Prawo.pl
Lato to jedna z najpopularniejszych pór roku na zawieranie związków małżeńskich. Ministerstwo Cyfryzacji przypomina, że przez internet można załatwić przedślubne formalności.
Katarzyna Kubicka-Żach
21.06.2019
Do 30 czerwca 2019 r. przedstawiciele jednostek sektora finansów publicznych mają czas na wzięcie udziału w ankiecie dotyczącej systemów finansowo-księgowych wykorzystywanych przez te jednostki. Po zebraniu wyników MF będzie chciało opracować jednolity planu kont zintegrowany z klasyfikacją budżetową.
Grażyna J. Leśniak
21.06.2019
Finanse publiczne Rachunkowość

Rząd przyspiesza z nowym prawem zamówień publicznych

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Zwiększenie liczby firm, w tym małych i średnich, startujących w przetargach - to jeden z celów zmian w Prawie zamówień publicznych, którego projekt został w piątek zaakceptowany przez Stały Komitet Rady Ministrów. Mają one też spowodować, że pieniądze w systemie zamówień wydawane będą w sposób uwzględniający np. wzrost innowacyjności.
Krzysztof Sobczak
21.06.2019
Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Samorządowcy z miast apelują do prezydenta RP o niepodpisywanie ustawy zmieniającej zasady w związku z przekształceniem użytkowania wieczystego w prawo własności. Ich zdaniem pozbawia ona Skarb Państwa i samorządy stałych, stabilnych źródeł dochodów z majątku.
Katarzyna Kubicka-Żach
21.06.2019
Samorząd terytorialny Budownictwo
Nie będzie porozumienia o dojściu Unii Europejskiej do neutralności klimatycznej do 2050 roku, której głównym celem jest eliminowanie paliw stałych. Zostało ono zablokowane przez Polskę i kilka innych państw unijnych. - Na szczycie UE zabezpieczyliśmy interesy polskich obywateli - powiedział polski premier.
Krzysztof Sobczak
21.06.2019
Środowisko
Nowela Karty Nauczyciela to kolejny przykład ustawy, którą rząd zgłasza jako projekt poselski, by pominąć wymogi dotyczące ustaw rządowych. Nie do końca wiadomo przez to, kto i w jakiej części sfinansuje nauczycielskie podwyżki. Wzbudza to zrozumiałe oburzenie samorządów i związkowców.
Monika Sewastianowicz
21.06.2019
Finanse samorządów Zarządzanie oświatą
Jeśli rada powiatu podejmuje uchwałę, która wkracza w kompetencje zastrzeżone dla ustawodawcy, to należy stwierdzić jej nieważność. To rażące naruszenie prawa, skoro organy muszą działać w granicach prawa - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku.
Aleksandra Partyk
21.06.2019
Samorząd terytorialny
Wójt nie może otrzymać dodatku specjalnego z tytułu okresowego zwiększenia obowiązków służbowych lub powierzenia dodatkowych zadań. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie uznał, że piastunowi tego stanowiska przysługuje jeden dodatek, który dostaje z racji pełnionej funkcji.
Dorian Lesner
20.06.2019
Samorząd terytorialny
Szpital im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Lublinie nie ma pieniędzy na podwyżki dla pracowników, bo jest zadłużony w parabankach na 350 milionów złotych. - Aby obsłużyć ten dług placówka wydaje 18 mln zł złotych rocznie – podaje Zbigniew Wojciechowski, wicemarszałek lubelski.
Katarzyna Nowosielska
20.06.2019
Finansowanie zdrowia
Z przepisów prawa wynika, że obowiązek alimentacyjny względem rodzica obciąża dzieci, a dopiero w drugiej kolejności – wnuki. Obowiązek taki może być realizowany przez osobiste starania lub przez opłacanie wydatków na opiekę, jeśli dzieci osoby niepełnosprawnej nie mogą świadczyć opieki osobiście
Aleksandra Partyk
20.06.2019
Pomoc społeczna Prawo rodzinne

