Ministerstwo Finansów ignoruje pytania posłów i unika odpowiedzi

Ordynacja Doradca podatkowy Administracja publiczna

W ciągu roku do Ministerstwa Finansów trafia ponad dwa tysiące interpelacji i zapytań poselskich. Ich liczba stale rośnie i resort ma z nimi duży problem – co zresztą sam przyznaje. Okazuje się bowiem, że odpowiedzi udzielane są z bardzo dużym opóźnieniem, niewygodne pytania są pomijane, a nierzadko proponowane są rozwiązania, które nie mają żadnego potwierdzenia w przepisach.

28.03.2022

Koniec z warunkami zabudowy na czas nieokreślony - będą ważne tylko trzy lata

Administracja publiczna Budownictwo

Warunki zabudowy i zagospodarowania terenu będzie można otrzymać jedynie na trzy lata, potem stracą ważność. Takie są plany ministerstwa rozwoju, co nie wszystkim zainteresowanym się podoba. Najwięcej obaw budzi wygaszanie po upływie tego okresu obowiązujących już decyzji. Zdaniem deweloperów zablokuje to możliwość zmiany uzyskanego wcześniej pozwolenia na budowę.

28.03.2022

Senat USA zdecydował o przejściu na czas letni od 2023 – a co z Polską i z Unią Europejską?

Administracja publiczna

Choć dzisiaj świat i Europa staje w obliczu daleko trudniejszych wyzwań, mających ogromne znaczenie dla dalszego dobrobytu jej mieszkańców, a wojna w Ukrainie i ekonomiczne konsekwencje pandemii towarzyszą światu jaki znamy, jak bumerang wraca temat zmiany czasu. Ta najbliższa zmiana będzie tą, którą mniej lubimy. W najbliższy weekend śpimy godzinę mniej - pisze dr Bartłomiej J. Gabryś.

27.03.2022

WSA: Przedsiębiorca stracił zezwolenie za butelkę wódki

Administracja publiczna Prawo gospodarcze

Prawodawca nie różnicuje skutków nieprzestrzegania warunków sprzedaży napojów alkoholowych od stopnia szkodliwości społecznej konkretnego naruszenia lub od ich ilości. Oznacza to, że sprzedaż nieletniemu choćby jednej butelki alkoholu jest podstawą do cofnięcia placówce handlowej zezwolenia. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi.

26.03.2022

Wojna za granicą to nie argument w staraniach o pozwolenie na broń, ale jest nowy projekt

Administracja publiczna Policja Ukraina

Rosyjska agresja przeciwko Ukrainie spowodowała stan zagrożenia w Polsce. I dlatego wielu ludzi zaczęło myśleć o zaopatrzeniu się w broń, której posiadanie obecnie wymaga pozwolenia, i jest kosztowne. Tymczasem grupa posłów Kukiz-15 złożyła w Sejmie projekt zmian w ustawie o broni i amunicji. Zmierza on do ułatwienia dostępu obywateli do broni, wprowadzając obywatelską kartę broni, dostępną bez egzaminu.

25.03.2022

NSA: Przełom w rozpoznawaniu przez konsula i sąd wniosków o wizy

Administracja publiczna Prawo europejskie

Cztery lata temu ustawa rozszerzyła zakres kompetencji sądów administracyjnych również na sprawy dotyczące wiz Schengen. Wobec tego wszystkie dotąd odrzucane skargi na bezczynność konsula polskiego w sprawie długoterminowych wiz mogą być rozpoznawane merytorycznie. Ułatwiła to odpowiedź Trybunału Sprawiedliwości UE na pytanie zadane przez Naczelny Sąd Administracyjny.

