TSUE: Polska, Czechy i Węgry odmawiając relokacji uchodźców złamały unijne prawo

Administracja publiczna Prawo unijne

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej stwierdził w ogłoszonym w czwartek wyroku, ze Polska, Czechy i Węgry, odmawiając udziału w tymczasowym mechanizmie relokacji uchodźców, złamały prawo UE. Państwa członkowskie nie mogą, w celu uchylenia się od wdrożenia tego mechanizmu, powoływać się ani na swoje obowiązki dotyczące utrzymania porządku publicznego

02.04.2020

Zakazy związane z epidemią dotyczą także sportu

Administracja publiczna

W związku z ogłoszeniem przez rząd we wtorek pakietu kolejnych zakazów i ograniczeń mających zapobiegać rozprzestrzenianiu się koronowirusa, Ministerstwo Sportu i Turystyki przypomniało, że dotyczą ona także sportu i aktywności rekreacyjnej. Część z nich obowiązuje na podstawie wcześniejszych zarządzeń, a rozporządzeniem Rady Ministrów z 31 marca br. wprowadzono dodatkowe. 

01.04.2020

Fikcja doręczeń jeszcze większym problemem w czasie epidemii

Prawo cywilne Prawnicy Administracja publiczna

Stan epidemii to także utrudniony dostęp do poczty, długie kolejki, ograniczenie godzin otwarcia. Zdarza się, że cała poczta jest na kwarantannie, a musimy nadać pilny list lub odebrać avizo z urzędu lub sądu. Powstaje też problem jak udowodnić, że poczta była zamknięta? A przecież nadal obowiązuje tzw. fikcja doręczeń po podwójnym avizo.

01.04.2020

WSA: Wojewoda zapłaci za krzywdy moralne wywołane przewlekłością

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Cudzoziemiec ubiegał się o zezwolenie na pobyt czasowy i pracę. Wojewoda dokonał wstępnej oceny formalnej wniosku po sześciu miesiącach od jego wpłynięcia. Kolejne dwadzieścia miesięcy zajęło mu wezwanie do uzupełnienia braków. WSA we Wrocławiu przyznał cudzoziemcowi 2500 zł. Pieniądze te mają mu zrekompensować negatywne przeżycia psychiczne i krzywdy moralne związane z przewlekłością postępowania.

31.03.2020

Rząd zapowiada kolejne ograniczenia w związku z epidemią

Prawo karne Administracja publiczna Koronawirus

Trzeba rozważyć wprowadzenie dodatkowych regulacji w walce z koronawirusem - zapowiedział szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk. Dodał, że premier Mateusz Morawiecki ogłosi je we wtorek, ale nie podał szczegółów. Wcześniej o projektowanych ograniczeniach mówiła też minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

30.03.2020

WSA: Brakującego podpisu pod decyzją nie można uzupełnić

Administracja publiczna

Brak odręcznego podpisu pod decyzją sprawia, że należy ją uznać za wydaną z rażącym naruszeniem prawa. Taka wada nie może być usunięta poprzez uzupełnienie podpisu po doręczeniu decyzji stronie, ponieważ nie przewidują tego przepisy dotyczące prostowania i uzupełniania decyzji. Tak orzekł WSA w Gdańsku.

30.03.2020

RPO: Zakaz przemieszczania się i przymusowa kwarantanna bezprawne bez stanu nadzwyczajnego

Administracja publiczna Koronawirus

Zakaz przemieszczania się po kraju, rozporządzanie o kwarantannie i ograniczenie praktyk religijnych są wydane niezgodnie z uchwaloną 3 tygodnie temu specustawą "koronawirusową", tym samym są niezgodne z konstytucją - napisał Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar w liście do premiera Mateusza Morawieckiego.

29.03.2020

Sejm za wydłużeniem niektórych terminów w administracji

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Uchwalony w sobotę rano tzw. pakiet antykryzysowy przewiduje wydłużenie niektórych terminów w administracji. Zmienią się terminy wnoszenia opłat dotyczących użytkowania wieczystego i jego przekształcenia, rejestracji pojazdów czy podatków od nieruchomości. Ustawa stwarza też możliwość umarzania przez samorządy czynszów i lokalnych podatków.

28.03.2020

WSA: Członków zespołu interdyscyplinarnego nie można zobowiązać do obecności

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Rada gminy nie może nałożyć na członków zespołu interdyscyplinarnego bezwzględnego obowiązku uczestnictwa w posiedzeniach tego gremium. WSA w Gdańsku uznał, że taka regulacja nie mieści się w granicach ustawowego upoważnienia do określenia warunków funkcjonowania zespołu.

28.03.2020

Sprawy załatwiajmy przez internet, dopóki nie ma przeciążeń

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Nowe technologie

Urzędy namawiają do załatwiania spraw przez internet, bo to jedyne wyjście w czasie epidemii. Resort cyfryzacji zapewnia, że systemy działają sprawnie. Jednak nie ma gwarancji, że przy bardzo dużym obciążeniu nie wystąpią przejściowe problemy z ich stabilnością. W urzędach są obawy przed brakiem sprzętu i kadr oraz przeciążeniem internetu pracą zdalną.

