NSA: Chce mieszkać w gminie, więc burmistrz ma rozpatrywać jej wniosek

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Z ustaleń wynika, że wnioskodawczyni przebywa na terenie gminy W. Na terenie tej gminy jest zatrudniona, a jej dzieci chodzą tam do szkoły. Wnioskodawczyni chce dalej zamieszkiwać na terenie tej gminy. Oznacza to, że ma ona tam miejsce zamieszkania, co ma znaczenie dla ustalenia właściwego organu – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

15.09.2020

WSA: To nie sołtys ma kierować akcją pomocy w razie kataklizmu

Samorząd terytorialny

Sołtysa nie można zobowiązać, aby kierował akcją pomocy w sołectwie w czasie klęski żywiołowej. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby sołtys organizował pomoc sąsiedzką np. w razie pożaru - stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach, oceniając uchwałę rady gminy w Nagłowicach.

12.09.2020

TK: Zgodna z Konstytucją podwyższona opłata za składowanie odpadów bez zezwolenia

Samorząd terytorialny Środowisko

Ustawodawca zachował właściwe proporcje pomiędzy zapewnieniem przestrzegania wymogu składowania odpadów, a dolegliwością finansową obciążającą podmiot, który narusza obowiązki ustawowe w zakresie składowania i magazynowania odpadów. Przepis podwyższający opłatę za składowanie odpadów bez zezwolenia jest zgodny z Konstytucją. – uznał Trybunał Konstytucyjny.

10.09.2020

NSA: Potwierdzenie obywatelstwa dziecka Polaka nie zależy od transkrypcji zagranicznego aktu urodzenia

Prawo rodzinne Administracja publiczna

Naczelny Sąd Administracyjny wydał w czwartek przełomowy wyrok. Zagraniczny akt urodzenia dziecka nie może być podważony przez organy administracji w toku postępowania o potwierdzenie obywatelstwa. Jeśli więc w akcie urodzenia wskazano jako ojca obywatela polskiego, to dziecko ma z mocy prawa polskie obywatelstwo, niezależnie od tego, że urodziło się w drodze surogacji.

10.09.2020

NSA: Zamieszkanie blisko sądu nie uzasadnia odmowy przeglądania akt w siedzibie organu

Administracja publiczna Budownictwo

Wnioskodawca chciał się zapoznać z aktami postępowania w siedzibie organu pierwszej instancji. Ten jednak odmówił ich udostępnienia, co uzasadnił ekonomiką procesową i tym, że zostały one już przekazane do sądu. Natomiast WSA dodał, że wnioskodawca mieszka blisko sądu, więc może zapoznać się z aktami w jego siedzibie. Naczelny Sąd Administracyjny nie zgodził się z takim rozstrzygnięciem sprawy.

10.09.2020

WSA: Bez dobrego uzasadnienia nie można różnicować godzin otwarcia sklepów

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo gospodarcze

Zgodnie z prawem samorząd może określić ramy czasowe dla placówek handlu detalicznego, zakładów gastronomicznych i usługowych. Tak też zrobiło jedno z podkarpackich miast, które ustaliło, że sklepy znajdujące się w budynkach wielomieszkaniowych będą otwarte krócej. Uchwała ta została jednak uchylona,

09.09.2020

SN: Prawo do mieszkania ważniejsze niż przedawnienie roszczenia

Samorząd terytorialny Prawo cywilne

Ważniejszą wartością od bezpieczeństwa i pewności obrotu gospodarczego jest prawo obywatela do mieszkania oraz sprawiedliwość społeczna - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej SN i powołał sie na zasadę współżycia społecznego. Tym samym sprawę przegrał prezydent miasta Opola, który nabył nieruchomość z mocy ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym.

