WSA: Rekompensata za bezczynność organu tylko w szczególnie drastycznych przypadkach

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Jeżeli organ dopuścił się bezczynności, to sąd administracyjny może zasądzić na rzecz skarżącego sumę pieniężną. Instytucja ta powinna być jednak stosowana w szczególnie drastycznych przypadkach. Konieczne jest przy tym wykazanie uszczerbku wynikającego z nieterminowego działania. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu.

03.08.2020

WSA: Jeśli zastępca wójta reprezentuje gminę w związku, odpowiada za to przed radą

Samorząd terytorialny

Skoro zastępca wójta, zgodnie z uchwałą rady gminy, reprezentuje gminę w zgromadzeniu związku gmin, to jego działania należy traktować jako działania własne organu wykonawczego gminy. Rozpoznanie skargi na zaniedbanie wicewójta należy więc do rady gminy, a nie wójta - stwierdził w wydanym niedawno wyroku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie.

31.07.2020

SN: Pytanie o sposób prowadzenia wyborów bez dalszego biegu

Wybory

Wyborca w proteście wyborczym zwrócił się do Sądu Najwyższego o wyjaśnienie sposobu prowadzenia wyborów prezydenckich. Wskazał, że kandydat, który uzyskał więcej głosów w 9 województwach i za granicami kraju, przegrał wybory. Tak sformułowany protest wyborczy nie spełnia wymogów przewidzianych w Kodeksie wyborczym - orzekł Sąd Najwyższy.

30.07.2020

SN: Najpierw wyrok Trybunału, potem skarga na uchwałę PKW

Wybory

Dopóki Trybunał Konstytucyjny nie orzeknie o zgodności z Konstytucją przepisów ustawy o partiach politycznych, nie można rozstrzygać skargi na uchwałę Państwowej Komisji Wyborczej. Postępowanie w sprawie należy zawiesić. Takie orzeczenie wydał Sąd Najwyższy w sprawie dotyczącej rozliczenia wydatków wyborczych.

29.07.2020

SN: Brak zaświadczenia o prawie do głosowania to wina obcej poczty i wyborcy, a nie konsula

Administracja publiczna Wybory

Pierwszy raz w historii Sąd Najwyższy zajął się rolą konsulów w organizacji wyborów prezydenckich. Ocenił, że w stanie pandemii odpowiedzialność za wysłanie zaświadczeń o prawie do głosowania ponoszą zagraniczni operatorzy pocztowi. A ryzyko ponoszą sami wyborcy. Zarzuty nie odnoszą się do działań władz polskich ani też nie dotyczą spraw, na które konsul polski miałby wpływ - dodał SN.

28.07.2020

NSA: Nie można wyciąć lasu tylko dlatego, że ktoś kradnie drewno

Środowisko Administracja publiczna

Tylko w losowych przypadkach można całkowicie wyrąbać drzewostan. Nie należą do nich jednak kradzieże, ponieważ to na właścicielu lasu i właściwych organach spoczywa obowiązek zapobiegania tego rodzaju zdarzeniom. Tak najpierw zdecydował starosta odmawiając zgody na wycinkę, a następnie orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

27.07.2020

Sąd: Zarządca drogi powinien dostrzec nie tylko suche drzewa, ale i konary

Samorząd terytorialny

Gmina zbyt pobieżnie kontrolowała przydrożną zieleń skupiając się tylko na wycince suchych drzew. Zapłaci więc za szkodę, którą wyrządził oderwany od „zielonego drzewa” suchy konar – stwierdził Sąd Okręgowy w Elblągu. Zdaniem sądu odłamanie konaru wynikało z jego złego stanu, a nie zjawiska nadzwyczajnego.

25.07.2020

WSA: Pochopne stwierdzenie wygaśnięcia mandatu radnego jest niedopuszczalne

Samorząd terytorialny

Rada miasta stwierdziła wygaśnięcie mandatu radnego. Organ uznał, że radny nie zamieszkuje na stałe na obszarze gminy. Ustalenia w tym zakresie nie były wszechstronne. Należało zbadać, w której miejscowości znajduje się centrum życiowe skarżącego. Organ powinien dotrzeć do szeregu dowodów zanim wydał uchwałę - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim.

