ETPC oceni, czy wydalony cudzoziemiec powinien mieć dostęp do akt sprawy

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Polskie władze wydaliły Białorusina pod zarzutem współpracy ze służbami specjalnymi tego państwa, nie podając jednak powodów tej decyzji. Teraz sprawą zajmuje się Europejski Trybunał Praw Człowieka, a Helsińska Fundacja Praw Człowieka, która przystąpiła do sprawy twierdzi, że naruszone zostały gwarancje proceduralne. 

15.04.2020

Doręczenia elektroniczne potrzebne, ale mogą naruszać prywatność i konkurencję

Administracja publiczna Prawo gospodarcze

Monopolizowanie rynku przez Pocztę Polską jako operatora doręczającego e-przesyłki, procedury bezpieczeństwa przy konwersji elektronicznej na papierową oraz problem tajemnicy pocztowej i prawa do prywatności - budzą najwięcej wątpliwości w projekcie ustawy o doręczeniach elektronicznych. Właśnie zajmuje się nim Sejm.

15.04.2020

"Prawo opowiadane" przez rząd ogranicza prawa obywateli

Administracja publiczna Policja Koronawirus

Jeśli dzisiaj policja mówi, że cel wyjazdu świątecznego będzie indywidualnie oceniał policjant, to mamy do czynienia z normą uznaniową. To w administracji się zdarza, ale zdaniem prawników ostatnio coraz częściej i co gorsza przepisy zakazujące dotyczą żywotnych praw i wolności obywatelskich, a często są niejasne. Jak mówią, pojawiło się w związku z pandemią tzw. prawo opowiadane.

11.04.2020

Skierowanie do walki z epidemią na granicy pracy przymusowej

Administracja publiczna Prawo pracy Opieka zdrowotna Koronawirus

Przepisy ustanowione do walki z epidemią pozwalają na skierowanie praktycznie każdego do związanych z tym prac, a taka decyzja nie wymaga nawet uzasadnienia. Natomiast jej niewykonanie będzie zagrożone karą pieniężną w wysokości do 30 tys. zł. Istnieją jednak poważne wątpliwości, czy bez stanu nadzwyczajnego takie skierowanie jest w ogóle dopuszczalne.

10.04.2020

Ograniczenia przedłużone - matury później, do kościołów najwyżej 5 osób, obowiązkowe maseczki

Administracja publiczna Koronawirus

Przedłużamy obowiązujące dotychczas ograniczenia związane ze zwalczaniem epidemii koronawirusa do końca przyszłego tygodnia - poinformował w czwartek premier Mateusz Morawiecki. Szkoły będą natomiast zamknięte do 26 kwietnia, a egzaminy zostaną przesunięte. Nadal obowiązuje zakaz wstępu do kościołów powyżej 5 osób. W miejscach publicznych trzeba będzie nosić maseczki.

09.04.2020

Trwałość zatrudnienia pracowników służby cywilnej może być zagrożona

Administracja publiczna Koronawirus

Stowarzyszenie Absolwentów Krajowej Szkoły Administracji Publicznej alarmuje, że projekt ustawy o szczególnych instrumentach wsparcia zagraża stabilności pracy pracowników służby cywilnej. Przewiduje bowiem uprawnienie dla Rady Ministrów do redukcji zatrudnienia lub zmniejszenia wynagrodzenia w administracji.

08.04.2020

Zmiany w "tarczy antykryzysowej" korzystne też dla cudzoziemców

Administracja publiczna Prawo pracy Prawo unijne

Kolejny pakiet antykryzysowy, czyli będący obecnie przedmiotem prac Sejmu projekt ustawy mającej na celu przeciwdziałanie negatywnym skutkom epidemii wirusa SARS-CoV-2, zakłada m.in. przedłużenie legalnego pobytu cudzoziemców przebywających w Polsce na podstawie ruchu bezwizowego lub wiz Schengen.

08.04.2020

Sejm: Komisja uzupełnia nowelizację tarczy antykryzysowej

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna Prawo gospodarcze

Kilkanaście zmian do rządowego projektu ustawy, który ma ułatwić firmom przetrwać kryzys związany z pandemią koronawirusa, wniosła w środę nad ranem sejmowa Komisja Finansów Publicznych. Zmiany dotyczą przede wszystkim pomocy dla przedsiębiorstw, ale także korespondencji sądowej, zasad stwierdzania aktów zgonu, czy decyzji podejmowanych podczas epidemii przez administrację.

08.04.2020

Koronawirus po śmierci - luki w prawie dla cmentarzy i zakładów pogrzebowych

Administracja publiczna Koronawirus

Zarządy cmentarzy i zakłady pogrzebowe nie wiedzą, jak działać w czasie koronawirusa. Narzekają, że nie trzeba ich informować, że powodem zgonu był COVID-19. Uważają, że przydałby się obowiązek kremacji zakażonych zwłok. A jeśli już zakażone zwłoki trafiają do krematorium, to zgodnie z nowym rozporządzeniem w kapsule, z której nie ma kto ich wyjąć.

