat, który wraz z samorządowym województwem decyduje o rozwoju i polityce regionalnej. To zaowocowało decentralizacją państwa, zbliżeniem władz do obywateli i dialogiem

27.05.2020

Zdalne głosowanie w radzie tylko podczas epidemii

Samorząd terytorialny Koronawirus

Rada nie może wprowadzić do statutu miasta postanowienia normującego prowadzenie sesji z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej umożliwiających porozumiewanie się na odległość - stwierdził wojewoda lubelski. Podkreślił, że zdalny tryb obradowania dotyczy tylko okresu obowiązywania stanu epidemii.

26.05.2020

Nowa ustawa pozwoli na budowę naziemnych miejskich kolei

Samorząd terytorialny Budownictwo

Rząd przygotowuje projekt ustawy umożliwiającej wprowadzenie w polskich miastach miejskiej kolejki naziemnej, np. monorail. Projekt ma w ciągu kilku dni trafić na posiedzenie Rady Ministrów, a jako pierwsze miasto zainteresowany taką inwestycją jest Rzeszów, gdzie w poniedziałek został on zaprezentowany.

25.05.2020

Powiaty upominają się o konsultacje zmian w prawie

Samorząd terytorialny

Wnoszone do parlamentu projekty i uchwalane na ich podstawie ustawy, szczególnie te dotyczące samorządu terytorialnego, powinny być konsultowane z zainteresowanymi organizacjami - napisał do marszałek Sejmu Zarząd Związku Powiatów. Zdaniem korporacji, nawet projekty przygotowywane w ramach walki z epidemią koronawirusa powinny podlegać konsultacjom.

25.05.2020

NSA: Brak uzasadnienia przy odmownym załatwieniu skargi to wada istotna

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Rada gminy uznała, że skarga na działalność wójta była bezzasadna. Wydana w tej sprawie uchwała nie zawierała jednak uzasadnienia prawnego i faktycznego oraz pouczenia. Tymczasem elementy te były szczególnie ważne, ponieważ osobie niezadowolonej z odpowiedzi nie przysługuje skarga do sądu. Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

25.05.2020