24.07.2020

RIO: Nie wystarczy wskazać w tytule uchwały, że związana jest ona z COVID-19

Finanse samorządów Koronawirus

Nie tylko w tytule, ale i w treści uchwały w sprawie zwolnień z podatku od nieruchomości trzeba wskazać, że dotyczy ona przedsiębiorców, których płynność finansowa uległa pogorszeniu w związku z ponoszeniem negatywnych konsekwencji ekonomicznych z powodu COVID-19 – stwierdziło Kolegium RIO w Lublinie.

21.07.2020

RIO: Przedsiębiorcy, którzy wynajmują nieruchomości innym, bez zwolnienia

Finanse publiczne Finanse samorządów

Ze zwolnienia z podatku od nieruchomości w związku z COVID-19 mogą korzystać tylko przedsiębiorcy, którzy są jednocześnie podatnikami podatku od nieruchomości. Ze zwolnienia nie mogą korzystać podmioty wydzierżawiających swoje nieruchomości innym przedsiębiorcom – przypomina Regionalna Izba Obrachunkowa w Lublinie.

20.07.2020

SN: Wyborca nie może zainicjować procedury stwierdzenia ważności wyborów prezydenckich

Wybory

Wyborca domagał się stwierdzenia ważności wyborów prezydenckich z dnia 10 maja 2020 r. Jego żądanie było niedopuszczalne. O ważności wyborów orzeka Sąd Najwyższy z mocy samego prawa po rozpoznaniu wszystkich protestów wyborczych. Postępowanie w tym przedmiocie nie może być jednak wszczęte przez wyborców - orzekł Sąd Najwyższy.

16.07.2020

WSA: Cel wydania opinii prawnej przesądza o jej udostępnieniu

Prawnicy Administracja publiczna

Poglądowy charakter opinii prawnej nie przesądza od razu, że dokument ten nie może nosić cech informacji o sprawach publicznych. Konieczne jest ustalenie celu jej sporządzenia. Jeżeli bowiem gmina zawarła ugodę na podstawie wydanych opinii prawnych, to nie miały one wyłącznie roboczego charakteru. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu.

15.07.2020

WSA stwierdził nieważność uchwały anty-LGBT w Istebnej - to precedens

Samorząd terytorialny

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach stwierdził nieważność zaskarżonej uchwały Rady Gminy Istebna ws. deklaracji anty-LGBT. To pierwszy taki wyrok. Rzecznik Praw Obywatelskich zaskarżył uchwały samorządów w tej sprawie, ale dotąd sądy odrzucały jego skargi.

14.07.2020

NSA: Bez zwycięzcy konkursu postępowanie sądowe jest nieważne

Samorząd terytorialny

Sprawa dotyczyła konkursu na wolne stanowisko pracy w starostwie. Kandydat, który przegrał wszczął postępowanie przed WSA, ale zwycięzca w nim nie uczestniczył. Został on więc pozbawiony możności obrony swoich praw i zrealizowała się przesłanka nieważności postępowania. Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

13.07.2020

WSA: Jeśli skardze ma zostać nadany bieg, strona musi wskazać swój numer PESEL

Administracja publiczna

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy przypomniał, że jeśli skarga od decyzji administracyjnej jest dotknięta brakami, to należy wezwać jej autora do ich uzupełnienia. Gdy mankamenty pisma nie zostaną uzupełnione w terminie, skarga zostanie odrzucona. Zagadnienie to wyjaśnia dr. hab. Grzegorz Krawiec, prof. UP w Krakowie.

12.07.2020

TSUE: Wyrok skazujący nie wystarczy, żeby wydalić cudzoziemca

Prawo karne Administracja publiczna Prawo unijne

Decyzja o wydaleniu cudzoziemca, który posiada zezwolenie na pobyt długoterminowy nie może zostać podjęta wyłącznie w oparciu o wydane wyroki skazujące. Trzeba bowiem ustalić, czy człowiek ten stanowi rzeczywiste i dostatecznie poważne zagrożenie dla porządku lub bezpieczeństwa publicznego. Należy też uwzględnić konsekwencje wydalenia dla niego oraz członków jego rodziny.

09.07.2020

WSA: Jedna stawka za korzystanie przez przewoźników z przystanków jest dyskryminująca

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Transport

Ustalenie przez gminę jednej, stałej stawki opłaty za korzystanie z przystanków komunikacyjnych jest krzywdzące dla przewoźników wykonujących przewóz małymi pojazdami. W takiej sytuacji ponoszą oni takie same koszty, jak przewoźnicy z dużymi pojazdami, które bardziej niszczą infrastrukturę. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie.

07.07.2020