WSA: Jedna stawka za korzystanie przez przewoźników z przystanków jest dyskryminująca

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Transport

Ustalenie przez gminę jednej, stałej stawki opłaty za korzystanie z przystanków komunikacyjnych jest krzywdzące dla przewoźników wykonujących przewóz małymi pojazdami. W takiej sytuacji ponoszą oni takie same koszty, jak przewoźnicy z dużymi pojazdami, które bardziej niszczą infrastrukturę. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie.

07.07.2020

SN: Odszkodowanie za bezprawną decyzję o wywłaszczeniu przez państwo

Prawo cywilne Administracja publiczna

Sąd badając przesłanki odpowiedzialności odszkodowawczej może ustalać, czy prawidłowe rozpoznanie wniosku o ustanowienie użytkowania wieczystego również doprowadziłoby do odmowy ustanowienia tego prawa - orzekł Sąd Najwyższy w uchwale dotyczącej unieważnienia decyzji na podstawie dekretu o gruntach warszawskich z 1945 r.

06.07.2020

WSA: COVID-19 nie wstrzymuje terminów na zbieranie podpisów pod referendum

Samorząd terytorialny Koronawirus

Instytucja zawieszenia i wstrzymania terminów administracyjnych zawarta w ustawie o zwalczaniu COVID-19 nie powinna mieć zastosowania do procedur związanych z przeprowadzeniem referendum gminnego, które ma odwołać burmistrza miasta - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny.

04.07.2020

Tylko istotne naruszenia procedury mogą podważyć wynik wyborów

Wybory Koronawirus

Orzecznictwo Sądu Najwyższego wskazuje, że wybory mogą być unieważnione tylko wtedy, gdy naruszenia procedury wyborczej mogły mieć wpływ na wynik głosowania. Ograniczenie zakresu protestu i kontroli wyborów przez Sąd Najwyższy wyłącznie do niektórych czynności przebiegu głosowania lub tylko do jednej tury jest niedopuszczalne.

04.07.2020

SN: Roszczenie o zwrot zapłaconych czynszów - do posiadacza samoistnego

Prawo cywilne Budownictwo

Jeśli przy podpisywaniu umowy najmu lokalu nie sprawdzimy, kto jest prawowitym właścicielem, to możemy narazić się na płacenie podwójnego czynszu - taki jest wniosek z orzeczenia Sądu Najwyższego w sprawie o bezumowne korzystanie z nieruchomości w Rzeszowie. W sporze spółki z miastem tylko dobra wiara najemcy uchroniła go od finansowej katastrofy.

02.07.2020

NSA: Wybór zerojedynkowy - odwołanie od decyzji albo żądanie jej uzupełnienia

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Strona nie może skorzystać z dwóch wykluczających się środków prawnych. Jeżeli odwołała się od decyzji administracyjnej, to nie może żądać już jej uzupełnienia. Gdyby jednak do tego doszło, organ potraktuje złożony wniosek jako uzupełnienie argumentów odwołania - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

30.06.2020

Każdy ma prawo wiedzieć, czy zakaz przynależności do partii jest przestrzegany

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Zgodnie z przepisami prawa, sekretarz gminy nie ma prawa tworzenia partii politycznych ani przynależności do nich. Każdy ma prawo wiedzieć, czy wymóg ten jest przestrzegany. Dlatego też - zdaniem NSA - osoba zainteresowana tą kwestią powinna dostać jasną odpowiedź na skierowany w tej sprawie wniosek o udostępnienie informacji publicznej.

25.06.2020

NSA: Skarga na bezczynność tylko przed wydaniem decyzji

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Wniesienie skargi na bezczynność organu administracji po zakończeniu przez ten organ postępowania i wydaniu decyzji stanowi przeszkodę w podjęciu rozpoznania merytorycznego takiej skargi - taki jest sens uchwały siedmiu sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego z 22 czerwca br. Przyjęcie, że skargę można składać bezterminowo, naruszyłoby system prawny.

24.06.2020

SN: Kandydat zebrał brakujące podpisy, może więc uczestniczyć w wyborach na prezydenta

Administracja publiczna Wybory

Izba Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego uwzględniła tylko jedną skargę komitetu wyborczego. Nakazała Państwowej Komisji Wyborczej wpisać na listę kandydatów na prezydenta RP Waldemara Witkowskiego w wyborach ogłoszonych na 28 czerwca br., gdyż kandydat wykazał się łącznie poparciem ponad 100 tysięcy obywateli.

15.06.2020

WSA: Ten sam skład kolegium mógł dokonać autokontroli

Administracja publiczna

Strona zarzuciła, że postanowienie wydane w trybie autokontroli zostało podjęte przez ten sam skład samorządowego kolegium odwoławczego. WSA w Gorzowie Wielkopolskim uznał jednak, że istotą autokontroli jest skontrolowanie wydanego przez siebie orzeczenia. To zaś ma wskazywać na konieczność rozpatrzenia sprawy przez ten sam skład orzekający.