09.09.2020

WSA: Objęcie zakazem ruchu jedynej ulicy prowadzącej do zakładu spółki naruszyło jej prawa

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo gospodarcze

Wprowadzony zakaz ruchu objął ulicę, która stanowiła jedyny dojazd do zakładu spółki. To zaś uniemożliwiło prowadzenie przez nią działalności gospodarczej. WSA w Rzeszowie uznał, że naruszono w ten sposób prawa spółki. Nie wykazano bowiem, dlaczego potraktowano ją gorzej niż innych uczestników ruchu drogowego

08.09.2020

Decyzja o tym kiedy spożywać alkohol, nie należy do gminy

Samorząd terytorialny

Gmina nie może określić wytycznych odnośnie do pomieszczeń lub miejsc, w których dopuszczalna jest sprzedaż albo podawanie alkoholu. Jest to bowiem kompetencja ustawodawcy. Podobnie jak wskazanie okoliczności, w których dopuszczalne będzie spożycie alkoholu w miejscu publicznym - wyjaśnił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie.

05.09.2020

WSA: Wójt pochopnie ukarał strażaków za wycinkę drzew po burzy

Samorząd terytorialny Środowisko

Wójt przy wymierzeniu kary pieniężnej za wycięcie drzew bez uzyskania wymaganego zezwolenia nie ustalił dlaczego prezes Ochotniczej Straży Pożarnej nie dokonał zgłoszenia. A także, czy nie działał w stanie wyższej konieczności - stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach.

31.08.2020

WSA potwierdził karę dla burmistrza za brak procedur ochrony danych 

Samorząd terytorialny Administracja publiczna RODO

Ukarany grzywną w wysokości 40 tys. zł burmistrz Aleksandrowa Kujawskiego za to, że nie zawarł umowy powierzenia przetwarzania danych osobowych z podmiotami, którym przekazywał dane, odwołał się od decyzji UODO, ale ostatecznie przegrał w wojewódzkim sądzie administracyjnym.

27.08.2020

WSA: Mandat nie uchroni radnego przed zwolnieniem z pracy

Samorząd terytorialny Prawo pracy

Rada powiatu zezwala na rozwiązanie stosunku pracy z radnym, ale nie jest sądem pracy. Jej zgoda umożliwia jedynie podjęcie działań względem radnego - pracownika - wyjaśnił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi. Stąd odmowa wyrażenia zgody musi być szczególnie przekonywająco uzasadniona, stwierdził sąd.

27.08.2020

WSA: Bez konsultacji nie ma ważnej uchwały w sprawie nadania statutu sołectwa

Samorząd terytorialny

Prokurator zasadnie zakwestionował uchwałę rady gminy z 2007 r. w sprawie nadania statutu sołectwu. Z przepisów wynika, że uchwała w tym przedmiocie może zapaść, o ile wcześniej zostaną przeprowadzone konsultacje z mieszkańcami. Tych jednak zabrakło – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach.

26.08.2020

A jednak ludzie, nie ideologia - WSA uzasadnia uchylenie uchwały anty-LGBT

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Uchwała rady gminy Istebna w żaden sposób nie definiuje, czym jest tzw. ideologia LGBT i nie można podzielić poglądu, że nie uderza w konkretne osoby. Tym samym jest naruszeniem art. 32 Konstytucji zakazującego m.in. dyskryminowania osób ze względu na orientację seksualną i tożsamość płciową - uzasadnia WSA wyrok w sprawie jednej z uchwał anty-LGBT.

25.08.2020

WSA: Zebranie miejskie jednostki pomocniczej może odwołać członków rady

Samorząd terytorialny

Ustawa reguluje kwestię powołania członków rady miasta jednostki pomocniczej, milczy zaś jeżeli chodzi o ich odwołanie. Nie oznacza to jednak, że nie ma takiej możliwości lub należy stosować taką samą procedurę jak przy ich powołaniu. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie orzekł, że kwestia ta została pozostawiona samorządom, które mogą ją uregulować w statucie.

17.08.2020

NSA: Nie każde opuszczenie mieszkania to podstawa do wymeldowania

Prawo rodzinne Administracja publiczna

Wnioskodawca wystąpił o wymeldowanie żony i dzieci, ponieważ nie zamieszkiwali z nim od prawie siedmiu lat. Okazało się jednak, że opuścili oni mieszkanie, ponieważ doświadczali przemocy i agresji. Nie przeszkodziło to jednak wojewodzie w orzeczeniu o ich wymeldowaniu. Tymczasem powinien ocenić, czy zachowanie wnioskodawcy miało wypływ na trwałe i dobrowolne opuszczenie mieszkania.

06.08.2020