Jak poinformowało Centrum Informacyjne Sejmu, wniosek w tej sprawie wpłynął do Marszałka Sejmu 24 września 2019 r. Zgodnie z Regulaminem Sejmu został on skierowany do sejmowej Komisji do Spraw Kontroli Państwowej, która 26 września br. zaopiniowała go pozytywnie.
Z komunikatu CIS wynika, że także 26 września 2019 r. ze stanowisk wiceprezesów NIK zostali odwołani: Ewa Polkowska, Wojciech Kutyła i Mieczysław Łuczak.

To konsekwencje doniesień Superwizjera TVN na temat majątku powołanego niedawno na stanowisko prezesa NIK, a wcześniej ministra finansów i szefa administracji skarbowej, oraz o działalności prowadzonej w należącej do niego kamienicy w Krakowie. W programie poinformowano, że Banaś wpisał do oświadczenia majątkowego dwa domy, grunty rolne oraz kamienicę. Kamienicę oraz dwa mniejsze mieszkania wynajmuje, ale według autorów programu podał zaniżone kwoty dochodu.
W krakowskiej kamienicy, według dziennikarzy mieści się w niej niewielki pensjonat, który oferuje gościom pokoje na godziny. Jak podkreślono w materiale, w 2016 r. Marian Banaś zadeklarował, że sprzeda kamienicę, ale nigdy do tego nie doszło. Umowa przedwstępna - zaznaczyli dziennikarze "Superwizjera" - została jednak odnotowana w dokumentach sądowych. Jak podano, niedoszłym nabywcą jest 30-letni Dawid O., który jednocześnie prowadzi pensjonat w kamienicy ministra.

- Jutro wystąpię z wnioskiem do marszałek Sejmu o bezpłatny urlop do czasu dogłębnego wyjaśnienia sprawy przez CBA - ogłosił w poniedziałek prezes NIK Marian Banaś. Jednak nie zrobił tego we wtorek, tylko ogłosił, że sam udziela sobie urlopu, ale dopiero od piątku 27 września.  Poinformował też o wniosku o odwołanie wszystkich trzech dotychczasowych wiceprezesów NIK i powołaniu na to stanowisko właśnie Małgorzaty Motylow, której zamierza powierzyć kierowanie Izbą pod swą nieobecność. 

Czytaj: Prezes NIK pójdzie na urlop do czasu wyjaśnienia przez CBA zarzutów>>

Małgorzata Motylow pochodzi z Chełma. Jest absolwentką prawa na Uniwersytecie Gdańskim. Ukończyła studia podyplomowe z zakresu prawa zamówień publicznych, a także z zakresu audytu wewnętrznego i kontroli zarządczej. W latach 1994-1998 pracowała w Urzędzie Kontroli Skarbowej w Gdańsku, a następnie w latach 1999-2001 w Izbie Skarbowej w Gdańsku. W 2001 r. rozpoczęła pracę w delegaturze NIK w Gdańsku. 1 maja 2018 r. została mianowana na stanowisko Radcy Prezesa NIK. 22 maja 2018 r. Marszałek Sejmu powołał Motylow do grona członków Kolegium NIK.