Rejestr ryzyka – typowe błędy i ich wpływ na zarządzanie jednostką

Samorząd terytorialny Zarządzanie Kontrola zarządcza

Przeglądając standardy kontroli zarządczej, nie znajdziemy wskazanego wprost obowiązku prowadzenia rejestru ryzyka. Ustawodawca zostawił organizację procesu identyfikacji, oceny i analizy oraz reakcji na ryzyko zarządzającemu jednostką - pisze Katarzyna Lenczyk-Woroniecka, dyrektor Wydziału Audytu Wewnętrznego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego.

21.01.2020

Luka w prawie - rozliczenie usług koronera z problemami

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów Kontrola zarządcza

Powiat nie może wpisać do budżetu wydatków na pokrycie kosztów stwierdzenia zgonu - uznał organ nadzoru. Starostwo jest zdania, że podejmowało ryzyko związane z dyscypliną finansów publicznych, ale ostatecznie usunęło zapis. Projekt nowej ustawy regulującej kwestie stwierdzania zgonu w sytuacjach szczególnych jest konsultowany, tymczasem wciąż obowiązują przepisy sprzed ponad pół wieku.

10.01.2020

Doradcy podatkowi zaskarżyli do TK przepisy o schematach podatkowych

Ordynacja Domowe finanse Małe i średnie firmy Kontrola zarządcza

Krajowa Rada Doradców Podatkowych zaskarżyła do Trybunału Konstytucyjnego przepisy Ordynacji podatkowej nakazujące przekazywanie Szefowi KAS informacji o schematach podatkowych. Zdaniem doradców, przepisy naruszają tajemnicę zawodową. Ograniczają też wolność prowadzonej przez nich działalności gospodarczej i wykonywania zawodu.

07.01.2020

Audytor jak lekarz - ma uzdrowić to, co źle funkcjonuje

Samorząd terytorialny Kontrola zarządcza

Audytor w urzędzie ma zaproponować usprawnienia systemowe, poprawę zarządzania, zapobiegać potencjalnym zagrożeniom. Działania audytora to często… wyższy poziom dyplomacji – mówi Bożena Derda, audytor wewnętrzny w Urzędzie Miejskim w Bytomiu.

31.12.2019

Audytor powinien w swojej pracy prowadzić „badania kliniczne”

Samorząd terytorialny Kontrola zarządcza

Audytor powinien mieć nie tylko uszy, jak sama nazwa profesji wskazuje, ale i oczy otwarte; obserwować to, co się dzieje w urzędzie i interesować się każdym obszarem działalności. Sekretarz ma sporo wspólnego z zainteresowaniami audytora wewnętrznego, który może mu być bardzo pomocny.

27.12.2019

Kongres Podatków i Rachunkowości KPMG już w styczniu

Ordynacja Doradca podatkowy Kontrola zarządcza

Jubileuszowa, X edycja Kongresu Podatków i Rachunkowości KPMG odbędzie się 16 stycznia 2020 roku w Warszawie. Jest to największe tego typu wydarzenie w Polsce. Tematyka spotkania może zainteresować prezesów, członków zarządów oraz przedstawicieli kadry zarządzającej odpowiedzialnej za obszary podatkowe i rachunkowe w przedsiębiorstwach.

11.12.2019

Audyt ma ostrzegać kierownika jednostki, co wymaga poprawy

Samorząd terytorialny Kontrola zarządcza

Audyt wspiera szefa instytucji poprzez zapewnienie, że konkretny obszar działalności działa prawidłowo lub ostrzega, że coś wymaga poprawy. Co ważne, audytor wewnętrzny może to zrobić przed weryfikacjami kontroli zewnętrznych, których skutki mogą być po prostu nieprzyjemne – mówi Katarzyna Lenczyk-Woroniecka, dyrektor Wydziału Audytu Wewnętrznego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego.

25.11.2019

Audytor sprzymierzeńcem burmistrza, ale nie zawsze docenianym

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Kontrola zarządcza

Wewnętrzny audyt ma wspierać burmistrza, prezydenta czy wójta poprzez zapewnienie, że konkretny obszar działalności gminnej funkcjonuje prawidłowo lub ostrzegać, że wymaga on poprawy. Nie zawsze jednak jest to praca doceniana, a czasem wręcz mylona - bezpodstawnie - z kontrolą.

20.11.2019

NIK: Trzeba wzmocnić kontrolę udzielania upoważnień do decyzji administracyjnych

Samorząd terytorialny Kontrola zarządcza

W 14 skontrolowanych przez NIK urzędach samorządu terytorialnego niemal 24 tys. decyzji administracyjnych podjęli urzędnicy, którzy nie mieli do tego upoważnienia albo zostało ono wystawione przez osobę do tego nieuprawnioną. Na podstawie tych decyzji pobrano podatki i opłaty oraz dokonano wypłat.

