WSA: Środki z rezerwy celowej na zarządzanie kryzysowe nie pójdą na edukację

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Samorząd może zmienić przeznaczenie rezerwy celowej, która została utworzona z jego woli. Nie ma już natomiast takiej swobody przy rezerwach, których obowiązek powołania przewidują ustawy. Dlatego też WSA w Poznaniu stwierdził, że na działalność edukacyjną nie można przeznaczyć środków z rezerwy celowej na zarządzanie kryzysowe.

16.08.2019

Zespół ekspertów zajmie się finansami samorządu

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów

Wkrótce ma być powołany specjalny zespół ekspertów rządowych i samorządowych, który będzie pracował nad nowym systemem finansowym samorządu w całej strukturze finansów publicznych państwa. Zespół zajmie się zarówno zmianami długoterminowymi, jak też pilnymi działaniami doraźnymi.

16.08.2019

Od września dentysta w każdej szkole, ale tylko na papierze 

Finanse samorządów Zarządzanie oświatą Opieka zdrowotna

12 września zacznie obowiązywać nowa ustawa o opiece zdrowotnej nad uczniami. Zgodnie z nią każde dziecko ma mieć zapewnioną w szkole profilaktykę zdrowotną oraz opiekę stomatologiczną. Zarówno samorządowcy, jak i dentyści twierdzą, że zmiana przepisów nie poprawi uzębienia dzieci i młodzieży, bo nie zagwarantowano na to dodatkowych pieniędzy.

16.08.2019

MEN zapowiada rozmowy z samorządami o finansach oświaty

Finanse samorządów Finansowanie oświaty Zarządzanie oświatą

Ministerstwo edukacji zapewnia, że chce wprowadzać zmiany w oświacie. Wskazuje na mankamenty, które wymagają zmian i zapowiada, że będzie o nich rozmawiać z samorządami i związkami zawodowymi. Pierwsze spotkanie, poświęcone m.in. subwencji oświatowej, ma odbyć się 21 sierpnia br. w Warszawie.

13.08.2019

Ustawa podpisana - możliwe wyższe opłaty za brak segregacji śmieci

Samorząd terytorialny Środowisko Finanse samorządów

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę mającą m.in. zachęcać do segregowania odpadów oraz ułatwić gminom kontrolę nad odbiorem odpadów komunalnych. Jedna ze zmian stanowi, że osoby które nie będą segregowały śmieci zapłacą nie mniej niż dwukrotność, ale nie więcej niż czterokrotność opłaty śmieciowej.

07.08.2019

Wpłynęło 213 zarysów projektów w programie "Rozwój lokalny"

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Zakończył się nabór zarysów projektów w ramach Programu "Rozwój lokalny" finansowanego z funduszy EOG i funduszy norweskich. Do projektu kwalifikowało się 255 miast średnich i małych tracących funkcje społeczno-gospodarcze.

07.08.2019

Zielone obligacje wciąż wyzwaniem dla samorządów, ale są coraz bliżej

Finanse publiczne Finanse samorządów

Jeszcze żaden samorząd nie zdecydował się na emisję zielonych obligacji – wciąż czekają na pioniera. A pieniądze z nich pozyskane gminy mogłyby wykorzystać w związku ze spalaniem śmieci czy na realizację projektów smart city. Eksperci nie ukrywają, że to dodatkowa praca, ale przewidują pierwsze samorządowe zielone obligacje w przeciągu roku.

07.08.2019

Miasta wyliczyły straty po zmianach podatkowych i wiedzą, czego nie wybudują

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Rezygnacje z rozbudowy stadionu miejskiego w Płońsku, z nowych tramwajów w Bydgoszczy i Grudziądzu, przedszkoli w Ciechanowie i Miastku czy z boisk w Jaworze – to tylko niektóre skutki zmian podatkowych, w związku z którymi do samorządów trafi mniej pieniędzy. Miastom nie starczy też na drogi i wodociągi.

05.08.2019

Wiadomo już, ile dostaną województwa na przywracanie lokalnych autobusów

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Zatwierdzony został plan finansowy Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej na rok 2019 – informuje Ministerstwo Infrastruktury. Najwięcej dostanie Podlasie – prawie 25 milionów złotych i województwo lubelskie – ponad 24 miliony złotych. Samorząd będzie dopłacał do kwoty deficytu na danej linii nie mniej niż 10 procent.