25.03.2022

UODO sprawdza, jak pracują inspektorzy ochrony danych

Administracja publiczna Prawo pracy RODO

Kilkadziesiąt podmiotów w całym kraju z sektora publicznego i prywatnego otrzymało wezwania do złożenia wyjaśnień i przedstawienia dowodów dotyczących stosowania przepisów o inspektorze ochrony danych. Jak ustalił serwis Prawo.pl, ta pierwsza tego typu akcja kontrolna Urzędu Ochrony Danych Osobowych zawiera aż 27 pytań do administratora. Odnoszą się do wszystkich aspektów funkcjonowania IOD, nie tylko kwestii pracowniczych.

25.03.2022

Rządowe strony z blokadą ruchu z niektórych krajów

Administracja publiczna Prawo AI

W związku z ryzykiem cyberataków typu DDoS instytucjom administracji państwowej i operatorom infrastruktury krytycznej zarekomendowano zablokowanie ruchu internetowego z wybranych krajów do 27 marca br. W przypadku gdyby zastosowane środki okazały się niewystarczające, możliwe jest wydanie kolejnych rekomendacji dotyczących działań obronnych, w tym zablokowania całego ruchu internetowego pochodzącego spoza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

24.03.2022

NIK: Fiasko rządowego programu Mieszkanie Plus

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Budownictwo

Realizacja rządowego programu Mieszkanie Plus nie przyniosła oczekiwanych efektów, tym samym nie wpłynęła znacząco na poprawę warunków i rozwiązanie problemów mieszkaniowych lokalnych społeczności - stwierdziła Najwyższa Izba Kontroli. Rząd deklarował, że do końca 2019 roku wybuduje 100 tysięcy mieszkań, a tymczasem do jesieni 2021 r. do użytku oddano nieco ponad 15 tys. mieszkań, a 20,5 tys. było w budowie.

24.03.2022

Radcowie i UJ zapraszają na konferencję z okazji 25-lecia Konstytucji

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

„25 lat Konstytucji RP: w trosce o demokratyczne państwo prawa i jego miejsce w Europie” - to temat konferencji organizowanej 2 kwietnia br. przez Krajową Radę Radców Prawnych we współpracy z Wydziałem Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Dyskusja dotyczyć ma miejsca konstytucji w architekturze prawnej państwa oraz propozycji na reformę wymiaru sprawiedliwości w Polsce.

24.03.2022

Opozycja nie chce zmian w Konstytucji - do unijnych sankcji wystarczą ustawy

Administracja publiczna

Koalicja Obywatelska nie uważa, by do nałożenia sankcji na oligarchów potrzebna była aż zmiana Konstytucji, czego chce rząd. Proponuje swój pakiet ustaw, z których jedna ma umożliwić konfiskatę majątków osób objętych sankcjami przez Unię Europejską. Zmian w konstytucji nie chcą też inne ugrupowania opozycyjne, a KO-PSL proponuje uchwałę zobowiązująca rząd do konfiskaty mienia osób wspierajacych rosyjską agresję.

23.03.2022

Budowa według starych przepisów, to i zawiadomienie o zakończeniu na starych drukach

Administracja publiczna Budownictwo

Inwestorzy mogą korzystać ze starych druków, załatwiając końcowe formalności budowlane. Pod warunkiem jednak, że budowa była realizowana na podstawie przepisów prawa budowlanego obowiązujących przed 19 września 2020 r. Taką interpretację wydał Główny Urząd Nadzoru Budowlanego. Okazuje się bowiem, że wciąż nastręcza to problemów.

23.03.2022

Obowiązkowy bilet do parku narodowego może zaszkodzić niektórym z nich

Środowisko Administracja publiczna

Wprowadzenie generalnej zasady, że wstęp do parku narodowego jest płatny, może odbić się mniej popularnym parkom czkawką. A obsługa poboru opłat może pochłonąć większość zysków z biletów - przekonują samorządy i niektóre organizacje w uwagach do konsultowanego właśnie projektu nowej ustawy o parkach narodowych.

