Każdy ma prawo wiedzieć, czy zakaz przynależności do partii jest przestrzegany

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Zgodnie z przepisami prawa, sekretarz gminy nie ma prawa tworzenia partii politycznych ani przynależności do nich. Każdy ma prawo wiedzieć, czy wymóg ten jest przestrzegany. Dlatego też - zdaniem NSA - osoba zainteresowana tą kwestią powinna dostać jasną odpowiedź na skierowany w tej sprawie wniosek o udostępnienie informacji publicznej.

25.06.2020

NSA: Skarga na bezczynność tylko przed wydaniem decyzji

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Wniesienie skargi na bezczynność organu administracji po zakończeniu przez ten organ postępowania i wydaniu decyzji stanowi przeszkodę w podjęciu rozpoznania merytorycznego takiej skargi - taki jest sens uchwały siedmiu sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego z 22 czerwca br. Przyjęcie, że skargę można składać bezterminowo, naruszyłoby system prawny.

24.06.2020

NIK: Centralny Ośrodek Sportu nie zapewnia niepełnosprawnym sportowcom pełnego dostępu do swoich obiektów

Administracja publiczna

Centralny Ośrodek Sportu to jedyny w Polsce podmiot wyspecjalizowany w świadczeniu usług szkolenia sportowego na najwyższym poziomie. Kontrola NIK wykazała, że COS nie zapewnił warunków do szkolenia w 10 spośród 29 dyscyplin paraolimpijskich i nie wykazuje inicjatywy w zakresie przystosowania swoich obiektów do szkolenia dyscyplin paraolimpijskich.

23.06.2020

Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa przejmuje nadzór nad handlem nawozami

Administracja publiczna

Od 1 lipca Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych przestanie sprawować nadzór nad wprowadzaniem do obrotu nawozów i środków wspomagających uprawę roślin. Zadanie to przejmie Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Ta sama nowelizacja ustawy o nawozach wprowadza zakaz stosowania mocznika w formie granulowanej.

23.06.2020

Do Sejmu trafił prezydencki projekt ustawy o zadośćuczynieniu dla zesłanych do ZSRR

Domowe finanse PIT Administracja publiczna

Do Sejmu trafił w poniedziałek prezydencki projekt ustawy o świadczeniu pieniężnym przysługującym polskim obywatelom zesłanym lub deportowanym do ZSRR w latach 1939-1956. Z uzasadnienia wynika, że dotychczasowe rekompensaty udzielane przez Polskę z tytułu prześladowań doznanych ze strony okupantów nie objęły wszystkich polskich zesłańców.

22.06.2020

WSA: Koszt postoju skonfiskowanego pojazdu wyższy niż jego wartość

Administracja publiczna Prawo gospodarcze

Opłata za przechowanie pojazdu usuniętego z drogi może być wyższa od wartości auta, jeśli liczona jest przez 10 lat. Prezydent miasta zażądał od właściciela zwrotu kosztów cztery lata po konfiskacie pojazdu na rzecz Skarbu Państwa. Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił decyzje Samorządowego Kolegium Odwoławczego o wysokości kosztów.

20.06.2020

Elektroniczne prawo jazdy i dowód rejestracyjny - Sejm pracuje nad ustawą

Administracja publiczna Policja Nowe technologie

Nowe prawo pozwoli na poruszanie się po drogach przez kierujących bez konieczności posiadania dokumentu prawa jazdy. Możliwe też będzie umieszczenie elektronicznej wersji prawa jazdy w smartfonie, ale wcześniej konieczne jest zniesienie przepisu przewidującego karanie mandatem kierowców, którzy nie mają przy sobie papierowego dokumentu.

19.06.2020

MC: Ponad 7 milionów Polaków ma profil zaufany

Administracja publiczna

Ministerstwo Cyfryzacji informuje o znacznym zwiększeniu liczby osób, które założyły sobie profil zaufany. Zdaniem ministra to efekt nie tylko związanych z pandemią ograniczeń w działaniu urzędów, ale także rosnącego zaufania do e-administracji. Profil zaufany potwierdza tożsamość w internecie i służy do zdalnego korzystania z e-usług.

18.06.2020

W urzędach sprawy online wciąż wspieramy ręcznie i papierowo

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Nowe technologie Koronawirus

Przez internet nie załatwimy wciąż wielu spraw, nie wyrobimy na przykład paszportu. Problemem są przepisy wymuszające papierowe procedury. Na przeszkodzie informatyzacji wciąż stoją też niedobory sprzętowe, finansowe, brak integracji systemów i konieczność wspomagania procesów informatycznych „ręcznie”. Podczas pandemii nastąpił wzrost popularności e-usług, ale ujawniły się problemy, m.in. z elektronicznym podpisywaniem dokumentów.

