Prawo.pl
Czy śmieci wyrzucane przez osoby objęte kwarantanną, należy traktować jak odpady medyczne? Według resortu klimatu i Głównego Inspektoratu Sanitarnego to są zwykłe śmieci. Nie wszyscy jednak zgadzają się z takim stanowiskiem.
Jolanta Ojczyk
19.03.2020
Środowisko Koronawirus a prawo
Coraz częściej słyszy się o konieczności ogłoszenia w Polsce stanu nadzwyczajnego, by lepiej walczyć z epidemią koronawirusa i przesunąć termin wyborów prezydenckich. Rząd odcina się od takich sugestii, ale i tak wprowadza ograniczenia charakterystyczne dla stanu wyjątkowego lub stanu klęski żywiołowej. Ogłoszenie jednego z nich pozwoliłoby na jeszcze większe obostrzenia.
Katarzyna Kubicka-Żach
19.03.2020
Administracja publiczna Koronawirus a prawo
Zamawiający powinien w trybie natychmiastowym dokonać inwentaryzacji planowanych i wszczętych postępowań, ze względu na obecnie znaczące ryzyko rozpowszechniania się koronawirusa. W związku z tym zasadne jest podejmowanie przede wszystkim niezbędnych działań, do momentu gdy sytuacja ustabilizuje się i zostanie odwołany stan zagrożenia epidemicznego – pisze dr Jarosław Rokicki
Jarosław Rokicki
19.03.2020
Zamówienia publiczne Administracja publiczna
Czerwona linia dla petentów, bezpośredni kontakt tylko w sprawach zgonów, załatwianie spraw przez telefon, zachęty do załatwiania spraw online czy skrzynka na dokumenty na drzwiach urzędu – to rozwiązania, jakie przyjmują urzędy gmin w czasach epidemii.
Katarzyna Kubicka-Żach
18.03.2020
Samorząd terytorialny

Samorządy ponoszą koszty epidemii, apel do rządu o pomoc finansową i organizacyjną

Samorząd terytorialny Finanse samorządów Koronawirus a prawo
Prezydenci i burmistrzowe zrzeszeni w korporacjach samorządowych - Związku Miast Polskich oraz Unii Metropolii Polskich apelują do rządu o wsparcie finansowania skutków epidemii. Zdaniem samorządowców ważne jest też wsparcie w organizacji i usprawnieniu pracy urzędów. Jak podkreślili, wiąże się to z funkcjonowaniem całych społeczności lokalnych.
Katarzyna Kubicka-Żach
18.03.2020
Samorząd terytorialny Finanse samorządów Koronawirus a prawo
Służby nie sprawdzają czy osoby wracające zza granicy, które nie są np. kierowcami, faktycznie udadzą się na kwarantannę. Strażnicy graniczni nie weryfikują tez czy miejsce zamieszkania wskazane w dokumentach przez przekraczającą granicę osobę jest tożsame z miejscem, jakie wskazuje ona dla pobytu podczas obowiązkowej kwarantanny.
Katarzyna Nowosielska
18.03.2020
Administracja publiczna Opieka zdrowotna

​Decyzja administracyjna ważniejsza niż orzeczenie sądu?

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna Kodeks postępowania administracyjnego
Wykonanie decyzji administracyjnych czy orzeczenie w sprawie cywilnej? – pytanie, na które odpowiedź wydaje się oczywista, powodować może różnice interpretacji. Jak się okazuje, zagadnienie jest wciąż aktualne, mimo, jakby mogło się wydawać, bogatych doświadczeń czy istniejącego już orzecznictwa na ten temat - pisze adwokat Michał Rutkowski
Michał Rutkowski
18.03.2020
Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna Kodeks postępowania administracyjnego
Teoretycznie zmiana umowy z powodu siły wyższej, jaką jest pandemia koronawirusa, nie powinna budzić wątpliwości. Problemy zaczynają się, gdy negocjowane są szczegóły, np. o ile przedłużyć umowę. Ministerstwo Infrastruktury pracuje nad przepisami, które z automatu wydłużą umowy o roboty budowlane na czas zagrożenia epidemicznego.
Jolanta Ojczyk
18.03.2020
Zamówienia publiczne Budownictwo
Trwający właśnie stan zagrożenia epidemicznego wprowadza takie ograniczenia, przy których niemożliwe jest prowadzenie normalnej kampanii politycznej przed wyborami prezydenckimi - mówi prof. Ryszard Piotrowski, konstytucjonalista z Uniwersytetu Warszawskiego. Ale zastrzega, że do ich przesunięcia potrzebne i możliwe jest ogłoszenie stanu klęski żywiołowej.
Krzysztof Sobczak
18.03.2020
Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna Wybory
Ministerstwo Rozwoju zwraca uwagę na możliwość przedłużenia terminów związanych z wyłożeniem do publicznego wglądu projektów aktów planowania przestrzennego. Wójt, burmistrz lub prezydent miasta ma bowiem swobodę określenia okresu trwania wyłożenia, o ile nie jest on krótszy niż 21 dni.
Katarzyna Nowosielska
17.03.2020
Samorząd terytorialny Budownictwo
Przywódcy Unii Europejskiej zgodzili się na zamknięcie granic zewnętrznych na okres 30 dni z powodu rozprzestrzenianie się koronawirusa - poinformował we wtorek wieczorem przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel. Poparli też wytyczne przewidujące m.in. specjalne korytarze transportowe dla dostaw towarów oraz możliwość powrotu obywateli UE do swoich krajów tranzytem przez inne państwa UE.
Krzysztof Sobczak
17.03.2020
Administracja publiczna Prawo europejskie
Szpital MSWiA w Białymstoku będzie drugim w regionie, po wojewódzkim w Łomży, tzw. jednoimiennym szpitalem zakaźnym do opieki nad pacjentami z koronawirusem - zdecydował wojewoda podlaski. Tymczasem w Łomży przeciwko przemianowaniu placówki na szpital jednoimienny protestują jednak mieszkańcy i władze miasta.
Krzysztof Sobczak
17.03.2020
Opieka zdrowotna

