Prawo.pl
Do Sądu Najwyższego wpłynęło 5,7 tys. protestów wyborczych. Tyle odnotowało biuro podawcze sądu do wtorkowego popołudnia, ale cały czas są one rejestrowane, w repertorium zarejestrowanych zostało dotąd ponad 3,5 tys. Protesty są rozdzielane tematycznie na różne grupy w celu przedstawienia Prokuratorowi Generalnemu i Państwowej Komisji Wyborczej
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
21.07.2020
Wybory
Zapis o praworządności warunkujący dostęp do funduszy znalazł się w porozumieniu ze szczytu UE w wersji łagodniejszej niż w projekcie, ale i tak jest on ważny, ponieważ po raz pierwszy Rada Europejska tak wyraźnie zaakcentowała, że poszanowanie dla rządów prawa w państwach członkowskich jest istotnym elementem ochrony interesów finansowych UE - twierdzi dr Tomasz Zalasiński,
Tomasz Zalasiński
21.07.2020
Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie
Trwający w Brukseli od piątku szczyt UE zakończył się we wtorek nad ranem porozumieniem w sprawie przyjęcia nowego budżetu Unii i utworzenia funduszu odbudowy po skutkach pandemii. Wypłaty środków z funduszu odbudowy oraz budżetu będą warunkowane przestrzeganiem standardów praworządności w państwach członkowskich, ale zasady tej kontroli mają dopiero powstać.
Krzysztof Sobczak
21.07.2020
Prawo europejskie Koronawirus a prawo
Nie tylko w tytule, ale i w treści uchwały w sprawie zwolnień z podatku od nieruchomości trzeba wskazać, że dotyczy ona przedsiębiorców, których płynność finansowa uległa pogorszeniu w związku z ponoszeniem negatywnych konsekwencji ekonomicznych z powodu COVID-19 – stwierdziło Kolegium RIO w Lublinie.
Robert Horbaczewski
21.07.2020
Finanse samorządów Koronawirus a prawo
Ustawa o prawach konsumenta wskazuje na prawo konsumenta, który zawarł umowę na odległość, do odstąpienia od umowy w terminie 14 dni bez podawania przyczyny i bez ponoszenia kosztów, prawo to przysługuje jednak tylko konsumentowi, urząd gminy nie jest konsumentem w rozumieniu przepisów prawa - wyjaśnia Adam Błaszko, ekspert w LEX Administracja.
Adam Błaszko
21.07.2020
Samorząd terytorialny
W maju ubiegłego roku minister infrastruktury zapowiedział uregulowanie zasad poruszania się na elektrycznych hulajnogach, ale prace nad projektem utknęły. Alarm w tej sprawie podnosi Rzecznik Praw Obywatelskich, który podkreśla, że brak odpowiednich przepisów zagraża pieszym, bowiem użytkownicy hulajnóg poruszają się głównie po chodnikach.
Krzysztof Sobczak
20.07.2020
Administracja publiczna
Ministerstwo Finansów pracuje nad przepisami, na podstawie których nagrody wypłacane Powstańcom Warszawskim przez Radę miasta stołecznego Warszawy nie będą opodatkowane podatkiem dochodowym. Zaniechanie poboru daniny obejmie świadczenia wypłacone od 16 stycznia do 31 grudnia 2020 roku.
Krzysztof Koślicki
20.07.2020
Finanse samorządów PIT
Ze zwolnienia z podatku od nieruchomości w związku z COVID-19 mogą korzystać tylko przedsiębiorcy, którzy są jednocześnie podatnikami podatku od nieruchomości. Ze zwolnienia nie mogą korzystać podmioty wydzierżawiających swoje nieruchomości innym przedsiębiorcom – przypomina Regionalna Izba Obrachunkowa w Lublinie.
Robert Horbaczewski
20.07.2020
Finanse publiczne Finanse samorządów
Kolejny raz gminy, powiaty i województwa muszą złożyć raport o stanie samorządu. W wielu samorządach po pierwszych raportach zdecydowano się na skorzystanie z uprawnienia przyznanego radom i sejmikom do określenia szczegółowych wymogów, jak go sporządzać. Prawo nie wskazuje bowiem wzoru dokumentu. Termin na złożenie raportu wkrótce upływa.
Katarzyna Kubicka-Żach
20.07.2020
Samorząd terytorialny
Według podanych w niedzielę informacji, Sąd Najwyższy otrzymał już przeszło dwa i pół tysiąca protestów wyborczych. Nie może pominąć żadnego, który został wniesiony prawidłowo. Do 3 sierpnia ma ustawowy czas na podjęcie uchwały w sprawie ważności wyboru prezydenta RP, a na 6 sierpnia wyznaczone zostało zaprzysiężenie głowy państwa.
Katarzyna Kubicka-Żach
19.07.2020
Wybory Koronawirus a prawo

