Ustawa o legalizacji pobytu cudzoziemców w Polsce podpisana

Administracja publiczna Prawo pracy

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o cudzoziemcach oraz niektórych innych ustaw, której celem jest usprawnienie postępowań dotyczących udzielania cudzoziemcom zezwoleń na pobyt czasowy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w szczególności zezwoleń na pobyt czasowy i pracę, które są najczęściej udzielanym rodzajem zezwoleń na pobyt czasowy .

04.01.2022

RPO zachęca rząd do lepszego przeciwdziałania ageizmowi

Administracja publiczna

Rada Praw Człowieka ONZ wezwała państwa członkowskie do zakazania każdej formy dyskryminacji ze względu na wiek oraz do zapewnienia osobom starszym pełnej realizacji praw człowieka i podstawowych wolności. Tymczasem w Polsce zakaz dyskryminacji ze względu na wiek dotyczy jedynie zatrudnienia i dostępu do szkoleń. Rzecznik Praw Obywatelskich oczekuje od rządu zajęcia się tym problemem.

03.01.2022

Ustawa o domach do 70 mkw. bez formalności już obowiązuje

Administracja publiczna Budownictwo Polski Ład

Od poniedziałku wchodzą w życie przepisy umożliwiające budowę domów do 70 m kw. bez uzyskania pozwolenia na budowę, ustanowienia kierownika budowy i prowadzenia dziennika budowy, w procedurze tzw. zgłoszenia z projektem budowlanym. Wyłączają możliwość zgłaszania sprzeciwu przez starostę w razie wadliwego zgłoszenia budowy, ale nie pozbawiają nadzoru budowanego uprawnień kontrolnych.

03.01.2022

Strasburg: Deportacja osoby chorej psychicznie z naruszeniem jej praw

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Deportacja do kraju pochodzenia osoby cierpiącej na zaburzenia psychiczne, która przyjechała do pozwanego państwa w dzieciństwie, stanowiła naruszenie prawa do poszanowania życia prywatnego skarżącego - uznał Europejski Trybunał Praw Człowieka. W świetle ustalonej linii orzeczniczej Trybunału, organy państw-stron Konwencji, decydując o wydaleniu cudzoziemca, muszą wziąć pod uwagę wszystkie jego okoliczności osobiste.

02.01.2022

W 2022 roku wyższe mandaty i łatwiej o punkty karne

Prawo karne Administracja publiczna

W 2022 roku wielu kierowców będzie musiało głębiej sięgnąć do kieszeni. Nowelizacja przepisów ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw zaostrza część kar za wykroczenia drogowe, nawet kilkukrotnie. Wprowadza też nowe wykroczenia. W opublikowanym w Dzienniku Ustaw nowym taryfikatorze ujętych jest aż 12 wykroczeń, że które kierowca dostanie 15 punktów karnych.

31.12.2021

ZUS przejmuje obsługę 500 plus - kreator pomoże w wypełnianiu wniosków

Pomoc społeczna Administracja publiczna

Od początku 2022 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych przejmuje od samorządów obsługę programu 500+. Wnioski można będzie składać wyłącznie online, a pieniądze będą wypłacane na konta bankowe. Dla ułatwienia ZUS przygotował specjalny kreator wniosków na PUE ZUS dla rodziców, którzy chcą wypełnić i wysłać wniosek o 500 plus.

31.12.2021

Strasburg: Zmuszenie wydawcy do ujawnienia tożsamości autora komentarza w sieci naruszyło wolność wyrażania opinii

Administracja publiczna RODO

Zmuszenie wydawcy gazety do ujawnienia danych osoby, która skomentowała artykuł prasowy opublikowany na stronie internetowej tejże gazety, stanowiło naruszenie prawa do wolności wyrażania opinii i rozpowszechniania informacji - uznał Europejski Trybunał Praw Człowieka. Wyrok dotyczy Austrii, ale stanowi cenną wskazówkę interpretacyjną w odniesieniu do uregulowania tajemnicy dziennikarskiej w prawie polskim.

31.12.2021

Marek Niedużak odchodzi z resortu rozwoju i technologii

Administracja publiczna

Wiceminister Marek Niedużak ze skutkiem na dzień 31 grudnia 2021 roku złożył rezygnację ze sprawowanej funkcji - poinformowało w czwartek Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Niedużak w ministerstwie odpowiadał za obszar regulacji prawnych dla przedsiębiorców. W resorcie pracował od 2016 roku, a funkcję wiceministra sprawował od lutego 2019 roku.

30.12.2021

Nie zawsze drzewo orzecha włoskiego usuniemy bez zezwolenia

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Wycięcie orzecha włoskiego, jako drzewa owocowego, nie wymaga zezwolenia. Sytuację zmieni jednak obecność w koronie drzewa gniazda ptaka podlegającego ochronie gatunkowej. Wymagana będzie wówczas zgoda regionalnego dyrektora ochrony środowiska.

30.12.2021

RPO skarży nowelizację blokującą odszkodowania za mienie odebrane w okresie PRL

Administracja publiczna

Obowiązująca od 16 września 2021 r. nowelizacja kodeksu postępowania administracyjnego znacząco zmieniła zasady nadzwyczajnego trybu stwierdzania nieważności ostatecznych decyzji. I bez należytego konstytucyjnego uzasadnienia odebrała arbitralnie dobranej grupie osób pozbawionych mienia prawo do rekompensaty za szkody wyrządzone przez państwo, choć innym odszkodowania są wypłacane.