Małe i średnie firmy wynajmują gminne lokale - apel o zwolnienie z czynszu

Samorząd terytorialny Finanse samorządów Małe i średnie firmy
Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców zaapelował do samorządów o zwolnienie z opłat czynszowych przedsiębiorców wynajmujących gminne lokale. Mieliby płacić za wodę, ścieki i śmieci. To jego zdaniem jedyny ratunek dla pozbawionych dochodu i wciąż ponoszących koszty firm w obliczu epidemii.
Katarzyna Kubicka-Żach
17.03.2020
Samorząd terytorialny Finanse samorządów Małe i średnie firmy
Urząd Zamówień Publicznych dopuszcza możliwość przeprowadzenia otwarcia ofert poprzez transmisję online. Specustawa koronawirusowa wprowadziła usprawnienia w realizacji zamówień publicznych. Jednak warto pamiętać o terminach i unikaniu ryzyk, między innymi związanych z podnoszeniem cen.
Katarzyna Kubicka-Żach
17.03.2020
Zamówienia publiczne
Niedokonanie w 30-dniowym terminie rejestracji pojazdu sprowadzonego z UE albo niezgłoszenie nabycia lub zbycia pojazdu zarejestrowanego w kraju grozi karą. Jednak koronawirus może być traktowany jako siła wyższa, która wyłącza odpowiedzialność z tytułu naruszenia.
Katarzyna Kubicka-Żach
17.03.2020
Samorząd terytorialny
Ministerstwo Cyfryzacji pracuje nad rozwiązaniem, dzięki któremu Profil Zaufany będzie można założyć bez wychodzenia w domu i bez posiadania konta w banku. Profil Zaufany umożliwia załatwianie spraw przez internet, co będzie niezbędne w czasie epidemii. Obecnie można go mieć przez bankowość elektroniczną lub trzeba potwierdzić przy osobistej wizycie w specjalnym punkcie.
Katarzyna Kubicka-Żach
17.03.2020
Administracja publiczna Prawo AI
Skarb Państwa - Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ponosi i ponosiła w przeszłości koszty oświetlenia drogi, która była planowana jako ekspresowa, a została wybudowana i funkcjonuje jako krajowa - taki jest sens uchwały Sądu Najwyższego w sprawie odcinka trasy S-8, prowadzącej do Białegostoku.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
17.03.2020
Prawo cywilne Finanse samorządów
Przebywanie na kwarantannie w związku z koronawirusem może, ale nie musi, skutkować możliwością przywrócenia uchybionych terminów administracyjnych. Samo bowiem odosobnienie z tego tytułu nie przesądza automatycznie o tym, że uchybienie nastąpiło bez winy strony. Kwarantanna nie oznacza też wydłużenia ustawowych terminów, należy więc je zachowywać - pisze dr Artur Kokoszkiewicz
Artur Kokoszkiewicz
17.03.2020
Samorząd terytorialny Administracja publiczna
Michał Woś, minister środowiska, poinformował, że wykonał test na obecność koronawirusa, który wyszedł pozytywnie. Prawdopodobnie zaraził się od pracownika Lasów Państwowych. Kancelaria Prezydenta zapewnia, że od 5 marca Andrzej Duda nie miał z nim kontaktu.
Jolanta Ojczyk
16.03.2020
Środowisko Koronawirus a prawo