Samorządy zabiegają o lepsze finansowanie szpitali i zmiany w sieci

Finanse samorządów Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Koronawirus a prawo
Samorządy proponują rozwiązania mające na celu poprawę sytuacji szpitali. Chcą wprowadzenia możliwości rozliczenia ryczałtu na 2020 rok do końca roku 2021, a także zagwarantowanie, iż żaden szpital nie będzie miał ryczałtu na rok 2021 mniejszego niż na rok obecny w związku z mniejszym wykonaniem świadczeń w wyniku epidemii.
Hanna Hendrysiak
18.07.2020
Finanse samorządów Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Koronawirus a prawo
Znowelizowana ustawa o broni i amunicji pozwoliła myśliwym używać broni z tłumikiem podczas odstrzału sanitarnego. Przepisy nie mówią jednak wprost, że myśliwi mogą trenować z taką bronią. Według Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji jest taka możliwość.
Robert Horbaczewski
18.07.2020
Policja

Prof. Krawiec: Uchwały anty-LGBT jednak uchylane

Samorząd terytorialny Administracja publiczna
Zapadają kolejne rozstrzygnięcia w sprawie uchwał anty-LGBT. Część sądów odrzuca skargi uznając, że nie są to sprawy z zakresu administracji publicznej, ale inne uznają, że przyjęte przez gminy akty wpływają na prawa i obowiązki obywateli. Cieszyć może, że sądy administracyjne ponownie szeroko rozumieją pojęcie sprawy sądowoadministracyjnej - ocenia prof. Grzegorz Krawiec
Grzegorz Krawiec
18.07.2020
Samorząd terytorialny Administracja publiczna
Władze stolicy wznawiają wysyłanie zaświadczeń o przekształceniu użytkowania wieczystego we własność. Urząd m.st. Warszawy wysłał prawie połowę z szacowanych do wydania zaświadczeń. Podczas pandemii przygotowano ponad 74 tysiące dokumentow potwierdzających przekształcenie, które będą teraz sukcesywnie wysyłane do mieszkańców.
Katarzyna Kubicka-Żach
17.07.2020
Samorząd terytorialny Budownictwo
Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych nałożył karę w maksymalnej wysokości na głównego geodetę kraju za utrudnianie przeprowadzenia kontroli. Prawo.pl ustaliło, że UODO nałoży również maksymalną karę za naruszenie przez ten urząd RODO poprzez ujawnianie numerów ksiąg wieczystych przez geoportal.
Jolanta Ojczyk
17.07.2020
RODO