08.04.2020

Projekt ustawy o szczególnych instrumentach wsparcia nie pomija samorządów

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Przeniesienie pracownika samorządowego do pracy w pomocy społecznej, możliwość wydawania poleceń przez wojewodę, doprecyzowanie terminów opłat za użytkowanie wieczyste, zwolnienia od podatków od nieruchomości również dla organizacji pozarządowych – to niektóre propozycje nowego projektu. Nie będzie też wstrzymania rozpoczęcia i zawieszenia niektórych terminów

07.04.2020

Numery ksiąg wieczystych to dane osobowe - czasowy zakaz ich publikacji w GEOPORTAL2

Administracja publiczna Budownictwo RODO Koronawirus

Prezes UODO wydał postanowienie zobowiązujące Głównego Geodetę Kraju do zaprzestania publikowania na portalu internetowym GEOPORTAL2 numerów ksiąg wieczystych. O terminie rozstrzygnie decyzja administracyjna kończąca postępowanie w tej sprawie. Powodem jest uprawdopodobnienie naruszenia przepisów o ochronie danych.

07.04.2020

Tymczasowy profil zaufany i wideoweryfikacja mają ułatwić załatwianie spraw w urzędach

Administracja publiczna Nowe technologie Koronawirus

Specustawa koronawirusowa pozwala na wideoweryfikację tożsamości, co ma ułatwić zdalne załatwianie spraw w urzędach. Ma to umożliwić stosowanie tymczasowego profilu zaufanego, który wprawdzie nie eliminuje wszystkich ryzyk związanych z podszywaniem się pod inne osoby, ale zdaniem ekspertów to może być lepsza metoda niż porównanie zdjęcia z osobą stojącą w urzędzie.

07.04.2020

Pozew o odszkodowanie za walkę z epidemią możliwy, ale sprawa potrwa dłużej

Prawo cywilne Administracja publiczna Wybory Koronawirus

Polski nie stać na stan klęski żywiołowej - wynika z wypowiedzi Jarosława Gowina, która może okazać się pomocna w sądowej batalii o odszkodowanie za skutki ograniczeń wprowadzanych w związku z epidemią koronawirusa. Stan nadzwyczajny to szybsza ścieżka do dochodzenia roszczeń, bez niego obywatele i przedsiębiorcy na pieniądze poczekają dłużej, choć mogą żądać więcej.

07.04.2020

Gowin podaje się do dymisji, ale zostaje w koalicji

Administracja publiczna Szkolnictwo wyższe

Podaję się do dymisji, ale Porozumienie pozostaje częścią Zjednoczonej Prawicy - poinformował w poniedziałek Jarosław Gowin, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego. Zapowiedział też, że część jego ugrupowania poprze projekt o korespondencyjnym głosowaniu, co nie ziściło się, a na wicepremiera zarekomenduje Jadwigę Emilewicz.

06.04.2020

Kryzys w ośrodkach egzaminowania kierowców - marszałkowie wołają o ratunek

Administracja publiczna Koronawirus

Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego, mimo że w czasie koronawirusa nie ma egzaminów na prawo jazdy, kursów ani szkoleń, ponoszą koszty. Płacą za najem pojazdów, podatki i wypłacają pensje, chociaż egzaminatorzy są na postojowym. Marszałkowie województw, którym ośrodki podlegają, apelują o wsparcie WORD-ów pomocą rządową.

06.04.2020

Zakaz wstępu do lasu fikcyjny? Nie ma podstaw prawnych

Administracja publiczna

Żadna z przywoływanych podstaw prawnych zakazu wstępu do lasu nie upoważnia dyrektora Lasów Państwowych do jego wydania. Polecenie takie nie może powodować ograniczenia praw obywatelskich, w tym ustawowej wolności wstępu do lasów państwowych.

05.04.2020

Prawo do zrzeczenia się odwołania od decyzji powinno być wskazane wyraźnie

Administracja publiczna

Do decyzji administracyjnych powinna być dołączana szablonowa krótka informacja dla adresatów, że mają prawo do zrzeczenia się odwołania od decyzji. Z uwagi na specustawę koronawirusową zasadne jest skorzystanie przez stronę z takiego zrzeczenia się, bo to pozwoli na uprawomocnienie się decyzji. Jest to szczególnie istotne w sprawach rozstrzyganych na korzyść strony.

04.04.2020

Epidemia może wpłynąć na upowszechnienie informatyzacji urzędów

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Nowe technologie Koronawirus

Jak załatwiać sprawy urzędowe gdy z powodu epidemii urzędy nieczynne, a obywatele mają zakaz wychodzenia bez ważnej przyczyny? Może stan epidemii spowodowany zakażeniami koronawirusem przyspieszy rewolucję w zakresie informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne - zastanawia się adwokat Kamil Rudol

02.04.2020