Unia Europejska na miesiąc zamknie granice

Prawo europejskie Koronawirus a prawo
W ramach walki z koronawirusem wprowadzone zostaną na 30 dni ograniczenia dotyczące podróży do Unii Europejskiej - zapowiedziała w poniedziałek przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. I dodała, że to jeden ze środków mających spowolnić rozprzestrzenianie się wirusa.
Krzysztof Sobczak
16.03.2020
Prawo europejskie Koronawirus a prawo
Ministerstwo Cyfryzacji przypomina, że sprawy urzędowe można załatwić przez internet, bez wychodzenia z domu. Rekomenduje takie rozwiązanie obecnie, w czasie zagrożenia koronawirusem. Online można wysłać pismo, zgłosić urodzenie dziecka, zameldować się, uzyskać odpis aktu stanu cywilnego czy zgłosić nabycie lub zbycie pojazdu.
Katarzyna Kubicka-Żach
16.03.2020
Administracja publiczna Koronawirus a prawo

Dochowanie terminów urzędowych w kwarantannie wątpliwe, ale są możliwości

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna Koronawirus a prawo
Koronawirus może utrudnić załatwienie w terminie sprawy administracyjnej czy sądowej. Zwłaszcza jeśli ktoś nie ma możliwości dokonania tego elektronicznie lub prawo wymaga osobistego stawiennictwa. Problem dotknie zwłaszcza osób w kwarantannie.
Katarzyna Kubicka-Żach Patrycja Rojek-Socha
16.03.2020
Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna Koronawirus a prawo
Dla wszystkich obywateli RP, którzy ze względu na odległość nie są w stanie przekroczyć granicę Polski transportem kołowym, tworzymy trzy możliwości powrotu do kraju drogą lotniczą - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. Loty czarterowe zorganizują Polskie Linie Lotnicze LOT. Premier zapowiedział też pakiety osłonowe dla firm.
Monika Sewastianowicz
14.03.2020
W Dzienniku Ustaw zostało opublikowane w piątek Rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie stanu zagrożenia epidemicznego. Przewiduje ono, że w okresie od 14 marca 2020 r. do odwołania na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej ogłasza się stan zagrożenia epidemicznego w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2.
Krzysztof Sobczak
14.03.2020
Administracja publiczna Opieka zdrowotna
Opublikowane w nocy z piątku na sobotę w Dzienniku Ustaw rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji wprowadza czasowe zawieszenie lub ograniczenie ruchu granicznego na określonych przejściach granicznych Rzeczypospolitej Polskiej. Obowiązuje od 15 marca do odwołania.
Krzysztof Sobczak
14.03.2020
Administracja publiczna Opieka zdrowotna
Na razie nie ma mowy o przesunięciu wyborów prezydenckich, ale może się to zmienić - mówił w sobotę rzecznik rządu Piotr Müller. Dodał, że nie ma też formalnie podstaw, by wybory przełożyć, bo nie ogłoszono żadnego ze stanów wyjątkowych, które wymuszają podjęcie takiej decyzji.
Monika Sewastianowicz
14.03.2020
Loty i połączenia międzynarodowe zostały wstrzymane, a na gra - do kraju mogą wrócić wyłącznie Polacy i cudzoziemcy, którzy mają prawo stałego pobytu i pracują w Polsce. W związku z takim rozwojem sytuacji MSZ uruchomiło infolinię dotyczącą możliwości przekraczania granic.
Monika Sewastianowicz
14.03.2020
Koronawirus a prawo
Rada gminy wyłączyła w studium możliwość zabudowy obszarów, które miały zostać przeznaczone na tereny zieleni. Tymczasem miejscowy plan zakładał przeznaczenie ich na cele mieszkalno-usługowe. WSA w Gdańsku orzekł, że naruszono w ten sposób ustalenia studium, które zawiera nieprzekraczalne ramy dla swobody planowania przestrzennego i wiąże organy przy sporządzaniu miejscowego planu.
Dorian Lesner
14.03.2020
Samorząd terytorialny Budownictwo
Pracownicy pomocy społecznej mają być włączeni do kontaktu z potencjalnie chorymi, ale nie ma procedur takiego działania. Nie są przeszkoleni i ich wsparcie dla osób objętych kwarantanną może grozić rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Stykają się z wieloma osobami, również w grupie największego ryzyka.
Katarzyna Kubicka-Żach
14.03.2020
Pomoc społeczna
Oddziaływanie miasteczka rowerowego na działkę sąsiednią powoduje, że właściciel nieruchomości ma prawo zakwestionować zgodność inwestycji z prawem budowlanym - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny i uchylił decyzję wojewody mazowieckiego. Zdaniem sądu taka inwestycja może oddziaływać na sąsiednią posesję.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
14.03.2020
Środowisko Budownictwo