Urzędy mogą polec na 500 plus

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna
Za chwilę gminy zaleją wnioski o nowe świadczenie 500 plus. Niektórym zabraknie pieniędzy na obsługę i dodatkowych pracowników, będą więc musiały wyłożyć je z własnej kieszeni. Inne samorządy - jak co roku - zwrócą część przeznaczonej na to dotacji. Nawet gdy urzędnikom przybędzie pracy, nie oznacza to, niestety, że zostaną za to wynagrodzeni.
Katarzyna Kubicka-Żach
20.06.2019
Samorząd terytorialny Pomoc społeczna
Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych uważa, że ujawnianie numeru PESEL w podpisie kwalifikowanym narusza prywatność i RODO. Sugeruje Ministrowi Cyfryzacji odejście od tej praktyki na rzecz, np. pieczęci elektronicznej.
Jolanta Ojczyk
19.06.2019
RODO
Dokonując wyboru do komisji, radni powinni kierować się zasadą równości i zapewnić wszystkim zainteresowanym możliwość udziału w pracach sejmiku województwa. Nie oznacza to jednak, że radny ma roszczenia o wybranie go do komisji, której chce być członkiem – uznał WSA w Łodzi.
Dorian Lesner
19.06.2019
Samorząd terytorialny
Ustawa, nad którą pracuje obecnie parlament, przywróci poprzednie zasady dotyczące awansu zawodowego nauczycieli. Oznacza to także powrót do krótszego stażu na stopień nauczyciela kontraktowego. Będzie to jednak pewien kłopot dla osób, które już rozpoczęły ten proces.
Monika Sewastianowicz
19.06.2019
Kadry w oświacie
Możliwość tworzenia tzw. sztabów koordynacyjnych, które mają przejmować kontrolę nad sytuacją kryzysową i usuwaniem jej skutków, prowadzenie przez wójta wykazu form pomocy dla mieszkańców oraz obowiązek sporządzania planów zarządzania ryzykiem i reagowania kryzysowego - to propozycje projektu ustawy o zarządzaniu kryzysowym.
Katarzyna Kubicka-Żach
19.06.2019
Samorząd terytorialny
Komisja Europejska oceniła, że wspólnota jest na dobrej drodze do ograniczenia emisji o 40 proc., ale musi zintensyfikować działania m.in. w kwestii celów dotyczących OZE i efektywności energetycznej. Wezwała więc członków UE do zwiększenia wysiłków zmierzających do osiągnięcia celów klimatycznych na 2030 r.
Patrycja Rojek-Socha
18.06.2019
Środowisko
Samorządowcy odmówili udziału w spotkaniu z przedstawicielami ministerstwa edukacji na znak protestu przeciwko przerzucaniu na nich obciążeń związanych z nowelizacją Karty nauczyciela. To sytuacja bez precedensu i wyraz desperacji. Samorządowcy obawiają się, że to może doprowadzić do paraliżu samorządu.
Hanna Hendrysiak
18.06.2019
Samorząd terytorialny Finanse samorządów
Samorządowcy chcą przyspieszenia procedur zatwierdzania listy wniosków, które zostaną objęte wsparciem finansowym w ramach Funduszu Dróg Samorządowych. Związek Gmin Wiejskich RP apeluje w tej sprawie do premiera. Jednocześnie gminy i powiaty pozytywnie oceniają podwyższenie puli środków.
Katarzyna Kubicka-Żach
18.06.2019
Samorząd terytorialny Budownictwo
Według Najwyższej Izby Kontroli w miejscowościach, gdzie liczba turystów w sezonie przekracza liczbę mieszkańców, sieci wodno-kanalizacyjne są narażone na przeciążenie. Może tam brakować wody w kranie albo będą w niej bakterie.
Katarzyna Kubicka-Żach
18.06.2019
Samorząd terytorialny Środowisko
W domach pomocy społecznej pracuje prawie 10 tys. osób personelu medycznego - lekarzy, pielęgniarek i fizjoterapeutów. Są poszkodowani, bo nie otrzymali podwyżek, tak jak ich koledzy w szpitalach. Resorty pracy i zdrowia pracują teraz nad nowym produktem w koszyku świadczeń dedykowanym dla dps-ów.
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
18.06.2019
Finansowanie zdrowia Zawody medyczne
​Rząd centralny powinien zajmować się sprawami strategicznymi, takimi jak obronność, polityka zagraniczna, wspólne ubezpieczenia zdrowotne czy emerytalne. Te niestrategiczne, jak edukacja czy podział środków na program 500 plus z powodzeniem mogą przejąć samorządy wojewódzkie. To propozycja ekspertów w ramach projektu „Zdecentralizowana Rzeczpospolita”.
Sylwia Gortyńska
18.06.2019
Samorząd terytorialny
Mniejsze i średnie miasta wyludniają się, gdy mieszkańcom doskwiera brak mieszkań, niedobór miejsc pracy czy upadek lokalnego przemysłu. Żeby ich zatrzymać, miasta muszą zainwestować w polepszenie warunków życia i zwiększenie dostępności, również dla niepełnosprawnych i seniorów. Warto zabiegać o rządowe dofinansowanie
Katarzyna Kubicka-Żach
18.06.2019
Samorząd terytorialny
Przepisy nie pozostawiają wątpliwości, że powiatowy rzecznik konsumentów nie poniesie żadnych kosztów postępowania – także tych, które będą wynikiem działalności samego rzecznika, np. złożonych przezeń wniosków dowodowych. W razie przegranej musi jednak ponieść koszty zastępstwa procesowego strony przeciwnej
Aleksandra Kapnik Maciej Czapliński
18.06.2019
Prawo cywilne
Ze względu na skuteczność działania aparatu podatkowego, część środków na podwyżki dla nauczycieli będzie przekazanych z budżetu państwa - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. Reszta odpowiedzialności za sfinansowanie 9,6 proc. podwyżki pensji spocznie prawdopodobnie na barkach samorządów.
Monika Sewastianowicz
17.06.2019
Kadry w oświacie
Związek Miast Polskich cały czas podejmuje działania zmierzające do wyegzekwowania od resortu energii i rządu obietnic w kwestii ograniczenia podwyżek cen prądu. Wciąż niejasne są szczegóły dotyczące podatku VAT.
Katarzyna Kubicka-Żach
17.06.2019
Samorząd terytorialny Środowisko