28.03.2020

Sejm: Regulamin zmieniony, pakiet antykryzysowy może być uchwalony zdalnie

Administracja publiczna

Uchwalone w czwartek przez Sejm zmiany w regulaminie izby umożliwią obrady i głosowanie w sytuacjach nadzwyczajnych przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej. Zmiana pozwoli na przeprowadzenie obrad zdalnych już w piątek, kiedy to Sejm ma zająć się przygotowaną przez rząd "tarczą antykryzysową".

26.03.2020

Pakiet antykryzysowy wydłuży terminy administracyjne i przesunie niektóre opłaty

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Wydłużenie terminów w związku z nabyciem lub zbyciem pojazdu, opłat za użytkowanie wieczyste i jego przekształcenie – to niektóre propozycje rządowego pakietu antykryzysowego, którego projekt trafił właśnie do Sejmu. Do tego dochodzą zmiany w zakresie finansów samorządowych i w gospodarce odpadami.

26.03.2020

WSA: Publiczne obwieszczenie decyzji bezskuteczne wobec inwestora

Administracja publiczna Budownictwo

W postępowaniu brało udział 61 stron, więc organ postanowił, że o podejmowanych czynnościach i decyzjach będzie je zawiadamiał w formie publicznego obwieszczenia. Nie miało to jednak żadnej skuteczności wobec inwestora, ponieważ nie został o tym uprzedzony. Ponadto był on inicjatorem postępowania, więc organ miał obowiązek doręczenia mu decyzji na piśmie lub za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Tak orzekł WSA w Gdańsku.

26.03.2020

Poczta działa, ale ostrożnie. Można zlecić przytrzymanie przesyłki poleconej

Administracja publiczna Koronawirus

W czasie epidemii placówki Poczty Polskiej są czynne, ale stoimy z daleka i bez pokwitowania odbieramy przesyłki. Dowód osobisty tylko pokazujemy, na odległość. Jeśli nie możemy odebrać przesyłki poleconej, możemy zlecić jej przechowanie, ale za odbiór po terminie trzeba będzie zapłacić. Przesyłki dla osób w kwarantannie są wstrzymane, ale pieniądze będą im doręczane w specjalnych procedurach.

26.03.2020

Zakazy poruszania bardzo uznaniowe

Prawo karne Administracja publiczna Koronawirus

Jazda na rowerze, samotny spacer lub wyjście po zakupy - to można robić nawet po wejściu w życie ograniczeń w poruszaniu. Problem w tym, że wynika to z pytań i odpowiedzi opublikowanych na stronie premiera, a nie z samej treści rozporządzenia. Ta jest na tyle nieprecyzyjna, że w praktyce nie wiadomo, za co policja będzie karać mandatem.

25.03.2020

Posłowie najpierw zagłosują osobiście, by potem pracować zdalnie

Administracja publiczna Koronawirus

W czwartek o godz. 14 rozpocznie się posiedzenie Sejmu, na którym uchwalona zostanie zmiana Regulaminu Sejmu pozwalająca na zdalne głosowanie. Na tej podstawie w piątek odbędzie się kolejne posiedzenie w sprawie pakietu antykryzysowego, na którym na sali przebywać będą tylko przedstawiciele klubów, a reszta posłów będzie pracować on-line.

25.03.2020

RPO: Niekonstytucyjna dezubekizacja myśliwych 

Administracja publiczna

Pracownik, funkcjonariusz lub żołnierz służb specjalnych PRL nie może być członkiem władz kół łowieckich i Polskiego Związku Łowieckiego - takie ograniczenie biernego prawa wyborczego wprowadziła nowelizacja prawa łowieckiego z 2018 r. Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich jest to naruszenie prawa do zrzeszania się.

25.03.2020

Kiedy cały urząd gminy na kwarantannie, na rejestrację zgonu trzeba poczekać

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Koronawirus

W przypadku kwarantanny całego urzędu gminy przepisy nie przewidują możliwości wyznaczenia innego kierownika Urzędu Stanu Cywilnego (lub jego zastępcy) do wykonywania zadań z zakresu rejestracji urodzenia, małżeństwa i zgonu. Na rejestrację trzeba poczekać do czasu, aż USC wznowi pracę.

25.03.2020

Kontrole na granicach przedłużone do 13 kwietnia

Administracja publiczna Prawo unijne Koronawirus

Kontrole graniczne osób przekraczających granicę państwową RP, będącą granicą wewnętrzną strefy Schengen, zostają przedłużone do 13 kwietnia br. - stanowi opublikowane we po południu rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji. Dotychczas kontrole te były przywrócone na okres od 15 do 24 marca.

24.03.2020

Jeśli powiat ma zapewnić miejsce na kwarantannę, powinien otrzymać dotację

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Koronawirus

Związek Powiatów Polskich zwrócił się do premiera o jednoznaczne uregulowanie kwestii odpowiedzialności za organizację miejsc kwarantanny. Zgodnie z prawem to wojewoda zapewnia pomieszczenia i wyposażenie. Powiaty zwracają uwagę na próby przerzucenia tego na nie bez zapewnienia pokrycia kosztów.

24.03.2020