Z rządowego komunikatu wynika, że dzięki Programowi Operacyjnemu Polska Cyfrowa szybki internet dotrze do ponad 2 mln gospodarstw domowych. - Na dalsze działania przeznaczymy ponad 1 mld euro z KPO i niemal 1 mld euro z Funduszy Europejskich na Rozwój Cyfrowy (FERC). Uwzględniając wkład własny operatorów do 2026 roku będą realizowane inwestycje o wartości ponad 11 mld zł - czytamy.

Autorzy dokumentu podkreślają, że do tych projektów należy się dobrze przygotować, dlatego do 19 września prowadzone są konsultacje, które mają na celu poznanie opinii na temat proponowanych zasad konkursów na dofinansowanie projektów budowy sieci szerokopasmowych. Chodzi o to, aby wsparcie udzielane było efektywnie i przyczyniło się do wyeliminowania tzw. białych plam w dostępie do szybkiego internetu.

Cyfryzacja KPRM dodaje, że w konsultacjach chodzi również o zebranie planów inwestycyjnych operatorów, po to, aby wiedzieć, gdzie dostęp do szybkiego internetu zostanie zapewniony na zasadach rynkowych i gdzie nie ma potrzeby interwencji państwa.

Czytaj także: Specustawa ma przyspieszyć budowę rządowych serwerowni dla administracji>>

Pieniądze z KPO na projekty szybkiego internetu?

Pomocy ze środków Krajowego Planu Odbudowy na projekty związane z szybkim internetem dotyczy rozporządzenie, którego projekt ukazał się w piątek na stronach Rządowego Centrum Legislacji. W ramach KPO na ten cel ma być przeznaczone co najmniej 1,2 mld euro.

Jak podkreśla rząd, projektowane rozporządzenie "stanowi wykonanie kamienia milowego" dla Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności (KPO), polegającego na przygotowaniu "programu pomocowego interwencji KPO na dofinansowanie projektów budowy sieci szerokopasmowych na obszarach białych NGA, w których obecnie nie istnieje sieć szerokopasmowa".

Z rządowej informacji wynika, że "osiągnięcie kamienia milowego, czyli wejście w życie projektowanego rozporządzenia jest niezbędne do wypłaty środków przez Komisję Europejską w ramach KPO".

Tymczasem nie wiadomo, czy w ogóle fundusze dla Polski z KPO zostaną uruchomione, a przeszkodzie stać może niewykonanie "kamieni milowych dotyczących praworządności. 

Czytaj: 
Premier: Na przełomie października i listopada pierwszy wniosek o pieniądze z KPO>>
 KE: Ocena zmian w polskich sądach przy pierwszym wniosku o pieniądze z KPO>>

KPO wciąż nie ma, a rząd konsultuje projekt o zrównoważonej gospodarce wodnej>>