29.12.2021

Potrzebna jest prostsza procedura transportu zwłok z zagranicy

Prawo cywilne Administracja publiczna Transport

Polska Izba Branży Pogrzebowej apeluje o zniesienie obowiązku odprawy konsularnej w polskich placówkach dyplomatycznych, w przypadku przewozu osób zmarłych z zagranicy. Jej zdaniem wystarczy zgoda starosty lub prezydenta miasta, na terenie którego ma być pochowany zmarły. Obecnie trwają prace nad projektem nowelizacji prawa pogrzebowego, wkrótce ma on trafić do Sejmu.

29.12.2021

Samowolę budowlaną taniej zburzyć niż zalegalizować

Administracja publiczna Budownictwo Poprawmy prawo

Opłata legalizacyjna za rozbudowę małego sklepu oraz dużej galerii handlowej wynosi tyle samo - czy to dobre i sprawiedliwe rozwiązanie? Zdaniem ekspertów kara powinna odstraszać, a nie rujnować, a tak się dzieje w wypadku małych przedsiębiorców. Bardziej opłaca się im zburzyć, co wybudowali, niż zalegalizować.

29.12.2021

Świniarnię można zarejestrować nawet przed Sejmem

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Poprawmy prawo

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, rejestrując hodowlę świń, nie ma narzędzi, aby zweryfikować, czy będzie ona odbywała się w obiekcie zgodnym z przepisami prawa budowlanego i zgodnie z wymogami ochrony środowiska. A to powoduje, że taką działalność można zarejestrować pod samym nosem sąsiadów z bloku, w jakimś warsztacie, a gdyby się uprzeć - nawet i w centrum Warszawy.

29.12.2021

Ustawa podpisana - laboratoria antydopingowe mają być niezależne

Administracja publiczna Opieka zdrowotna

Dostosowanie polskich norm prawnych regulujących funkcjonowanie Polskiego Laboratorium Antydopingowego (PLAD) do zmienionego we wrześniu 2020 r. przez Światową Agencję Antydopingową Międzynarodowego Standardu dla Laboratoriów (ISL 2021) - to cel podpisanej właśnie przez prezydenta nowelizacji ustawy o zwalczaniu dopingu w sporcie.

28.12.2021

Prezydent podpisał ustawę okołobudżetową na przyszły rok

Finanse publiczne Administracja publiczna

Prezydent podpisał w poniedziałek 27 grudnia ustawę z 17 grudnia 2021 r. o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2022 rok, która jest bezpośrednio związana z realizacją przyszłorocznej ustawy budżetowej i jest uzupełnieniem tej ustawy.

28.12.2021

Zamówienia samorządów zagrożone, bo wykonawcom brakuje pojazdów na prąd

Samorząd terytorialny Środowisko Zamówienia publiczne Administracja publiczna

Śląskie samorządy sygnalizują, że mają problemy z realizacją zamówień publicznych powyżej 30 tys. euro w związku z obowiązkami nałożonymi przez ustawę o elektromobilności. Wykonawcy, także spółki skarbu państwa, odmawiają udziału w postępowaniach przetargowych, uzasadniając to brakiem odpowiedniej floty pojazdów niskoemisyjnych. Samorządowcy apelują o zmianę przepisów.

28.12.2021

Strasburg: Państwo ma powstrzymać przemoc wobec uczestników marszu równości

Prawo karne Administracja publiczna Policja

Atak tłumu na uczestników zgromadzenia z okazji Międzynarodowego Dnia przeciwko Homofobii zroganizowanego w w centrum Tibilisi, stolicy Gruzji, oraz brak odpowiedniej reakcji służb porządkowych sprowadzały się do naruszenia zakazu nieludzkiego i poniżającego traktowania oraz wolności zgromadzeń - stwierdził Europejski Trybunał Praw Człowieka.

28.12.2021

Polskie prawo tego nie przewiduje, ale mamy 50 tys. "tęczowych rodzin"

Prawo rodzinne Administracja publiczna

W świetle prawa nie istnieją, ale według szacunków liczba jednopłciowych rodziców wychowujących dzieci sięga w Polsce 50 tysięcy. Taką liczbę podają autorzy raportu stowarzyszenia Miłość Nie Wyklucza – „Jesteśmy rodziną. Co myślą Polacy i Polki o rodzinach osób LGBTIQ?”. I dodają, że tylko 54 proc. polskiego społeczeństwa zdaje sobie z tego sprawę.

27.12.2021

Administratywista to specjalista w zakresie prawa administracyjnego

Samorząd terytorialny Prawnicy Administracja publiczna Służba cywilna

Pojęcie administratywista jest pojęciem nowym, trudno je znaleźć w większości słowników. Pojęciem tym nie posługują się również akty prawne. Administratywista to także prawnik, który posiada jednak znacznie większą (specjalistyczną) wiedzę z zakresu prawa administracyjnego niż prawnik bez aplikacji.

27.12.2021