Uregulowanie kwestii kontroli trzeźwości pracowników przez pracodawców w kodeksie pracy – choć od lat oczekiwane i postulowane przez pracodawców - nie rozwiązało problemu pracowników na pracy zdalnej. W efekcie pracodawcy mierzą się ze szkodliwymi dla wizerunku i dobrego imienia firmy zachowaniami pracowników, które budzą uzasadnione podejrzenie, że znajdują się oni pod wpływem alkoholu albo innego środka działającego podobnie do alkoholu. A ponieważ nie można również wykluczyć pogorszenia się stanu zdrowia pracownika, by móc wyciągnąć ewentualne konsekwencje (w razie potwierdzenia bycia pod wpływem alkoholu - odsunięcia go od wykonywania pracy, a nawet zwolnienia bez wypowiedzenia), konieczne jest ustalenie przyczyny takiej np. bełkotliwej mowy w trakcie spotkań z klientami albo spotkań firmowych. Pytanie jednak, czy pracodawca może zbadać trzeźwość pracownika wykonującego pracę zdalnie.  

- Pomimo że prace na dwoma nowelizacjami kodeksu pracy dotyczącymi pracy zdalnej i kontroli trzeźwości pracowników toczyły się jednocześnie, to zmiany nie były projektowane w kierunku kontroli trzeźwości pracowników na pracy zdalnej. Uregulowanie tego aspektu nie było intencją ustawodawcy – mówi serwisowi Prawo.pl Robert Lisicki, radca prawny, dyrektor departamentu pracy Konfederacji Lewiatan.

Czytaj również: Policja musi wydać pracodawcy skrócony protokół z badania trzeźwości pracownika>>

Kontrola wykonywania pracy zdalnej czy kontrola trzeźwości

Kodeks pracy reguluje kwestię kontroli trzeźwości pracowników w art. 22(1c) – art. 22(1h), natomiast praca zdalna uregulowana została w rozdziale IIc o tej samej nazwie, czyli w art. 67(18) – art. 67(34). Przepisy o kontroli trzeźwości, które pozwalają pracodawcy także na kontrole doraźną, odnoszą się do kontroli trzeźwości pracowników w miejscu pracy, pytanie więc, czy można je stosować również do kontroli trzeźwości pracownika w miejscu wykonywania pracy zdalnej.

ZAŁÓŻ BEZPŁATNE KONTO - artykuł dla użytkowników Moje Prawo.pl
Pozostało: 85% treści Dziękujemy, że tu jesteś! Jeżeli chcesz przeczytać cały artykuł, załóż BEZPŁATNE KONTO
lub zaloguj się
Zarejestruj się
Masz już konto na Moje Prawo.pl? Zaloguj się!