22.03.2022

Rząd chce ułatwić legalizację pobytu zagranicznym przedsiębiorcom

Administracja publiczna Prawo gospodarcze Ukraina

Rząd zajmie się we wtorek projektem nowelizacji ustawy o cudzoziemcach. Nowe przepisy mają ułatwić legalizację pobytu cudzoziemcom, którzy prowadzą w Polsce działalność gospodarczą i są uczestnikami programów wsparcia. Projekt przewiduje też przeniesienie niektórych kompetencji Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców na Komendanta Głównego Straży Granicznej.

21.03.2022

Wojna w Ukrainie - rząd przekonuje opozycję do zmiany konstytucji

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Pakiet legislacyjny wymagający zmian w konstytucji, w tym wyłączenie z reguły finansowej wydatków na obronność oraz możliwość konfiskaty majątków oligarchów i podmiotów rosyjskich - takie m.in. propozycje premier Mateusz Morawiecki przedstawił podczas poniedziałkowego spotkania z liderami ugrupowań parlamentarnych na temat sytuacji w Ukrainie. Opozycja odniosła się do tej propozycji z rezerwą.

21.03.2022

Budżet państwa to ustawa bez żadnej wartości – pokazuje nieprawdziwe dane

Finanse publiczne Doradca podatkowy Administracja publiczna

Przenoszenie państwowych wydatków do zewnętrznych funduszy staje się regułą. Najnowszy przykład to uchwalone właśnie przepisy o obronie ojczyzny. Działanie rządu powoduje, że ustawa budżetowa staje się niewiarygodna, a rzeczywisty stan finansów państwa ukryty. Dodatkowy problem to zakładanie w budżecie danych, które już w chwili jego uchwalania są nieprawdziwe. Było tak chociażby z inflacją.

21.03.2022

Prof. Suwaj: Potrzebujemy spójnego systemu nakładania kar administracyjnych

Administracja publiczna Prawo gospodarcze

Aż w 189 ustawach materialnego prawa administracyjnego mamy pozakodeksowe środki karne, choć mam wrażenie, że nie wiemy nawet kiedy i w jakim zakresie dublują się one z karami administracyjnymi oraz jaki przyświeca im cel, tak jednym jak i drugim - mówi prof. Robert Suwaj z Politechniki Warszawskiej, adwokat podkreśla, że brakuje kontroli i spójnego systemu, a to rodzi obawy nadużyć.

21.03.2022

Kary administracyjne do pilnej poprawy - za brak systemu płacimy nawet w rachunku za prąd

Administracja publiczna

Bałagan prawny, który panuje w kwestii nakładania kar administracyjnych, prowadzi do nadużyć i powoduje realne straty finansowe dla państwa i obywateli. Nie zawsze natomiast służy wyegzekwowaniu przestrzegania prawa. Bo np. firmy, nawet te, które np. muszą uzyskać zgodę na podwyższenie opłat czy taryf, kary za naruszenie prawa mogą legalnie odbić sobie na konsumentach.

19.03.2022

Tłumacz języka migowego pomoże uchodźcom z Ukrainy

Administracja publiczna Ukraina

W związku z obecną trudną sytuacją uchodźców z Ukrainy, Migam.org uruchomiło w trybie pilnym i na własny koszt usługę zdalnego tłumacza ukraińskiego języka migowego. - Chcielibyśmy zaoferować dostęp do tłumaczy jak najszerszej grupie podmiotów i instytucji. Przede wszystkim bezpośrednio odpowiedzialnych za przyjęcie uciekających przed wojną Ukraińców - mówi Paweł Potakowski z Migam.org.

18.03.2022

WSA umorzył skargę na "pushback", bo Straż Graniczna dostarczyła dokument o wycofaniu

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku zdecydował w czwartek 17 marca br. o umorzeniu postępowania w sprawie dotyczącej zawrócenia do granicy irackiej rodziny. Powodem decyzji było wycofanie skargi przez zainteresowanych, ale Helsińska Fundacja Praw Człowieka uznaje tę deklarację za niewiarygodną, bo złożoną pod naciskiem Straży Granicznej, i zapowiada odwołanie do NSA. 

18.03.2022