Nowy urząd przejmie walkę z uzależnieniami

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Powstanie Krajowe Centrum do spraw Przeciwdziałania Uzależnieniom. Wesprze samorządy i organizacje pozarządowe w zakresie przeciwdziałania alkoholizmowi i narkomanii. Samorządowcy zabiegają jednak, aby większy nacisk położyć na przeciwdziałanie uzależnieniu od internetu wśród dzieci i młodzieży. Mają też wątpliwości, czy zmiana organizacyjna jest w tej dziedzinie potrzebna.
Katarzyna Nowosielska
17.07.2020
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Sąd umorzył niezaspokojone zobowiązania męża wnioskodawczyni. Tym samym stała się ona jedynym dłużnikiem odpowiedzialnym za spłatę zaległości podatkowych, ale organy odmówiły ich umorzenia. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim wskazał, że działania organów powinny prowadzić do wspólnego rezultatu, jakim było oddłużenie gospodarstwa domowego.
Dorian Lesner
17.07.2020
Ordynacja Podatki i opłaty lokalne
Bariery do działania sygnalistów w administracji nie ułatwią tworzenia procedur, jak postępować ze zgłoszeniami naruszeń. W urzędach panuje ścisła zależność służbowa i silna zasada lojalności. W małych samorządach jest często „zmowa milczenia”, bo wszyscy się znają. Tym bardziej potrzebni są tam sygnaliści, ale i większa ich ochrona.
Katarzyna Kubicka-Żach
17.07.2020
Samorząd terytorialny Compliance
Oświadczenie kierowcy, że jego samochodem kierował obywatel Ukrainy i to on popełnił wykroczenie nie pomogło w cofnięciu skierowania na badanie psychologiczne. Zadecydowały w tym przypadku punkty karne przypisane kierowcy przez komendanta policji, zaś starosta nie może samodzielnie decydować o dowodach - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
17.07.2020
Wymiar sprawiedliwości Policja
Stowarzyszenie Interwencji Prawnej skarży Polskę do Komisji Europejskiej za rażąco niskie świadczenia pieniężne przyznawane osobom ubiegającym o się o udzielenie ochrony międzynarodowej. Obecnie jest to 701 zł miesięcznie w przypadku osoby samotnej i 528 zł miesięcznie na osobę w rodzinie.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
17.07.2020
Samorząd terytorialny
Zarządzanie pasem drogowym wymaga zawierania porozumiem pomiędzy różnymi podmiotami, a nie wszystkie przepisy w tej materii są w pełni jasne. Już 22 lipca odbędzie się webinar poświęcony najważniejszym zagadnieniom związanym z tą tematyką.
Monika Sewastianowicz
16.07.2020
Ciągłe pogarszanie się stanu demokracji, rządów prawa i praw podstawowych w Polsce - taką ocenę stanu praworządności zawiera przyjęty w czwartek raport Komisji wolności obywatelskich Parlamentu Europejskiego. Dokument koncentruje się na funkcjonowaniu systemu legislacyjnego i wyborczego, niezależności sądownictwa i praw sędziów oraz ochronie praw podstawowych w Polsce.
Krzysztof Sobczak
16.07.2020
Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
Tylko w czwartek 16 lipca - do godziny 16 osobiście w Sądzie Najwyższym, a do końca dnia pocztą - można składać protesty wyborcze dotyczące wyborów prezydenckich. Trzeba je złożyć koniecznie na piśmie - bezskuteczne będzie przesłanie protestu za pośrednictwem maila, faksem lub przez portal ePUAP. SN powinien orzec o ważności wyborów do 3 sierpnia.
Katarzyna Kubicka-Żach Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
16.07.2020
Wybory Koronawirus a prawo
Miliardy euro na rozwój regionów, wsparcie przedsiębiorstw oraz transformację energetyczną w Polsce są stawką rozpoczynającego się w piątek szczytu Unii Europejskiej. Jednak debata w tej sprawie powiązana będzie z projektem stworzenia mechanizmu badania praworządności w państwach członkowskich.
Krzysztof Sobczak
16.07.2020
Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie
Gdańsk wprowadza procedury, które mają zapobiegać powstaniu nieprawidłowości podczas wyliczania stawek dotacji dla przedszkoli, a także w procesie udzielania zezwoleń na zakładanie publicznych, niesamorządowych placówek oświatowych. To reakcja na zastrzeżenia Najwyższej Izby Kontroli.
Agnieszka Matłacz
16.07.2020
Finanse samorządów
Wiele miast wyda zaświadczenia o przekształceniu użytkowania wieczystego we własność dopiero w przyszłym roku. We Wrocławiu do wydania pozostało jeszcze około 45 proc. zaświadczeń, w Poznaniu ponad 50 proc., w Częstochowie 30 proc. Wysyłka była wstrzymana w czasie pandemii przez zawieszenie biegu terminów czy absencję urzędników.
Katarzyna Kubicka-Żach
16.07.2020
Samorząd terytorialny Budownictwo
Wyborca domagał się stwierdzenia ważności wyborów prezydenckich z dnia 10 maja 2020 r. Jego żądanie było niedopuszczalne. O ważności wyborów orzeka Sąd Najwyższy z mocy samego prawa po rozpoznaniu wszystkich protestów wyborczych. Postępowanie w tym przedmiocie nie może być jednak wszczęte przez wyborców - orzekł Sąd Najwyższy.
Aleksandra Partyk
16.07.2020
Wybory
Na mocy ustawy o samorządzie gminnym obrady rady gminy są transmitowane i utrwalane za pomocą urządzeń rejestrujących obraz i dźwięk, zaś nagrania obrad są udostępniane, natomiast nie ma tożsamej regulacji odnoszącej się do komisji rady gminy. Nie istnieje zatem obowiązek rejestrowania posiedzeń komisji - wyjaśnia Jakub Wilk, ekspert w LEX Administracja.
Jakub Wilk
16.07.2020
Samorząd terytorialny
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Radomiu stwierdził w środę nieważność uchwały Rady Gminy w Klwowie. Uznał, że podjęła tę uchwałę bez podstawy prawnej, a także przekroczyła swoje uprawnienia. Zdaniem sądu, uchwała nie jest tylko stanowiskiem Rady Gminy w danej sprawie - jak wskazywali jej obrońcy - ale też zawiera wytyczne dla np. dyrektorów szkół.
Monika Sewastianowicz
15.07.2020
Przyjęta w środę 15 lipca ustawa o zasadach prowadzenia polityki rozwoju będzie m.in podstawą do przygotowania dokumentów niezbędnych do ubiegania się o środki europejskie w nowej perspektywie finansowej UE na lata 2021-2027. Ma też uporządkować i wzmocnić efektywności strategii planowania rozwoju Polski na poziomie krajowym, regionalnym i lokalnym.
Patrycja Rojek-Socha
15.07.2020
Finanse samorządów