Dla ochrony środowiska przed negatywnymi skutkami używania przedmiotów jednorazowego użytku  wykonanych z tworzyw sztucznych urzędy odchodzą od używania jednorazowych talerzy, sztućców, kubeczków i zastępują je wielorazowymi odpowiednikami lub jednorazowymi naczyniami ulegającymi kompostowaniu lub biodegradacji.

 


Zakaz jednorazowych naczyń w urzędzie, ale także w szkole

Od nowego roku Kędzierzyn-Koźle zrezygnował z plastiku. Zarządzenie dotyczy nie tylko urzędu miasta, ale także szkół, instytucji kultury, bibliotek, obiektów sportowych i miejskich spółek. W zarządzeniu prezydenta miasta czytamy, że wprowadzone zostały zasady ograniczające wykorzystywanie takich przedmiotów w związku z wykonywaniem zadań publicznych, w tym  w trakcie imprez, uroczystości i innych wydarzeń organizowanych lub współorganizowanych przez miasto. Urząd miasta zrezygnował także z wody w plastikowych butelkach.

Ekologia w promocji

Miasto chce też wykorzystywać w promocji materiały pochodzące z recyklingu lub podlegają   procesowi recyklingu. Jednocześnie ma ograniczyć stosowanie przedmiotów z tworzyw sztucznych. Wśród wprowadzonych przez prezydenta zasad jest też promowanie ekologicznego trybu życia.

Decyzję o wyeliminowaniu plastikowych naczyń i opakowań, używanych dotąd w urzędzie miasta i miejskich jednostkach podjęli również pod koniec roku 2019 oku rybniccy radni.

Czytaj też: Gminy czekają na dane i nowy wzór wyliczeń poziomu recyklingu>>

Mniej papieru w urzędzie

Z naczyń z plastiku zrezygnował też m.in. magistrat w Toruniu, gdzie urzędnicy są również zachęcani do ograniczania korzystania z papieru do niezbędnego minimum. Burmistrz warszawskiej dzielnicy Wola zapowiadał, że urzędnicy będą stosować druk dwustronny i prowadzić selekcję dokumentów, tak aby  nie drukować dokumentów bez potrzeby.

Plastik z jednostek miejskich usuwa też m.in. Piotrków Trybunalski, Tomaszów Mazowiecki, Gorzów, Wałbrzych, Tarnowskie Góry, Kraków, Gdańsk czy Legnica. Urzędy rezygnują też z zakupu wody butelkowanej.

Zgodnie z tzw. dyrektywą plastikową UE ograniczone będzie produkowanie i używanie produktów z  grupy opisanych w jej załączniku, m.in. pojemniki na żywność, kubki na napoje, plastikowe sztućce, talerze, słomki, mieszadełka do napojów, patyczki do balonów, chusteczki nawilżane, podpaski higieniczne, czy też wyroby tytoniowe z filtrami. Poza produktami jednorazowego użytku dyrektywa ma też zastosowanie do narzędzi połowowych zawierających tworzywa sztuczne. Zakazana będzie sprzedaż części z tych produktów, takich jak plastikowe słomki, sztućce i naczynia, patyczki higieniczne i będą musiały one zostać zastąpione przez alternatywne produkty biodegradowalne.