02.08.2019

Walka z wykluczeniem transportowym wymaga też niekonwencjonalnych działań

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Być może ustawodawca powinien poważnie rozważyć umożliwienie organizowania (bez współdziałania) przewozów do gmin sąsiednich, choćby jedynie do określonych miejsc, np. dworców. Mogłoby to być użytecznym uzupełnieniem obowiązujących przepisów o współdziałaniu samorządów - pisze Adrian Misiejko

31.07.2019

Rząd chce sprawniej wydawać fundusze na rozwój wsi

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Usprawnienie wydawania środków finansowych w ramach wsparcia bezpośredniego oraz Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich - to cel przyjętego we wtorek przez Radę Ministrów projektu zmian w niektórych ustawach dotyczących systemów wsparcia bezpośredniego oraz w ramach działań objętych zintegrowanym systemem zarządzania i kontroli.

30.07.2019

Profilaktyka zdrowotna w miastach zagrożona

Finanse samorządów Finansowanie zdrowia

Samorządy wydają miliony na refundację szczepień przeciw HPV, programy in vitro czy profilaktykę zdrowia psychicznego u dzieci i młodzieży. Jednak alarmują, że przez likwidację podatku PIT dla młodych pracowników, zabraknie im pieniędzy na projekty zdrowotne.

30.07.2019

Dodatkowy miliard w subwencji na podwyżki dla nauczycieli

Finanse samorządów Finansowanie oświaty

Od września w subwencji oświatowej uwzględniony zostanie dodatkowy miliard złotych na podwyżki dla nauczycieli - poinformowali w poniedziałek wiceminister finansów Leszek Skiba oraz minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski.

29.07.2019

Fiskus zmienił zdanie. Uwzględnił prewspółczynnik gminy

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów VAT

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zgodził się, aby gmina Głusk dokonała korekty podatku naliczonego VAT od inwestycji w kanalizację według własnego prewspółczynnika. Do tej pory fiskus upierał się, że wzór ustalony przez resort finansów jest najlepszy. Dla gminy oznacza to oszczędność rzędu ponad 1,5 mln złotych w perspektywie 10 lat.

29.07.2019

PKS na wsi, ale z przystankami w mieście

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Nowy Fundusz miał przywrócić połączenia autobusowe w mniejszych gminach. Tymczasem również miasta zastanawiają się nad tym, jak z niego skorzystać. Prawnicy wskazują, że to możliwe. Problem w tym, że choć nowa komunikacja ma ruszyć od września, brakuje rozporządzenia dzielącego środki na poszczególne województwa.

25.07.2019

Resort energii przypomina o składaniu oświadczeń do firm energetycznych

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Podmioty uprawnione do stabilizacji cen prądu muszą złożyć przedsiębiorstwu energetycznemu oświadczenie, że należą do grupy odbiorców korzystających z obniżek. Resort przypomina, że trzeba to zrobić szybko. Obowiązek dotyczy m.in. szpitali i jednostek sektora finansów publicznych.

24.07.2019

Miasta liczą dziury w budżetach i punktują, na co nie mają pieniędzy

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Wpław przez rzekę czy z dzieckiem do pracy? Związek Miast Polskich szykuje zestawienie inwestycji, z których muszą zrezygnować miasta, przez zmiany w podatku PIT, które uszczuplą ich dochody. Już wiadomo, że trudno będzie o budowę nowego przedszkola czy mostu. Samorządy głośno mówią o domaganiu się rekompensat za straty.

24.07.2019

Frankiewicz: Brak rekompensat to mordowanie samorządów

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Zwolnienie młodych z PIT czy podwyższenie kwoty wolnej od podatku to ubytek w dochodach samorządów. To rocznie około 6,6 miliardów złotych w skali kraju - będziemy walczyli, aby zostały zrekompensowane. Dobrze, że część tych pieniędzy zostanie w kieszeniach Polaków, ale dlaczego dzieje się to bez opinii samorządów? Brak rekompensaty spowoduje, że duża część gmin nie będzie mogła uchwalić budżetów - mówi Zygmunt Frankiewicz, prezes Związku Miast Polskich.

23.07.2019