Podwyżki dla nauczycieli obciążą samorządy na 1,3 mld zł

Samorząd terytorialny Finanse samorządów
Rząd przerzuca na samorządy skutki zmian w Karcie Nauczyciela, wyliczone na 1,3 mld zł. Samorządowcy chcą pieniędzy na realizację obiecanych przez rząd podwyżek dla nauczycieli oraz innych zobowiązań przyjętych przez rząd w trakcie negocjacji z nauczycielskimi związkami zawodowymi. Resort edukacji obiecuje, że pieniądze będą.
Hanna Hendrysiak
17.06.2019
Samorząd terytorialny Finanse samorządów
O tym, kto w szkole jest najważniejszy, czy warto inwestować w nowinki tech-niczne i co można podpatrzeć u innych, z Jerzym Maduzią, dyrektorem Zespołu Szkół nr 6 im. Króla Jana III Sobieskiego w Jastrzębiu-Zdroju, zwycięzcą konkursu Super Dyrektor, rozmawia Anna Satel, sekretarz redakcji czasopisma „Dyrektor Szkoły”.
Anna Satel
17.06.2019
Rząd wesprze samorządy borykające się z plagą komarów po majowych podtopieniach. Gminy, które ucierpiały, otrzymają kolejne wsparcie finansowe z rezerwy ogólnej. Wnioski będzie można składać do MSWiA za pośrednictwem wojewodów.
Katarzyna Kubicka-Żach
17.06.2019
Samorząd terytorialny
Umowę zobowiązującą sprzedaży na rzecz parku narodowego prawa własności nieruchomości, znajdującej się w granicach tego parku, sporządza się pod warunkami, że żaden z kolejno uprawnionych do pierwokupu, w tym na podstawie ustawy o ochronie przyrody i ustawy o lasach, nie wykona swego prawa - taką uchwałę podjął Sąd Najwyższy.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
17.06.2019
Środowisko Prawo cywilne
Zebranie wiejskie nie jest tym samym co ogół mieszkańców uprawnionych do wyboru sołtysa oraz członków rady sołeckiej. Dlatego zapis uchwały gminnej nadający jej taką kompetencję narusza prawo, a tym samym musi być unieważniony - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wlkp.
Marek Sondej
17.06.2019
Samorząd terytorialny