12.06.2020

RIO: Pomoc dla przedsiębiorcy w związku z COVID-19 bez wniosku i limitu

Samorząd terytorialny Finanse samorządów Koronawirus

Rada gminy, podejmując uchwałę o zwolnieniu grup przedsiębiorców z podatku od nieruchomości w związku z konsekwencjami COVID-19, nie może uzależniać pomocy od złożenia wniosku przez podatnika. Nie może też limitować wielkości środków przeznaczonych na udzielnie pomocy – przypomina RIO w Rzeszowie.

05.06.2020

NSA: Obwód głosowania w hospicjum nie podlega zaskarżeniu

Pomoc społeczna Wybory

Na postanowienie Państwowej Komisji Wyborczej dotyczące skargi na postanowienie komisarza wyborczego o utworzeniu odrębnego obwodu głosowania w zakładzie leczniczym, domu pomocy społecznej, zakładzie karnym i areszcie śledczym skarga do Naczelnego Sądu Administracyjnego - nie przysługuje skarga. Nawet jeśli utworzenie obwodu zagraża życiu pacjentów hospicjum i szpitala - orzekł NSA.

03.06.2020

SN odrzuca skargę na uchwałę PKW, której nie ma w Dzienniku Ustaw

Wybory

Protest wyborczy na uchwałę Państwowej Komisji Wyborczej z 10 maja 2020 r. w sprawie stwierdzenia niemożności głosowania na kandydatów w wyborach Prezydenta RP jest niedopuszczalny - orzekła Izba Kontroli Nadzwyczajnej SN. Podstawą odrzucenia nie był brak publikacji tej uchwały w Dzienniku Ustaw, lecz brak terminów na wnoszenie skarg.

29.05.2020

NSA: Urlop nie przywróci terminu do wniesienia odwołania

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Strona postępowania powinna przewidzieć możliwość doręczenia korespondencji w czasie swojej nieobecności spowodowanej urlopem i zabezpieczyć możliwość jej skutecznego odbioru. Niestety tego nie zrobiła, więc świadczyło to o jej niedbalstwie i uniemożliwiło przywrócenie terminu. Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

27.05.2020

NSA: Brak uzasadnienia przy odmownym załatwieniu skargi to wada istotna

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Rada gminy uznała, że skarga na działalność wójta była bezzasadna. Wydana w tej sprawie uchwała nie zawierała jednak uzasadnienia prawnego i faktycznego oraz pouczenia. Tymczasem elementy te były szczególnie ważne, ponieważ osobie niezadowolonej z odpowiedzi nie przysługuje skarga do sądu. Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

25.05.2020

NSA: Zasiłek celowy limitowany przez uznanie urzędnika

Pomoc społeczna Administracja publiczna

Urzędnicy uznali, że chory i niepracujący mieszkaniec Wieliczki nie może otrzymać więcej niż 200 zł na zakup leków z pomocy społecznej. Dlatego, że wziął już 1800 zł i tym samym otrzymał pomoc przeznaczoną na pokrycie niezbędnych potrzeb życiowych. Naczelny Sąd Administracyjny zgodził się z opinią, że środki z pomocy społecznej są ograniczone.

24.05.2020

WSA: Covid-19 nie przeszkodzi w ujawnieniu informacji o nagrodach w urzędzie

Samorząd terytorialny Koronawirus

Wstrzymanie rozpoczęcia i zawieszenie biegu terminów w związku z pandemią Covid-19 nie dotyczy terminów w rozpoznawanych przez sądy sprawach uznanych przez ustawodawcę za pilne. Należą do nich również sprawy z zakresu dostępu do informacji publicznej, co oznacza, że organ nie podejmując czynności w terminie, pozostaje w bezczynności

23.05.2020

WSA: Niejasne żądanie nie jest wnioskiem o informację publiczną

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Żądanie oczywiście niejasne, niezrozumiałe, nie stanowi wniosku o udostępnienie informacji publicznej, więc organ nie musi go rozpoznać. Nie można też wezwać do jego uzupełnienia, ponieważ nie ma do tego podstawy prawnej. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim.

22.05.2020

NSA: Zwrot pieniędzy z pomocy społecznej bez terminu jest błędem

Pomoc społeczna Finanse publiczne Administracja publiczna

Nieustalenie terminu zwrotu nienależnie pobranego świadczenia pozbawia decyzje cech tytułu egzekucyjnego i oznacza, że nie można przymusowo świadczenia odebrać - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. I dodał, że zadaniem pomocy społecznej jest wspieranie osób i rodzin w wysiłkach zmierzających do poprawy warunków życiowych, odpowiadających godności człowieka.

20.05.2020