06.11.2019

Szef KAS: Przyłączone spółki mogą pokryć stratę

CIT PIT Kontrola zarządcza

Podatkowe dochody uzyskane z działalności przejętych spółek zależnych mogą pokryć w kolejnych latach stratę przejmującej spółki dominującej. Połączenie spółek – mimo korzyści podatkowej - nie było głównym lub jednym z głównych celów dokonania tej czynności. Potwierdził to Szef Krajowej Administracji Skarbowej

16.10.2019

Prawo nie ułatwia oceniania pracowników samorządowych

Samorząd terytorialny Kontrola zarządcza

Ustawa o pracownikach samorządowych nie wskazuje kryteriów oceny okresowej urzędników, więc urzędy same tworzą przepisy w tym zakresie. Nie jest to łatwe, w mniejszych gminach nie ma często nawet regulaminu oceny. A oceny okresowe jako element zarządzania kadrami mają wpływ na dodatkowe wynagrodzenie. Niestety, bywa, że pracownicy otrzymują nagrody bez względu na to, jak realizują zadania.

03.10.2019

Małgorzata Motylow pokieruje teraz NIK-iem

Administracja publiczna Kontrola zarządcza

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek wręczyła w czwartek wieczorem Małgorzacie Motylow akt powołania na stanowiska wiceprezesa Najwyższej Izby Kontroli. Będzie ona kierować Izbą podczas nieobecności prezesa Mariana Banasia, który udzielił sobie urlopu na czas badania przez CBA jego oświadczeń majątkowych.

26.09.2019

Dobre praktyki w zarządzaniu mają podnieść jakość leczenia w szpitalach

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Kontrola zarządcza

Szpitale, które wdrożą standardy z powstającego kodeksu dobrych praktyk zarządczych, będą miały zwiększone finansowanie z NFZ. W tworzonym przez branżę kodeksie znaleźć mają się m.in. zagadnienia dotyczące gospodarki finansowej placówek, ale także zasady postępowania w odniesieniu do błędów medycznych.

27.08.2019

Autonomiczne pojazdy czekają na swoje prawo

Prawo gospodarcze Kontrola zarządcza

Pojazdy autonomiczne, sztuczna inteligencja, internet rzeczy, robotyzacja, czy druk 3D to siły napędowe współczesnego świata. Czwarta rewolucja przemysłowa jest faktem i już wywiera wpływ na pracę, relacje międzyludzkie, zdrowie, edukację i przemieszczanie się. To z kolei stanowi ogromne wyzwanie dla szeroko rozumianej praktyki tworzenia i wdrażania prawa.

10.08.2019

Audytorzy będą przez jakiś czas bez nadzoru

Rachunkowość Kontrola zarządcza

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o biegłych rewidentach. Za kilka tygodni samorząd nie będzie mógł już nadzorować pracy audytorów. Obowiązki te przejmie tworzona właśnie Polska Agencja Nadzoru Audytowego. Problem w tym, że zacznie ona w pełni działać dopiero w styczniu 2020 roku. Do tego czasu nikt nie będzie sprawował nadzoru.

05.07.2019

ZUS doceniony przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Zabezpieczenia Społecznego

Ubezpieczenia społeczne Kontrola zarządcza

Zakład Ubezpieczeń Społecznych otrzymał osiem certyfikatów jakości w konkursie organizowanym przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Zabezpieczenia Społecznego. Międzynarodowi eksperci docenili podnoszenie przez ZUS standardów świadczonych usług i wprowadzanie dobrych praktyk w zarządzaniu instytucją.

14.05.2019

Zarządcy infrastruktury muszą dbać o cyberbezpieczeństwo, chociaż nie wszyscy o tym wiedzą

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Nowe technologie Kontrola zarządcza

Finansowanie cyberbezpieczeństwa jest drogie, a prawo nakłada obowiązki na podmioty, które często nie mają o tym pojęcia, że ich działania mają eliminować zagrożenia i… zapewnić bezpieczeństwo kraju. To m.in. wodociągi czy zarządcy dróg, którzy z incydentami w sieci nie mieli dotąd nic wspólnego. Tymczasem Unia Europejska naciska, a opieszałym grożą kary.

06.04.2019

Raportowanie schematów podatkowych niejasne i szkodliwe

Ordynacja Kontrola zarządcza

Przepisy dotyczące raportowania schematów podatkowych zbierają zasłużoną krytykę. Kontrowersje budzą różne aspekty, począwszy od trybu uchwalenia, przedwczesnego wejścia w życie, niejasnego zakresu stosowania po zarzuty, iż nowe regulacje godzą w tajemnicę zawodową doradców podatkowych, adwokatów, radców prawnych, notariuszy – pisze Radosław Maćkowski z MVP Tax.

19.03.2019

Wójt powinien zarządzać gminą, jak prezes firmą, a nawet lepiej

Samorząd terytorialny Kontrola zarządcza

Gdyby Ostrowice były zarządzane strategicznie, nie doszłoby do ich likwidacji. Samorządy niezamożne jeszcze bardziej potrzebują zarządzania strategicznego, bo pomaga „przyciągać” pieniądze - fundusze europejskie, zagraniczne i krajowe firmy – mówi prof. Andrzej Sztando

13.03.2019

Pełnomocnik zgłasza schemat podatkowy - tajemnicy nie gwarantuje

Ordynacja Kontrola zarządcza

Czy adwokaci, radcowie prawni i doradcy podatkowi, którzy jako promotorzy zgłoszą fiskusowi schemat podatkowy przygotowany dla swojego klienta, powinni wyłączyć się z reprezentowania go przed sądem? Zdaniem ekspertów, tak. Bo nie wiąże ich już tajemnica zawodowa, na którą mogliby się powołać, odmawiając zeznań.

11.03.2019