17.06.2020

PiS chce poprawić ustawę o komisji reprywatyzacyjnej  

Finanse samorządów Administracja publiczna

Uporządkowanie i usystematyzowanie obowiązujących przepisów, co ma pozwolić na sprawniejsze działanie komisji do spraw usuwania skutków prawnych decyzji reprywatyzacyjnych dotyczących nieruchomości warszawskich, wydanych z naruszeniem prawa - to cel proponowanej przez posłów PiS nowelizacji ustawy

16.06.2020

KE zapowiada nacisk na wiązanie funduszy z praworządnością

Administracja publiczna Prawo europejskie

Komisja Europejska będzie naciskać, aby w przyszłym budżecie unijnym znalazł się mechanizm uzależnienia wypłaty środków unijnych od przestrzegania praworządność - zapowiedziała w poniedziałek wiceszefowa KE Viera Jourova. Zgodnie z projektem w takich sytuacjach Komisja mogłaby zamrozić wypłatę środków unijnych dla danego państwa.

15.06.2020

Były wiceminister finansów i szef KAS trafił do NIK

Finanse publiczne Administracja publiczna

Piotr Walczak po odejściu z resortu finansów został radcą prezesa Najwyższej Izby Kontroli. Będzie teraz doradzał Marianowi Banasiowi, który wcześniej też był szefem Krajowej Administracji Skarbowej i wiceministrem finansów. Po odejściu Banasia do NIK, Walczak go zastąpił. Szefem KAS był do marca 2020 roku.

15.06.2020

SN: Kandydat zebrał brakujące podpisy, może więc uczestniczyć w wyborach na prezydenta

Administracja publiczna Wybory

Izba Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego uwzględniła tylko jedną skargę komitetu wyborczego. Nakazała Państwowej Komisji Wyborczej wpisać na listę kandydatów na prezydenta RP Waldemara Witkowskiego w wyborach ogłoszonych na 28 czerwca br., gdyż kandydat wykazał się łącznie poparciem ponad 100 tysięcy obywateli.

15.06.2020

NSA: Projekt uchwały rady pedagogicznej to dokument wewnętrzny

Administracja publiczna Zarządzanie oświatą RODO

Wnioskodawca chciał otrzymać treść projektu uchwały rady pedagogicznej, ale dyrektor szkoły odmówił. Okazało się, że słusznie, ponieważ był to dokument wewnętrzny, który nie jest wiążącym wyrazem stanowiska organu co do sposobu załatwienia sprawy. Tym samym nie podlegał on udostępnieniu. Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

15.06.2020

NIK: Nie radzimy sobie z barszczami kaukaskimi

Środowisko Administracja publiczna

Brak całościowej diagnozy zagrożenia barszczami kaukaskimi niezdefiniowanie niezbędnych działań związanych z ich zwalczaniem, brak spójnego i całościowego systemu nadzoru oraz finansowania ich niszczenia jak również brak kompleksowych działań zwalczających to główne przyczyny rozprzestrzeniania się tych niezwykle groźnych dla życia i zdrowia roślin

13.06.2020

WSA: Ten sam skład kolegium mógł dokonać autokontroli

Administracja publiczna

Strona zarzuciła, że postanowienie wydane w trybie autokontroli zostało podjęte przez ten sam skład samorządowego kolegium odwoławczego. WSA w Gorzowie Wielkopolskim uznał jednak, że istotą autokontroli jest skontrolowanie wydanego przez siebie orzeczenia. To zaś ma wskazywać na konieczność rozpatrzenia sprawy przez ten sam skład orzekający.

12.06.2020

NIK: Ministerstwo Rolnictwa nie kontroluje jakości doradztwa rolniczego

Administracja publiczna

Niskie pensje i niezadowalający system premiowania powodują, że specjaliści rezygnują z pracy w jednostkach doradztwa rolniczego, a brak odpowiedniej kontroli ze strony Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi sprawia, że ci, którzy zostali, doradzają bez pełnej wiedzy o faktycznych potrzebach rolników.

09.06.2020

Nadgodziny w służbie cywilnej wciąż bez rekompensaty, nowelizacja niepewna

Administracja publiczna Prawo pracy

Tysiące godzin nadliczbowych zbierają się na kontach pracowników służby cywilnej. Zgodnie z prawem nie otrzymują oni wynagrodzenia za pracę ponadwymiarową, a za nadgodziny mogą odebrać dni wolne. Tymczasem z powodu braków kadrowych nie jest to faktycznie możliwe. Eksperci oceniają, że to dyskryminacja. Pod znakiem zapytania jest od lat projekt zmiany ustawy.

09.06.2020