Państwowa Komisja Wyborcza przedstawiła zbiorcze wyniki wyborów wójtów, burmistrzów lub prezydentów miast. Wybrano włodarzy w 1826 gmkinach. 

Frekwencja w wyborach samorządowych wyniosła 54.96 proc. Karty wydano 16 550 076 mieszkańcom.

 

Podczas planowanej w kalendarzu wyborczym II tury wyborów 4 listopada ponowne głosowania odbędą się w 651 gminach i miastach.

Czytaj też Nowe przepisy utrudniły przebieg wyborów i liczenie głosów

- Oczekiwanie trwało długo, ale nie nadmiernie długo, to najtrudniejsze wybory, obejmujące cztery wybory (do rad gmin, powiatów i sejmików oraz na wójtów, burmistrzów i prezydentów) – powiedział Wojciech Hermeliński, przewodniczący PKW.

Jak podkreślił, podczas liczenia zdarzały się błędy, „niektóre wynikały z przepracowania, bo to trudne zadania”. Dodał, że niektóre komisje nie stanęły na wysokości zadania, jedna z warszawskich komisji odmówiła pracy i trzeba było powołać nową komisję. Konieczne też było wielokrotnie poprawianie błędów w protokołach.

- Jeśli przeprowadzenie wyborów i ustalenie wyników ma być uczciwe i transparentne, to musi trwać – podkreślił sędzia Hermeliński.

O godz. 23.12 przewodniczący PKW powiedział, że komisja czeka na obwieszczenia komisarzy dotyczących wyborów do sejmików.

Protokoły z wyborów do sejmików województw dostępne są na stronie PKW.

Zobacz też komentarz praktyczny: Zadania i obowiązki jst przed II turą głosowania w wyborach samorządowych